V Doksech vyrostlo parkourové hřiště

Doksy - Městský parkour si už brzy budou moci vyzkoušet zájemci v Doksech. Radnice na sídlišti vybudovala hřiště s prvky pro tuto disciplínu, která spočívá v účinném překonávání překážek v městském prostředí. „Chceme dát našim dětem alternativu vysedávání na opěradlech laviček autobusových zastávek," říká starostka města Eva Burešová. Parkour je sport, který vznikl před více, než dvaceti lety ve Francii. Jeho základem je překonání určité dráhy s překážkami jen za pomocí vlastního těla. Důraz přitom sportovci kladou na plynulost pohybu, bezpečnost a vyvinutí co nejmenší námahy.

K sázení zneužíval kradenou platební kartu

Českolipsko - Až pět let za mřížemi může strávit sedmadvacetiletý muž z Českolipska, kterého policisté z Liberecka obvinili ze zneužití platební karty. Muž se v polovině září v dopoledních hodinách v hale skladu jednoho českodubského podniku zmocnil v nestřeženém okamžiku platební karty, kterou měl poškozený uloženou v batohu. Následně si údaje z platební karty opsal a platební kartu vrátil zpět do batohu. Ještě tentýž den v kanceláři skladu se na počítači přihlásil na svůj uživatelský účet vedený u online sázkového portálu a prostřednictvím internetového bankovnictví se několikrát pokusil zadat získané informace z platební karty. Celkově se mladý sázkař pokusil převést z účtu poškozeného ve prospěch svého sázkového účtu částku 170 tisíc korun, kdy v těchto případech byl neúspěšný a dalších 30 tisíc korun se mu podařilo převést úspěšně. Tuto částku použil na sport a také celou prohrál ve prospěch sázkové společnosti. Vzhledem k tomu, že muž způsobil svým jednáním větší škodu, hrozí mu nyní až pětiletý trest odnětí svobody.

Pozor na podvodné e-maily

ČR - Česká pošta zaznamenala další zneužívání svého jména v rámci probíhajících phishingových útoků. Upozorňuje klienty, že Česká pošta nemá nic společného s podvodnými emaily, které jsou v současné době zasílány z domén cs-post24.com, cspost24.org, cs-post.info aj. „Vyzýváme všechny občany, kteří tyto podvodné e-mailové zprávy obdrží, aby jejich přílohy neotevírali a ihned je smazali," říká Marta Selicharová, mluvčí České pošty.

Webové stránky Lípy nefungují

Česká Lípa – Weby města Česká Lípa a také Městských novin už několik dnů nefungují. Výpadek způsobil vážný technický problémem firmy Advice.cz, na jejichž serveru jsou oba weby uloženy. „Chtěli bychom se omluvit za nefunkční webové služby. K této situaci došlo shodou více navazujících problémů. Společně s naším provozovatelem se snažíme situaci vyřešit co nejdříve. Poté vydáme oficiální prohlášení s popisem všech problémů a jejich řešení," uvedla Iva Leštinová z firmy Advice.cz. Případné dotazy mají občané směřovat na telefon 777 766 967.

V Boru poradí, jak poznat dobré víno

Nový Bor – S promítáním i degustací. Bohatou přednášku ve středu večer zažijí návštěvníci novoborského Navrátilova sálu. S přednáškou o víně tam vystoupí sommeliér a provozovatel Restaurace v Sokolské v České Lípě a restaurace Na Rychtě v Jestřebí Arno Sameš. Přednáška by měla zájemcům napovědět, jak poznat kvalitní víno nebo také jak ho smyslově vnímat a hodnotit. Řeč bude také o rozdělení, klasifikaci a kategorizaci vín i o tom, jak víno podávat a degustovat. V novoborské „Navrátilce" začíná přednáška v 19 hodin.

Opilého cyklistu čeká pokuta

Česká Lípa – Dalšího cyklistu, který může být „odměněn" pokutou až do výše 50 000 korun, kontrolovali strážníci městské policie v sobotu večer v ulici Jiřího z Poděbrad v České Lípě. Policejní hlídku na sebe upozornil předchozím spácháním přestupku.
Následnou dechovou zkouškou u něj strážníci zjistili přítomnost alkoholu v krvi v hodnotě 2,27 promile. Spisový materiál včetně protokolu z měření byl postoupen správnímu orgánu města. Podobný případ řešili strážníci minulý týden, kdy opilý cyklista nezvládl v Lípě jízdu po kruhovém objezdu.

Farmářské trhy jsou po týdnu opět tady

Česká Lípa – Čerstvou zeleninu, loupané i celé vlašské ořechy, brambory i krouhané zelí nabídnou už zítra farmářské trhy na Škroupově náměstí v České Lípě. Blížící se svátky připomene stánek s adventními věnci, medové perníčky s vánočními motivy nebo speciální dárková balení u stánku s bylinnými směsi paní Zdislavy. Farmáři přivezou český med, výrobky z rakytníku, přírodní ovocné i zeleninové šťávy ve vratných lahvích, na zahřátí bude k dostání teplá medovina nebo kvalitní svařák. Dále si budete moci nakoupit čerstvé kvalitní uzeniny z masa bez náhražek, poctivé zavařené řeznické dobroty ve sklenicích, koření, nově kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Seženete balenou zrnkovou i mletou kávu z celého světa ze soukromé pražírny,  kvalitní a chutné selské výrobky z kravského mléka včetně uzených sýrů ve tvarech symbolizující vánoce, čerstvé celozrnné pečivo, sladké štoly a koláčky, sypané čaje a drobné dárečky u stánku s řemesly. Trhy se konají od 8 do 13 hod.

