ČESKÁ LÍPA

Maminky v porodnici se dočkají většího komfortu

Zcela nový kabát dostanou prostory gynekologicko-porodnického oddělení českolipské nemocnice. Už nyní jsou hotové dva pokoje a další přestavba začne 9. dubna „Po dobu rekonstrukce nebudeme vybírat poplatky za nadstandardní pokoje. Chceme tak kompenzovat případné zhoršené podmínky pro pobyt v naší porodnici,“ uvedla mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová. Na rekonstrukci novorozeneckých pokojů nemocnice získala milion korun od kraje, peníze se podařilo vybrat na plesu hejtmana.

Blokové čištění odstartovalo

S příchodem dubna v České Lípě odstartovalo blokové čištění ulic, které bude probíhat dle harmonogramu přibližně do začátku června. Úklid probíhá vždy v úterý a ve čtvrtek. V úterý 10. dubna se bude uklízet v ulicích Kutnohorská (včetně nového parkoviště), Kolínská, Norská, Východní, J. Maštálka a Uranová. Ve čtvrtek 12. dubna proběhne blokové čištění v ulicích J. Wericha, Červeného Kříže, 5. května (od Škrétova po Buckova) a Okružní (od čp. 2165 po ul. Příbramská). V harmonogramu úklidových prací může dojít k dílčím změnám v závislosti na probíhajících opravách či stavbách v jednotlivých lokalitách. "Žádáme občany, aby respektovali dopravní značení tak, abychom mohli město bez problémů uklidit," uvedl mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Obchodník rozvěsil nelegální bannery

Velkou propagační akci provedl v České Lípě někdo, kdo vykupuje staré obrazy. Své červené bannery s telefonním číslem rozvěsil po různých objektech ve městě. Zapomněl na jediné: zeptat se majitelů, zda s umístěním této reklamy souhlasí. Většina objektů je v majetku města, a tak strážníci městské policie reklamy odstranili. Vše zadokumentovali a záležitost postoupí přestupkové komisi.

Vitamíny jim nevoněly, tak je házeli z okna

Jablko hozené z 9. patra panelového domu v České Lípě zasáhlo kolemjdoucího zdravotně postiženého chlapce, který právě odcházel z nedalekého stacionáře. Jeho otec viděl, že ovoce házeli z balkonu dva chlapci. Přivolal na místo hlídku strážníků městské policie a ukázal jim lodžii s pootevřenými dveřmi. Hlídka oba hochy zastihla u dveří do domu. Chlapci se k činu přiznali a poté se za své jednání i omluvili, když jim strážníci vysvětlili, že mohli někomu ublížit. Nakonec děti uklidily z chodníku zbytky naházených jablek.

DOKSY

Euro Hry Doksy spustily přihlášky

Od neděle se mohou zájemci hlásit na letošní ročník Euro Her Doksy (EHD). Sportovní týmy se budou moci registrovat na webu EHD ehd.yourcloud.cz/prihlasky. Oblíbený sportovní víceboj proběhne u Máchova jezera poslední prázdninový víkend. Každoročně se na něj sjíždí stovky sportovních nadšenců z celé republiky, na které čeká během dvou dnů 17 disciplín. Loni se Euro Her zúčastnilo 120 šestičlenných družstev, maximální počet týmů je 132.

STRÁŽ POD RALSKEM

Děti se do prázdnin dočkají nového hřiště

Na dětská hřiště ve městě se se začátkem jara zaměřilo vedení Stráže pod Ralskem. Děti by se měly dočkat dvou zbrusu nových hřišť, a to v ulicích Energetiků a Okružní. Radnice již vybrala dodavatele na instalaci herních prvků. „Pokud půjde vše podle zadání, dětská hřiště by mohla být hotová před začátkem prázdnin,“ uvedl starosta města Zdeněk Hlinčík. Ostatní dětská hřiště projdou kontrolami a nezbytnými opravami, stejně jako lavičky po městě.

STRUŽNICE

Škola pořádá zápis hned dvakrát

Ve dvou termínech pořádá Základní škola Stružnice zápis do 1. tříd. První proběhl minulý týden, další příležitost mají rodiče ve čtvrtek 12. dubna od 12.00 do 17.00 hodin. ZŠ Stružnice se nachází v malebné obci Jezvé. „Počet žáků ve škole dovoluje individuální výuku a velmi přátelské prostředí se vzájemnou pomocí mezi žáky,“ říká ředitelka Lenka Kolstrunková.

ZÁKUPY

Chcete pomáhat? Staňte se dobrovolníkem

Dobrovolnické centrum ADRA ve spolupráci s Domovem důchodců a domem s pečovatelskou službou Zákupy hledají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát společníky pro seniory v DD a DPS Nové Zákupy. Školení pro zájemce se uskuteční v úterý 24. dubna od 16 hod. do 17.30 hod. přímo ve společenské místnosti výše uvedeného DD a DPS Nové Zákupy. S ohledem na omezený počet míst se na školení můžete přihlásit telefonicky na tel. 777 088 871 nebo e-mail: p.maska@tiscali.cz.

Z REGIONU

Kraj ušetřil přes 58 milionů

Na celkem pětačtyřiceti veřejných zakázkách, které byly za první tři měsíce letošního roku vyhodnoceny, ušetřil Liberecký kraj 58,6 milionu korun. Jde o úsporu ve výši 17 procent z původně stanovené částky, která činila 341 443 390 korun. „Smlouvy s dodavateli kraj následně uzavřel na částku 282 753 522 korun,“ potvrdila mluvčí úřadu Markéta Žitná. Největších úspor dosáhl kraj v oblasti veřejných zakázek na služby.

SPORT

Bikery čeká mistrovství

Už 19. ročník mezinárodního MTB marathonu Malevil Cup letos odstartuje 9. června 2018 v Jablonném v Podještědí. Jde o jeden z nejpopulárnějších MTB maratonů, který je i v roce 2018 součástí nejvyšší ligy bikových maratonů, tedy součástí UCI MTB Marathon Series 2018. „Neoficiální mistrovství“ HZS České republiky je určeno pro příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů ČR a členy dalších složek integrovaného záchranného systému ČR a zároveň pro bikery a bikerky všech věkových skupin a výkonnostních úrovní z řad široké veřejnosti, pro které budou připraveny trasy o čtyřech délkách v rozmezí od 25 do 100 km. Uzávěrka přihlášek je 4. června.