Region navštívila velvyslankyně Maroka

Česká Lípa - Během minulého týdne navštívila marocká velvyslankyně Souriya Otmani se svým manželem českolipské sklárny. Dokonce si sama vyzkoušela foukání skla. V regionu se jí líbilo a ráda by s místními skláři spolupracovala.

Elektronické aukce ušetřily kraji už statisíce korun

Liberecký kraj - Úspory v řádech statisíců korun přineslo Libereckému kraji využívání elektronických aukcí k nákupům i prodeji materiálu, energií i třeba nemovitostí. E-aukcí se začal kraj účastnit v roce 2013 a využívá je stále častěji. Vzhledem k těmto výsledkům kraj plánuje pro své příspěvkové organizace další centrální nákupy formou elektronických aukcí, například touto cestou plánuje pořídit automobily, myčky, elektrospotřebiče, hygienické potřeby nebo elektrické otevírací dveře. „V tomto případě půjde o první veřejnou zakázku na stavební práce, realizovanou formou elektronické aukce," uvedla mluvčí kraje Blanka Daníčková.

Fotbalisté Doks a Jablonného v přípravách neuspěli 

Českolipsko – První přípravný zápas v letní přestávce mají za sebou hráči TJ Doksy, kteří v sobotu na svém stadionu hostili tým FK Zlíchov 1914, účastníka pražské I. A třídy (skupina B). Svoji zápasovou premiéru po postupu do I. B třídy si odbyl také Tartan Jablonné, jenž na půdě nováčka krajského přeboru v Bílém Kostelu obdržel pořádný debakl, když inkasoval dvoucifernou porážku.

Nový telefon si užil čtyři dny

Mimoň - S velkou slávou si čtyřiadvacetiletý mladík z Mimoně pořídil zbrusu nový telefon Samsung za 22 400 Kč. Radost z technologického šperku mu však vydržela přesně čtyři dny, v průběhu velké grilovací oslavy v noci na neděli 17. července se mu přístroj ztratil. Naposledy s ním telefonoval v neděli kolem páté nad ránem. Když později zjistil, že ho u sebe nemá, prozvonil své číslo od kamarádů, ale v té době už bylo číslo nedostupné. „Případ nyní vyšetřují policisté obvodního oddělení policie v Mimoni. Ti zatím nevědí, zda oznamovateli telefon někdo odcizil a nebo si ho někdo přivlastnil nálezem. Obojí je trestné," říká policejní mluvčí Ivana Baláková. Poškozenému mladíkovi tak ze slavnostní události zbyla jen pachuť z citelné ztráty a také dluh, který bude ještě dlouhou dobu splácet. Telefon si totiž pořídil na úvěr.

Předkolo fotbalového MOL CUPU: Bor a Arsenal padly 

Cvikov/ Praha – Předkola letošního fotbalového MOL Cupu se v neděli zúčastnili dva zástupci našeho okresu. Nový Bor prohrál na půdě Motorletu Praha vysoko 2:8, českolipský Arsenal hostil ve Cvikově divizní Slovan Velvary, se kterým hrál po normální hrací době i v prodloužení 2:2. Na penaltové rozstřely se radovaly Velvary.

S kanalizací opraví i silnice

Mimoň - Souběžná rekonstrukce nevyhovujících úseků kanalizace a vodovodu startuje v těchto dnech v Mimoni, konkrétně v ulicích Pražská, Nová a Křížová. „V rámci naší zahájené investiční akce v Mimoni budou zrekonstruovány poruchové úseky kanalizace a vodovodu, na které je připojeno cca 160 obyvatel. Stavbu provedeme v koordinaci s plánovanou akcí města k obnově komunikace v Pražské a Nové ulici," říká Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti. Práce by měly být hotové do konce října.

Muzeum chystá burzu knih

Česká Lípa - Máte doma staré knihy, které vám překáží, a nechcete je jen tak vyhodit? Můžete je darovat nebo levně prodat na velké burze knih, kterou na podzim chystá Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Akce Ambit plný knih proběhne 8. října, už nyní si však zájemci mohou zajistit bezplatné místo na prodej knih nebo knihy věnovat do muzea. V muzejní knihovně je přijímají každý všední den od 8 do 15 hodin. Více informací dostanete na čísle 608 568 176.

Nenapravitelný zloděj se činil

Stráž pod Ralskem - Sérii krádeží ve Stráži pod Ralskem má na svědomí dvacetiletý mladík, kterého za podobné skutky už před časem potrestal soud v Děčíně. Nenapravitelný zloděj kradl v březnu v tzv. Děvínském polesí pod Šibeničním vrchem, kde sebral hlavu hydrologického vrtu i s informační tabulí. Lup si následně schoval nedaleko v lese, aby ho zpeněžil. V červnu mladík vnikl do jednoho z objektů v Krajní ulici, ze kterého následně sebral různé nářadí včetně krumpáče, kterým rozbil dveře v prvním patře, a odtud si odnesl pásky a lékárničku. Naposledy se mladý zloděj činil na začátku července, kdy se vydal krást do areálu vodního lyžování. Tady si přivlastnil horské kolo za 10 000 korun. Vzhledem k tomu, že byl dvacetiletý muž za krádeže v poslední době již pravomocně odsouzen, hrozí mu nyní jako recidivistovi až tři roky vězení.

Ralsko dostane čtyři miliony na demolici objektu

Ralsko - Čtyři miliony korun získalo město Ralsko na demolici jednoho z objektů v Hradčanech. Peníze přijdou z Ministerstva pro místní rozvoj z programu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Jedná se o pilotní program, který má před sebou ještě dva roky a dalších 200 milionů korun, které mohou starostové obcí využít na demolice chátrajících objektů. Aktuálně ministerstvo rozdělilo téměř 69 milionů korun mezi 21 projektů. „Věřím, že revitalizovaná území na místech současných chátrajících budov pomohou zvýšit kvalitu života v dané obci i jejím okolí," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru. Náklady na demolici objektu v Ralsku-Hradčanech budou činit bezmála šest milionů korun.

Kvalita vody zůstává dobrá

Liberecký kraj - Kvalita vod v koupalištích v Libereckém kraji zůstává podle hygieniků dobrá. Ke koupání je nadále vhodných všech 33 sledovaných vodních ploch v kraji, i když na devíti z nich je horší jakost vody. Je to zejména kvůli sinicím nebo zakalené vodě, vyplývá z informací uvedených na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Na místech se sníženou kvalitou vody hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali. Na stupni tři značícím zhoršenou kvalitu vody je Máchovo i Hamerské jezero a také koupaliště v Chrastavě. Mírně zhoršená jakost stupeň dva, je na několika dalších vodních plochách. Například jde přehradu v Liberci, jezero Kristýna v Hrádku nad Nisou nebo koupaliště v Zákupech.

Dobrá zpráva pro milovníky veteránů

Žandov - V areálu žandovského vrakoviště Petra Goldbacha můžou nalézt potěchu pro oko všichni milovníci historických přibližovadel. Za padesát korun lze shlédnout ucelenou sbírku motocyklů Jawa a ČZ a také se pokochat zachovalými dvoustopými veterány. „Veterány sbírám zhruba sedmnáct let. Nejcennější jsou předválečné Jawy a půllitry. Z aut mohu jmenovat třeba historické tatraplány a škodovky," říká majitel Petr Goldbach. Otevřeno je od pondělí do pátku v době od 8 do 16 hodin, v sobotu mezi 8 - 14 hodiinou