Provizorní most je téměř hotový

Česká Lípa - Totální rekonstrukce mostu přes Moskevskou ulici v České Lípě pokračuje. Stavební firma v těchto dnech instaluje mostní provizorium, které jí umožní strhnout i zbytek dosluhující stavby. Pak stavebníci začnou demolovat původní pilíře, aby je mohli následně nahradit novými. Podle stavebníků jde všechno zatím podle plánu, ale přiznávají, že kdyby začali o měsíc dříve, jak bylo původně v plánu, bylo by to pro ně lepší. Začátek stavby se podle nich zdržel kvůli úředním průtahům jednání ohledně objízdných tras. Podle informací z českolipské radnice by měl být provoz po Moskevské ode dneška do 26. května úplně uzavřen. Koridor pro chodce zůstává jen s dílčími, krátkodobými uzávěry. Pokud ovšem situace na stavbě dovolí, bude i doprava pod mostem vpuštěna jedním pruhem.

V Lípě proběhne Den zdraví

Česká Lípa - Tradiční veletrh zdravého životního stylu pořádá pro veřejnost v rámci mezinárodní kampaně Den zdraví město Česká Lípa. Konat se bude v úterý 24. května ve velkém sále Kulturního domu Crystal od 14:00 do 18:00 hodin a vstupné je zdarma. Pro veřejnost bude jako tradičně připravena nabídka zdraví prospěšných produktů, které zde budou prezentovat vystavovatelé a prodejci. V nabídce nebudou chybět informační brožury ani dobré rady od odborníků zaměřené na udržování dobré zdravotní kondice, na prevenci či správné užívání medikamentů. Návštěvníci si jako každoročně budou moci nechat také zdarma otestovat krev na přítomnost cholesterolu a cukru nebo změřit krevní tlak.

Nedal cigaretu, dostal pěstí

Česká Lípa - Na čtvrtek 19. května bude zřejmě dlouho vzpomínat osmnáctiletý mladík z České Lípy. A ne v dobrém. Když se tento den procházel po louce pod kopcem Špičák v České Lípě, oslovili ho dva podobně staří hoši, kteří jej vyzvali, aby jim nabídl cigaretu. Ten jejich výzvy nedbal a cigaretu jim dobrovolně nevydal, načež ho jeden z dvojice napadl pěstí do obličeje. Poškozený se bránil, a tak se do něj pustil i druhý výtečník. Při šarvátce vypadly poškozenému z kapsy cigarety, které si útočníci přivlastnili a odkráčeli pryč. „Oba se dopustili zločinu loupeže, za což jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody," říká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Jestřebí má schválený znak i vlajku

Jestřebí - Stříbrný leknínový list, který vychází z rodového znaku Kouniců, a tři pruhy symbolizující tři místní části obce. Tak vypadá nová vlajka Jestřebí, kterou společně se znakem schválil Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Znak s červenou vlajkou a listem byl obci udělen údajně již císařem Josefem II. při příležitosti jeho návštěvy Jestřebí roku 1778. „Oficiální doklad o tom bohužel není, nicméně se to uvádí v různé literatuře," uvedl již dříve starosta Jestřebí Karel Schreiner. Podle autora návrhu vlajky Jana Tejkala znak dokládají spolehlivě pečetní otisky z 1. poloviny 19. století, např. v Eichlerově topografické sbírce v Archivu Národního muzea v Praze, nebo v Indikačních skizzách Stabilního katastru v Národním archivu. Nejstarší historie obce je nejasná. V predikátu Ronovců se objevuje Jestřebí poprvé na sklonku 13. stol. Po celé 14. stol. však mizí a znovu se objevuje až od počátku 15. stol.

Vlajka obce Jestřebí.

Na Českolipsku žije 355 „andělů"

Českolipsko - Nadaci DOBRÝ ANDĚL v současné době podporuje 355 dárců z Českolipska. Vyplývá to z unikátní internetové mapy, kterou nadace spustila. Současně odstartoval nový projekt „Zde bydlí Dobří andělé", do něhož se mohou přihlásit města, obce, čtvrtě či osady, ve kterých žijí více než 2 Dobří andělé. Cílem projektu je umožnit lidem společnou radost z pomoci druhým a zároveň poukázat na počet těch, kteří se již rozhodli pomáhat rodinám s dětmi ve finanční tísni. Nadaci v současné době podporuje více než 57 000 dárců v celé zemi, v Libereckém kraji je Dobrých andělů více 1700, jen v České Lípě jich žije 142, v Novém Boru čtyřicet.

