Studenti oboru bezpečnosti jsou na praxi v Lípě

Česká Lípa - Studenti ze Střední lesnické školy a Střední odborné školy sociální ze Šluknova, kteří studují obor bezpečnostně-právní činnosti, mají tento týden praxi v České Lípě. „Od loňského roku má naše škola smlouvu s městem Česká Lípa o odborné praxi našich studentů," uvádí ředitel školy Rudolf Sochora. Ve městě můžete studentů potkat v těchto dnech opravdu dost. „V České Lípě máme momentálně osmadvacet studentů, kteří jsou rozdělení na dvě části," dodává Sochor. Jedna část studentů vyrazila do ulic se strážníky městské policie, druhá část nabírá zkušenosti v bezpečnostní agentuře Henig. „Stážisty u nás máme od včerejšího dne na celý týden a můžete je potkat v ulicích s našimi strážníky v rolích pozorovatelů," uvádí Vladimír Jeník, velitel českolipské městské policie.

Obce upozorní na práva Tibeťanů. Vyvěsí vlajku

Českolipsko - Pět měst a obcí z Českolipska se zatím přihlásilo k akci Vlajka pro Tibet. Na úřadech zavlaje 10. března tibetská vlajka v Novém Boru, Kamenickém Šenově, Dubé, Hamru na Jezeře a ve Svoru. Obce po celém Česku se vyvěšením vlajky symbolicky připojí k celosvětové kampani. Jejím cílem je pak poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v této asijské zemi. Cílem kampaně je zároveň i vyjádření solidarity s tibetským lidem a připomínka krvavě potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, k němuž došlo před více než padesáti lety.

Hledají ochotníky

Jablonné v Podještědí - Komunitní divadlo Čechů a Němců, které se schází v Jablonném v Podještědí, chystá na letošní rok další premiéru. Pro představení Nové příběhy z Petrovic a Lückendorfu nyní nadšenci shánějí další herce, pamětníky a ochotníky všeho druhu. Kdo se chce dozvědět něco nového o místní historii, zahrát si a poznat své německé sousedy, může se do tohoto projektu přihlásit na e-mailu karel.spal@gmail.com. Premiéra nové hry proběhne v září v kostele v Petrovicích, tedy symbolicky téměř u česko-německých hranic, a to v rámci tamního kulturního Festiválku.

Žena kradla v drogerii vibrátor

Nový Bor - Dvaatřicetiletá žena netroškařila a z drogerie DM v Novém Boru si minulý týden odnesla zboží za více jak osm tisíc korun. Pachatelka kradla v drogerii nejen drogistické výrobky. „Žena si z drogerie ve své velké kabelce odnesla dva zubní elektrické kartáčky, dva pilníky na nohy, mezizubní elektronickou trysku a vibrátor značky Primeros," uvádí Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Prodavačkám drogerie se žena nezamlouvala už od pohledu, když odešla, raději prohlédly záznam z bezpečnostní kamery, kde zjistily, že podezřelá zákaznice opravdu kradla. Pachatelka se toto pondělí i přesto do drogerie vrátila, asi pro další lup. Tentokrát prodavačky ihned zavolaly na místo policii. „Přivolaní policisté ženu na místě zadrželi," dodává Baláková. Jednalo se o známou firmu, žena již byla trestně stíhána za různé podvody a také za neplacení výživného.

Do Lípy míří turné Sto zvířat

Česká Lípa - Sto zvířat se v pátek večer navalí do Kulturního domu Crystal v České Lípě. Nejznámější česká ska sestava začne se svým Ministerstvo mýho nitra Tour v 19 hodin. Program nabídne kompletní aktuální album, které vyšlo na konci loňského roku. V repertoáru kapely nadále zůstávají osvědčené hity jako Škola, Nejkratší cesta, Nikdy nic nebylo nebo Dáma s čápem. Vstupenky za 180 korun jsou k dispozici v předprodeji v pokladně KD a na webu clvstupenka.cz

Masopust v Dubé počasí nezastavilo

Dubá - Téměř pět desítek nejrůznějších masek a kostýmů se v Dubé zúčastnilo sobotního masopustu. Příznivce této akce neodradilo ani deštivé počasí. K vidění byl nejen ženich s nevěstou, ale třeba také medvíďata, indiánská princezna, dráček, Křemílek s Vochomůrkou, Pipi Punčochatá, Mimoň nebo skupinka klaunů, která svým netradičním nástupem pobavila všechny přítomné. Všem zúčastněným patří poděkování za vynikající atmosféru, která provázela letošní první kulturní akci v Dubé.

