Šenovská škola vychová také malíře

Kamenický Šenov - Malbu na sklo a k tomu navíc práci s barvou a plochou v oblasti klasických i moderních malířských technik slibuje nový obor Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově „Užitá malba". V rámci něj dojde k propojení výuky sklářských technik a malby v oblasti vitráže a mozaiky. „Samozřejmostí je výuka dějin umění, zaměření na 2D prostor přinese také výrazné posílení výuky počítačové grafiky," podotkl ředitel školy Pavel Kopřiva. Rozšířením studijní nabídky se škola v podstatě vrací do historie. Malba byla totiž v Šenově vyučována už při založení školy v roce 1856.

Sedm hasičských aut vyděsilo lidi na Severu

Česká Lípa - Hasičská i policejní auta spěchala v neděli okolo 21. hodiny do českolipské ulice Zoubkova na sídlišti Sever kvůli požáru jednoho z panelových domů. Desítky lidí netrpělivě vyčkávaly, zda nebudou muset opustit své domovy. Neštěstí se ale nekonalo, krátce po příjezdu záchranných složek se ukázalo, že jde o planý poplach. „Měli jsme hlášený požár výškové budovy v pátém patře. Událost ohlásila paní, která bydlí v domě naproti. Její hlášení se ale nepotvrdilo," uvedl řídící důstojník Jan Málek.

Za dva salámy hrozí muži vězení

Česká Lípa - Zdánlivě banální krádež dvou kusů salámu v hodnotě 200 Kč bude mít vážné důsledky pro pětatřicetiletého muže z České Lípy, který se vydal krást ve čtvrtek ráno do prodejny na sídlišti Špičák. Vzhledem k jeho trestní minulosti totiž nepůjde o pouhý přestupek, ale rovnou přečin krádeže, za který mu hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až tři léta. Pachatele na místě zadržela hlídka městské policie a předvedla ho k dalším úkonům na Policii ČR.

Majiteli baru chybí peníze z loterie, město žádá o výjimku a nabízí dar

Nový Bor - Zastupitelé města Nový Bor na svém veřejném zasedání tuto středu po několika letech znovu otevřou téma veřejné vyhlášky z roku 2011, která zakazuje provozování sázkových her, loterií i jiných podobných her. Nutí je k tomu žádost provozovatele jednoho z místních barů, který chce, aby radnice vyhlášku upravila. Žádá o časové omezení loterií a jiných podobných her a odvolává se přitom na obecně závazné vyhlášky jiných měst, kde tuto regulaci mají. Jako důvody k povolení uvádí ekonomické hledisko a případný sponzorský dar městu. Obecně závaznou vyhlášku o zákazu loterie schválili novoborští zastupitelé jednohlasně v roce 2011, oficiálně platí od ledna 2012.

Běh pro Růženku: 323 lidí

Česká Lípa - Dohromady 323 lidí přislíbilo prostřednictvím sociální sítě facebook svou účast na akci Štafetový běh pro Růženku, kterou pořádá redakce Českolipského deníku ve spolupráci se Sportem CL na atletickém stadionu v České Lípě 1. května. Návštěvníci se mohou těšit nejen na sportovní zážitky, ale i bohatý program. Veškeré informace a novinky najdete ZDE

Jablonné vystavuje letopisy

Jablonné v Podještědí - Desítky kronik městských, obecních i kronik organizací a zájmových sdružení od soboty zaplnily tři místnosti v loveckém zámečku Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí. Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí zahájila výstavu kronik, které vznikaly přímo v Jablonném v Podještědí nebo v okolních obcích. Všechny vystavené exponáty si mohou návštěvníci za použití bílých archivářských rukavic přímo na místě prohlížet.

Stráž připomene 650 let od předání ostatků

Stráž pod Ralskem - Šest set padesát let starou událost, při níž Jan z Vartenberka žádal Karla IV. o udělení odpustků na svátek sv. Zikmunda, připomene o víkendu Stráž pod Ralskem. Vartenberk slavného panovníka o odpustky v den sv. Zikmunda žádal, neboť Karel IV. část ostatků světce, s nímž se cítil duchovně spřízněný, věnoval do „Wartimberg oppido", tedy do města Stráže. V neděli od 10 hodin se proto v kostele sv. Zikmunda uskuteční slavnostní mše a předání ostatků mezi Vartenberkem a císařem se symbolicky znovu odehraje.