Policisté soutěžili o nejlepšího regulovčíka

Česká Lípa, Liberec - Když někde v České Lípy nefungují semafory, má město plnohodnotný záskok. Ondřej Řičičár z Dopravního inspektorátu v České Lípě získal druhé místo v jubilejním 10. ročníku soutěže dopravních policistů v řízení křižovatky pokyny policisty, která se konala v Liberci. Nejlepším regulovčíkem v kraji se stal Ota Uchytil z Liberce. Oba budou v září reprezentovat Krajské ředitelství policie Libereckého kraje v celorepublikovém kole soutěže. Soutěž byla testem i pro samotné řidiče. „Policisté neměli mnohdy snadnou situaci, neboť, jak se ukázalo v této soutěži, je stále mnoho řidičů, kteří pokyny řízení křižovatky policistou opravdu neznají nebo jsou si nejistí, a tím způsobují komplikace v dopravě, ohrožují tím ostatní řidiče a také ztěžují práci samotným policistům," vysvětlila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Soutěž se konala už po desáté a hodnoticí komise se zaměřila především na přesnost a srozumitelnost prováděných pokynů, zhodnocení bezpečnosti nebo na plynulost dopravy.

Děsivá nehoda měla šťastný konec

Českolipsko - Teprve devítiletý hoch málem doplatil na svou mladickou nerozvážnost, když vběhl přímo pod kola projíždějící felicie. Událost se stala ve středu 18. května krátce po jedné hodině na Lidické ulici v Jablonném v Podještědí. Žena za volantem auta nestihla včas dobrzdit a do chlapce vrazila. Ještě než však řidička stihla vystoupit, chlapec se zvedl a odběhl z místa nehody pryč. Žena pak okamžitě o skutku informovala Policii ČR. Mezitím chlapec dorazil domů a vše vylíčil matce. Ta mu zavolala záchrannou službu. Lékař na chlapci naštěstí nenalezl žádné vážné zranění. „Když se řidička od policistů dozvěděla, že je hoch v pořádku, hodně se jí ulevilo," sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Sprejeři dekorovali most

Česká Lípa - Dvojici mladých sprejerů, kteří v sobotu pomalovali most v ulici Boženy Němcové v České Lípě, dopadli nedaleko místa činu městští strážníci. Na počínání mladíků upozornil kolem půl osmé večer místní občan. Dvojice na stavbu mostu namalovala černou fixou několik nápisů. Po zadržení se k autorství čmáranic oba přiznali. Původně si prý doma zkoušeli různé sprejerské techniky, které chtěli použít na legální ploše v Purkyňově ulici. Tam ale nedošli a začali čmárat na místech, kde je to zakázané. Za to se nyní budou zodpovídat z přečinu poškození cizí věci, za který jim hrozí až dva roky odnětí svobody.

Kvůli regulátoru napadl ostrahu

Česká Lípa - V českolipském obchodním domě OBI si chtěl třiatřicetiletý muž z Mladé Boleslavi nejspíš dovybavit domácí elektroinstalaci, ale nemínil za to zaplatit. Ochranka obchodu jej chytila, když vynášel nezaplacený vypínač, elektrický regulátor a dvě hmoždinky, patrně k upevnění onoho přístroje. Vše v hodnotě 848 korun. „Usvědčený zloděj se bránil útokem a do jednoho ze zakročujících pracovníků bezpečnostní agentury strčil natolik, že upadl na zem. Utéct z místa činu se mu ale ani přesto nepovedlo. Před přivolanými policisty se už choval krotce a dokonce několikrát opakoval, že je mu líto, co udělal. Trestnímu stíhání se tím nevyhne. Za krádež mu hrozí až dva roky odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková

Řeku uklízel rekordní počet brigádníků

Mimoň - Padesátka vodáckých nadšenců se o minulém víkendu pustila do čištění řeky Ploučnice. Tradiční akce se zúčastnili členové a kamarádi pořádajícího občanského sdružení Meandry Ploučnice, děti z dětského domova v Hamru na Jezeře nebo vodáci ze Stráže pod Ralskem či Pertoltic. Díky rekordnímu počtu brigádníků se podařilo vyčistit nejen naplánovaný úsek z Mimoně na Boreček, ale také část od Průrvy do Mimoně a v neděli i úsek z Borečku na Brennou.