Masopust v Dubé.

Muž narazil vozem do sloupu

Lasvice - Pod vlivem alkoholu jednapadesátiletý řidič vozidla renault narazil do sloupu elektrického vedení. V neděli kolem půl desáté dopoledne u Lasvic na Českolipsku nezvládl řízení muž, který při dechové kontrole policie nadýchal 1,93 promile alkoholu. Hmotná škoda byla na místě odhadnuta na 110 000 korun. „Nyní muži hrozí trestní stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz," uvádí Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

Žena přišla o deset tisíc korun

Česká Lípa - Neuplyne měsíc, aby se českolipští policisté nesetkali s případem, kdy zákazníky supermarketu obral zloděj. I přesto, že lidé varují samotní policisté i hlas v obchodních centrech, aby své osobní věci nenechávali bez dozoru, se tyto případy dějí dál. V pondělí se další okradenou stala dvaasedmdesátiletá žena z Polevska, která nakupovala v obchodím domě Albert v Novoborské ulici v České Lípě. Žena odešla na malou chvíli od svého nákupního košíku, kde měla zavěšenou kabelku. Na to ihned zareagoval neznámý pachatel a z kabelky jí odcizil peněženku, kde měla hotovost deset tisíc korun a své osobní doklady.

Výstava obrazů a šperků v galerii Centra textilního tisku

Česká Lípa - Na výstavu obrazů Vlasty Kateřiny Pavlů a Natálie a Kryštofa Trnečkových současně s předvedením šperků Davida Siegla zve českolipské Centrum textilního tisku. Výstava se bude konat v galerii centra v horním podlaží a 26. února v 16.30 ji zahájí vernisáž s hudebním doprovodem žáků Základní umělecké školy Česká Lípa. Výstava pak bude probíhat necelé tři měsíce do 22. května letošního roku během otevírací doby centra. Vstupné bude lidové, pouhých 10 Kč.

Kraj hledá nejlepší stavbu roku

Liberecký kraj - Ve středu se spustil web dvanáctého ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje, do které se může zapojit i veřejnost. Soutěží se přitom v několika kategoriích: bytové stavby a stavby občanské vybavenosti, průmyslové a dopravní stavby, rekonstrukce staveb, památkových objektů a brownfields. Dále soutěží i stavby s nestandardním přístupem k řešení a zvláštní kategorie je pro studenty a mladé architekty do 30 let. Přihlášky je možné podávat do 24. května na základě podmínek, které jsou zveřejněny na webu Libereckého kraje. Vyhlášení soutěže pak proběhne v září 2016. Potřebné informace najdete na webu Stavby roku Libereckého kraje www.stavbarokulibereckehokraje.cz.

Zájemce o dotace proškolí na kraji

Liberecký kraj - Jaké dotační programy v oblasti sportu vyhlásí Liberecký kraj a jak o ně žádat? Na to odpoví seminář, který se koná ve čtvrtek 3. března 2016. Určený je potencionálním žadatelům. „Cílem semináře je nejen informovat účastníky o mnoha dotačních programech z oblasti sportu a tělovýchovy vyhlašovaných Libereckým krajem, v kterých je možno žádat o dotaci, ale také je připravit na samotný proces správného vyplnění žádosti, aby snaha žadatelů o dotaci nekončila již na začátku vyřazením žádosti z administrativních důvodů," vysvětluje radní pro školství, mládež a tělovýchovu Alena Losová. V letošním roce plánuje Liberecký kraj rozdělit do sportu pouze prostřednictvím dotačních programů minimálně 41 milionů korun.

Pelta ven, znělo před fotbalem

Liberec - Proti korupčním praktikám v českém fotbalu, ale především osobě šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, který před několika týdny obsadil na post sportovního ředitele FK Jablonec nechvalně proslulého Ivana Horníka, protestovala před víkendovým derby skupinka asi 30 skalních fanoušků libereckého Slovanu. Na některých cedulích se objevily i věty z odposlechu v kauze „Ivánek". Skupinka se sešla před budovou Syneru a poté pokračovala Moskevskou ulicí k liberecké radnici. Protestu asistovala policie. „Pořádkové síly ale nemusely nic řešit," dodala k akci krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.