Za obrázky výlet do obory ve Skalici

Nový Bor - Výlet do obory ve Skalici u České Lípy i věcné ceny. To vše mohou získat děti z novoborských mateřských a základních škol, které uspějí ve výtvarné soutěži vyhlášené odborem životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. Úkolem dětí je výtvarně ztvárnit téma „myslivec", podmínkou účasti je odevzdat obrázky nejdéle do čtvrtka 30. dubna. Věcné ceny získají autoři vítězných obrázků.

Nová výstava v Šenově

Kamenický Šenov - Umělecká díla, která vzešla z I. mezinárodního sympozia se zaměřením na krajinomalbu Rychnova u Jablonce nad Nisou, jsou nyní nově k vidění ve sklářském muzeu v Kamenickém Šenově. Novou výstavu tvoří díla umělců z České republiky, Holandska a Německa a potrvá do neděle 10. května. Současně ve sklářském muzeu probíhá výstava sklářského výtvarníka Vladimíra Kleina, který v domovském Šenově bilancuje půl století své tvorby. Výstavě vévodí jedna z nejobdivovanějších plastik Měsíční loď.

Střední školy testují žáky u přijímaček

Liberecký kraj - Střední školy v Libereckém kraji testují žáky v rámci přijímacího řízení, které probíhá nepřetržitě již šestým rokem. „Chtěla bych upřesnit tvrzení některých médií, která v souvislosti se spuštěním pilotního ověřování připraveným ministerstvem školství uvedla, že v Libereckém kraji testování žáků neprobíhá. Opak je však pravdou. Kraj se pouze nepřipojil k formě testování v podobě připravené ministerstvem, které je z našeho pohledu krokem zpět," reaguje na mylné informace některých médií Alena Losová, radní pověřená řízením resortu školství. Kraj doporučil ředitelům připojit se k jednotnému testování v rámci přijímacích zkoušek, které probíhá již šestým rokem. „To znamená, že testování žáků probíhá a dokonce v mnohem širší a náročnější podobě," dodává Losová.

Plavkyně Chocová zabodovala na VC Ostravy

Ostrava - Vítězi Velké ceny Ostravy v plavání se stali muž a žena s tabulkově nejhodnotnějším výkonem. Letos se nejvíce dařilo Davidu Kunčarovi na 400 metrů volný způsob časem 3:58,13. Za svůj výkon bral 789 bodů a navíc se radoval i z prvního místa na poloviční trati. Jen o bod méně si „vyplavala" českolipská Petra Chocová na 100 metrů prsa za 1:09,66 min. I ona vyhrála ještě jeden závod, když triumfovala na prsařské padesátce. Český pohár pokračuje za dva týdny třetím závodem v Českých Budějovicích.

Závodníci Polevského běhu trhali rekordy

Polevsko - Rekordních 210 závodníků přilákal sobotní Polevský běh, další ze závodů seriálu Lužický horal a Okresní běžecké ligy. Hlavní desetikilometrovou trasu nejrychleji zvládl veterán Dušan Podroužek z klubu AC Slovan Liberec v čase 41:19. Hned za ním doběhl místní juniorský závodník Petr Cmunt z klubu Benny Invest v čase 41:37. „Závodníky hodně potrápilo počasí. Bylo chladno, oblačno až polojasno a běh komplikovaly i sněhové přeháňky. Především u závodnic se ale s velkým ohlasem setkala poloviční trasa open závodu na pět kilometrů," zhodnotil předseda oddílu běžeckého lyžování Ski Polevsko Jan Šmíd. Okresní běžecká liga bude 6. kolem pokračovat v sobotu 25. dubna Brnišťským půlmaratonem, outdoorový seriál Lužický horal potom 1. května Během údolí samoty v Radvanci.