Padesátka vodáckých nadšenců se letos pustila do jarního čištění řeky Ploučnice.

Amfora bude hrát pro hospic

Liberec- Herci, zpěváci, moderátoři, ale i fotbaloví internacionálové, sportovci a mnozí další přijedou v neděli 29. května do Liberce, aby podpořili benefičním fotbalovým utkáním Hospic sv. Zdislavy Libereckého kraje. Známý tým Amfory, složený z populárních osobností, se postaví proti mančaftu zástupců Libereckého kraje. Přijďte fandit hráčům a zároveň podpořit dobrou věc, výtěžek půjde na podporu hospice a hospicové péče. Benefiční fotbalové utkání se uskuteční v neděli 29. května od 10.30 hodin na tréninkovém hřišti FC Slovanu Liberec, na stadionu u Nisy. Slavnostní výkop odehraje zpěvačka Helena Vondráčková. Z týmu Amfory nastoupí na hrací pole osmnáct hráčů z kádru, avšak až do posledního okamžiku bude překvapením, kdo konkrétně na hřiště nastoupí. Rozhodčími zápasu budou Dagmar Damková nebo Pavlín Jirků. Součástí programu budou i soutěže pro děti, fanoušci si mohou odnést ze zápasu i autogramy přítomných osobností a spoustu zážitků. Občerstvení bude rovněž zajištěno. Vstupné na podporu Hospice sv. Zdislavy je pro dospělé 100 Kč, pro děti 50 Kč.

Okresní fotbalová soutěž po 25. kole

Výsledky středečního 25. kola:
Nový Oldřichov - Lokomotiva Česká Lípa B 0:1 (0:0), Mimoň B - Tuhaň 4:2 (1:2) Pertoltice - Polevsko 1:4 (0:0), Horní Libchava - Zahrádky 2:1 (0:0) Dubnice - Okna 9:2 (7:1), Kunratice - Noviny 0:5 (0:2) Lindava - Jestřebí 0:5 (0:2).

Házenkáři Lipý podlehli Turnovu 20:27

Česká Lípa - Třetí místo v tabulce Inter REG ligy házenkářů, kde působí pouze čtyři mužstva, si hráči českolipské Lokomotivy drží předposlední příčku. Ve svém zatím posledním odehraném zápase v rámci 11. kola podlehli Turnovu 20:27 (9:18) a v tabulce mají nadále pouze čtyři body. V dalším duelu, který se hraje 26. května, nastoupí od 18 hodin proti domácímu HBC Jičín.

Rozhodnutí DK ze dne 19. května 

ZÁKAZ ZÁVODNÍ ČINNOSTI NEPODMÍNĚNĚ
VOKOUN Jiří (Sosnová) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1).
ZET Tomáš (Kunratice) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1).
CHAROUZEK Marek (Tuhaň) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1).
HORÁK Daniel (Horní Libchava) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1). S).

Malevil Cup se blíží

Jablonné v Podještědí - Přípravy legendárního bikemarathonu Malevil Cup běží na plné obrátky a pořadatelé již teď registrují přihlášky od závodníků z 12 zemí. Zatím nejvzdálenější dorazila z Jihoafrické republiky a Kazachstánu. Malevil Cup je i letos součástí světové UCI marathon series. Závod je ale hlavně určen pro všechny milovníky kol a sportovní nadšence všeho věku. Zásadní letošní novinkou je kromě inovovaných tras na 100, 65, 40 a 20 km přesun dětských závodů na neděli. V plánu je tradiční bike párty, divadlo pro děti, soutěže s týmem bezpečnosti silničního provozu. Malevil Cup se pojede 18. června, nejlevnější startovné končí 27. května.