Hrupka opět uspěla

Česká Lípa - O líheň mladých novinářů na Českolipsku je zřejmě zbytečné se strachovat. Redaktorský tým dnes už legendárního školního časopisu Hrupka ze ZŠ Špičák v České Lípě přivezl další z mnoha svých úspěchů. Hrupka se totiž po roce opět probojovala do celostátního kola soutěže školních časopisů a zase tu patřila k nejlepším. Českolipští „elévové" získali 2. místo za obsahovou stránku časopisu a k tomu přidali bronz za ztvárnění titulní stránky. Gratulujeme!

Hokejisti zaskočili lídra KLM

Liberecký kraj - Parádní kousek se povedl českolipským hokejistům v 9. kole Krajské ligy mužů. Svěřenci trenéra Františka Richtera dokázali přivézt všechny body z ledové plochy vedoucího týmu tabulky HC Frýdlant, jemuž uštědřili druhou prohru. V druhém střetnutí si Lomnice poradila s libereckými vojáky, které udolala poměrem 6:4.
HC Frýdlant - HC Česká Lípa 2:5 (1:2,0:1,1:2)
Branky (asistence): 19. Jiří Peřina (Roman Vrkoslav), 55. Jiří Hodač (Roman Šír) - 6. Lukáš Rašín, 11. Petr Zelinka (Lukáš Zet), 39. Radek Holčák (Jaroslav Peterka), 47. Radek Holčák, 52. Petr Zelinka (Lukáš Rašín, David Bauer). Vyloučení: 6:5, využití: 1:1, oslabení 0:1. Diváků: 100 Rozhodčí: Hrubý, Podrazil, Grfundler.

Starosta Prysku je předsedou Svazku obcí Novoborsko

Novoborsko - Jan Sviták, starosta Prysku, je novým předsedou Svazku obcí Novoborsko. Vystřídal tak Jiřího Voseckého, který se stal senátorem. Volba šéfa proběhla ve čtvrtek v Kamenickém Šenově na prvním povolebním jednání svazku. Sviták neměl ve volbě konkurenta a hlasovali pro něj všichni přítomní starostové, stejně jako pro dva místopředsedy, kterými se stali starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná a první muž Skalice Jiří Löffelmann. Další schůzi má svazek naplánovanou na prosinec a proběhne v Prysku.

Do Lípy míří jazzová hvězda kytarista Šmoldas

Česká Lípa - Je mu sice teprve dvaatřicet, ale za svůj život dokázal už tolik, že jej v hudebních kruzích považují za jednoho z nejlepších jazzmanů v Čechách. Kytarista Libor Šmoldas, mimo jiné držitel ocenění za nejlepší jazzovou skladbu pro letošní rok, míří do České Lípy. Pozítří se stane hvězdou večera v českolipském jazzovém klubu U Bílýho černocha, kde vystoupí ve 21 hodin. Hudební fajnšmekři se mohou těšit na argentinské a brazilské songy a hlavně jazz. Jako hudebník i pedagog s ním Šmoldas sklízí úspěch také v zahraničí. Běžně totiž koncertuje ve světových metropolích, jako jsou New York, Washington, Sydney, Brisbane nebo Peking.

Domažlice byly nad síly volejbalistů Loko

Česká Lípa - Dvě porážky od vedoucího mužstva tabulky 2. ligy utrpěli v neděli volejbalisté českolipské Lokomotivy. V přímém souboji o první místo na palubovce domácích Domažlic neměli nárok, oba duely prohráli a klesli na třetí příčku.
Domažlice - Loko Česká Lípa 3:0 (27, 17, 18) a 3:1 (13, 24, -13, 19)
Sestava Lokomotivy: Javůrek, Marinec, Bajer, Poživil, Moštěk, Plachý, Mašek, Janoušek, Pekárek, Lukáš, Žirovnický J., libero: Žirovnický P. Trenér: M. Janoušek, asistent: K. Chocholouš.

Akce Česko zpívá koledy se blíží

ČR - Už za 8 dní se celým Českem rozezní nejznámější české koledy. Připojte se k akci Česko zpívá koledy. Na Českolipsku budeme zpívat na náměstí v Dubé, a to ve středu 10. prosince v 18 hodin. K dnešnímu dni je přihlášeno více než 450 míst, z toho osm v zahraničí. Další školy, kolektivy, party a nadšenci se stále ještě hlásí. Název akce se naplnil, zpívá opravdu celé Česko. Přihlásit se můžete i vy, a to na e-mailové adrese ceskolipsky@denik.cz