ČESKÁ LÍPA

OSBD Česká Lípa vstupuje do teplárny

Největší odběratel tepla od Českolipské teplárenské, Okresní stavební bytové družstvo Česká Lípa, se stal jejím dalším akcionářem. OSBD má nyní nově v teplárně 19,99% podíl. Skupina MVV vlastní 75 % akcií a Městu zůstává 5,01% podíl. Všichni akcionáři mají zastoupení v dozorčí radě teplárny. Hlavním cílem OSBD je udržení ekologické výroby tepla bez nutnosti budování mnoha lokálních zdrojů tepla po celém městě. „Dalším cílem, který tímto obchodním partnerstvím sledujeme, je zajistit pro naše družstevníky a klienty komfortní a cenově dostupné teplo. V neposlední řadě nám jde o podporu a rozvoj moderního tepelného hospodářství v lokalitě Česká Lípa,“ říká ředitel OSBD Česká Lípa Petr Mertin.

Cizinci se poprali na benzince

Rvačku mezi cizinci oznámila na tísňovou linku obsluha českolipské čerpací stanice Shell. Po příjezdu hlídky městských strážníků se už aktéři neprali, ale když měli prokázat svou totožnost, jeden z účastníků napadl jiného. Strážníci ho hned po útoku zpacifikovali a nasadili pouta. Útočník se ale nezklidnil, naopak pokračoval ve slovním napadání všech okolo. Strážníci proto agresora předvedli na policii, kde souhlasil s vyřešením přestupku na místě. Ostatní, včetně napadeného, nic dál řešit nechtěli.

Představení Otylka se přesouvá na březen

Na žádost pořádající agentury Marcus je představení Otylka, které mělo proběhnout minulý čtvrtek v Jiráskově divadle v České Lípě, přesunuto na 27. března 2019 od 19 hodin. „Vstupenky zůstávají v platnosti nebo je lze vrátit v pokladně Kulturního domu Crystal,“ informovala za příspěvkovou organizaci Kultura Česká Lípa Tereza Vraná.

Našla pětistovku, ale nevrátila

Nalezenou pětistovku si chtěla ponechat zákaznice prodejny na sídlišti Sever. Zachytila ji prodavačka a také kamera v prodejně. Žena sebrala z podlahy bankovku a ani na okamžik nehledala, komu patří, anebo komu by ji předala. Kamerový záznam ji jednoznačně usvědčil z přestupku přisvojení si cizí věci. Peníze vrátila a zaplatila pokutu.

KRIMI

Na diskotéce tekla krev

Dvaadvacetiletý mladík napadl v neděli 16. září po půlnoci návštěvníka českolipské diskotéky. Incident začal úderem do hlavy a škrcením a skončil tržnou ránou na hlavě a zlomeným nosem. Policie nyní zjišťuje motiv potyčky. Mladíkovi z Děčínska hrozí za výtržnictví a ublížení na zdraví až tři roky vězení.

Zadrželi muže s krabicí konopí

Hodinu a půl po páteční půlnoci zaznamenalo elektronické zařízení neobvyklý pohyb v zahrádkářské kolonii v ulici Boženy Němcové v České Lípě. Hlídka městské policie, která byla nedaleko, zastihla na místě muže s batohem na zádech. Vzhledem k pokročilé hodině vzniklo podezření, že se muž mohl v kolonii dopouštět protiprávní činnosti. Neměl u sebe žádný doklad, a tak ho strážníci požádali, zda by jim ukázal obsah batohu. Kromě jiných věcí měl v tlumoku také krabici s větším množstvím listů konopí. Proto na místo přivolali hlídku Policie České republiky, která si případ převzala.

Obelstila úřad, aby získala peníze

Dvacetiletá žena požádala v úterý 11. září úřad v Doksech o mimořádnou pomoc v nouzi. Vysokou částku zdůvodnila tím, že musí zaplatit nájem, aby neskončila na ulici. Úřad jí vyplatil téměř dvanáct tisíc korun. Následně byla vyzvána, aby mu zaplacení nájmu co nejdříve písemně doložila. Protože žena žádné potvrzení nedoložila, je nyní podezřelá z podvodu, za který jí hrozí až dva roky odnětí svobody.

Při nákupu přišla o peníze

Neznámý pachatel okradl v českolipském supermarketu ženu z Jestřebí. Ve čtvrtek 20. září si při nákupu na chvíli odložila peněženku do kočárku, čehož využil zloděj a odcizil ji. Žena tak přišla o téměř šest tisíc korun a doklady. Za krádež může soud pachatele poslat až na 2 roky do vězení.

Budku poničil sprejer

Telefonní budku na sídlišti Sever počmáral kolemjdoucí muž. Svědek okamžitě vandalství oznámil i s popisem pachatele. Hlídka městské policie propátrala lokalitu, ale nikoho, kdo by odpovídal popisu, nenalezla. Strážníci proto zadokumentovali to, co po vandalovi zbylo, a spis putuje na Policii České republiky, protože pachatel je podezřelý ze spáchání trestného činu.

Z REGIONU

Kraj chce znovu zajistit večerní zubní pohotovost

Rada Libereckého kraje schválila zadávací podmínky veřejné zakázky na zajištění večerní zubní pohotovosti pro občany Libereckého kraje pro roky 2019 a 2020. Tuby měli mít lidé k dispozici od ledna 2019 do konce roku 2020, a to v sobotu, neděli a státem uznaný svátek vždy od 18:00 do 22:00 hodin. V tuto chvíli Liberecký kraj zajišťuje zubní lékařskou pohotovostní službu o víkendech a svátcích dvěma poskytovateli. Při náhlé bolesti zubů mohou občané využít ošetření v Krajské nemocnici v Liberci, kde služba funguje od 8:00 hodin do 13:00 hodin. Večerní zubní pohotovost zajišťuje Liberecká dentální v časech od 18:00 do 22:00 hodin.

SPORT

Svěťák MTBO znovu ovládl Bogar

Mezinárodní sezonu ukončila česká reprezentace MTBO (orientační závody horských kol) na finále světového poháru v Portugalsku. O medailové úspěchy se znovu postarali také bikeři z Českolipska. Celkové vítězství ve světovém poháru obhájil Kryštof Bogar (OK Jiskra Nový Bor), který na posledním dějství seriálu dojel šestý a druhý. Vítězství ve finálovém sprintu posunulo na druhé místo celkového hodnocení Vojtěcha Ludvíka (Stadion Nový Bor).