NOVÝ BOR

Strážníci získali prestižní cenu

Dvojice městských strážníků z Nového Boru Martin Rasel a Karel Bouška převzala Cenu generálního ředitele HZS ČR, a to za záchranu života popáleného muže a pomoc při evakuaci 26 osob z hořícího domu s pečovatelskou službou. Na cenu strážníky nominoval Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. „Požáry domů s pečovatelskou službou jsou velmi komplikované kvůli dezorientaci a snížené mobilitě seniorů. Pohotové konání ze strany strážníků hasičům při zásahu velice pomohla,“ vysvětlila mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Slavnostní předávání ocenění proběhlo v prostorách Pražského hradu.

KRIMI

Ukradené peníze hned utrácel

Pěší hlídku městských strážníků, která byla v českolipské Žižkově ulici, kontaktoval muž, který byl malou chvíli předtím okradený. „Událost popsal tak, že v centrální části parku vyndal peněženku a začal přepočítávat hotovost, kterou v ní měl. Jeho konání zaujalo kolemjdoucího, jenž ho požádal o cigaretu. Když zareagoval, muž mu vytrhl z ruky dvoustovku a utíkal s ní směrem k sídlišti,“ popisuje čin mluvčí strážníků Eva Vlastníková. Okradený hlídce MP a vše vylíčil včetně popisu pachatele a jména, které během jeho úprku kdosi zakřičel. „Strážníci z místní znalosti věděli, o koho se jedná. O necelou hodinu později ho zadrželi v baru Moskva a předali na obvodní oddělení Policie České republiky,“ dodává Vlastníková.

Řidič neudržel auto na silnici

Mikrospánek 52letého řidiče stojí za pondělní havárií u Újezdu. Muž za volantem peugeotu mířil před polednem z Dubé na Jestřebí, když vlivem únavy usnul a vyjel ze silnice. Vozidlo následně najelo do dřevěného sloupu, plotu a nakonec do kmene jabloně v jabloňovém sadu. Přitom šofér utrpěl lehčí zranění, se kterým ho zdravotníci převezli do českolipské nemocnice. Dechová zkouška ukázala, že pod vlivem alkoholu nebyl. On sám přičítá svou únavu tomu, že se právě vracel ze zdravotnického zařízení po krevních odběrech, které ten den absolvoval jako dobrovolný dárce. Hmotnou škodu policisté na místě odhadli na 80 000 korun.

O dceru se vlastní máma nezajímá

Pouhou pětistovku měsíčně má své matce posílat devatenáctiletá žena v České Lípě. Před dvěma lety se jí narodila dcera, kterou krátce na to svěřil Okresní soud v České Lípě do rukou babičky. Nezodpovědná rodička už matce na výživném dluží více než jedenáct tisíc korun. „Pokud své chování v brzké době nenapraví a dluh nevyrovná, může ji soud poslat až na dva roky za mříže. Policisté nyní oznámený případ prověřují,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

ČESKÁ LÍPA

Tanečníci přivezli medaile z MS v line dance

Devět medailí přivezla českolipská taneční skupina Country Road z mistrovství světa v line dance, které proběhlo v Nizozemsku. Dívky získaly tři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile. Úspěšné reprezentantky společně s jejich vedoucí Evou Vítovou pozvala starostka města na radnici, aby jim pogratulovala. Taneční soubor naopak poděkoval za výraznou podporu města, bez které by na šampionát, jehož se zúčastnilo na 300 tanečníků z 22 zemí, odjet nemohl.

Úspěšné dívky společně s jejich vedoucí Evou Vítovou pozvala starostka Romana Žatecká, která tak chtěla ocenit, jak skvěle reprezentovaly naše město.Zdroj: mucl

Tomíci budou hrát divadlo

Dvacátý ročník divadelní přehlídky oddílů asociace TOM ČR s názvem Cimrman by se divil bude v sobotu od 9.15 hodin hostit Jiráskovo divadlo. Celou akci pořádá místní turistický oddíl mládeže TOM Chippewa a kromě domácích Tomíků se představí také mladí turisté z Kamenického Šenova, Prahy, Brandýsa nad Labem a Kovářské. V rámci festivalu proběhne dobročinná tombola a dražba. Celý výtěžek poputuje do nadačního fondu Ozvěna, který pomáhá sluchově postiženým dětem nejen slyšet, ale také se začlenit více do společnosti a prožít lepší a plnohodnotnější život.

Bazén nabízí slevy seniorům

Plavecký bazén v českolipském Sportareálu nabízí v dubnu slevy na vstupném pro seniory. V květnu jsou nachystány „Happy Days“ i sleva na rodinném vstupném na svátky. Duben je vyhlášený měsícem pro seniory, kteří až do neděle 22. 4. mají vstupné na hodinu a půl za cenu 50 korun a 3 hodiny za cenu 70 korun. Na sváteční dny 1. 5. a 8. května je nachystána sleva na rodinné vstupné, a to 20 procent.

Na ulici se opět válely hračky

Podobná událost, o které jsme psali minulý týden, se odehrála tentokrát v centru České Lípy. Žena, která šla po ulici, viděla ležet na zemi dětské hračky. Další přilétly z otevřeného okna. Ihned zavolala hlídku strážníků městské policie, kteří zazvonili na zvonek. Otevřela jim matka malého dvouletého dítěte, které se bavilo tím, že vyhazovalo věci z okna. Žena řekla strážníkům, že se tak dělo, zatímco ona si odběhla do kuchyně. Hračky okamžitě z ulice posbírala a odnesla zpět do bytu.

SKALICE U ČESKÉ LÍPY

Skalice nadělovala letošní dotace

Souhrnem 385 tisíc korun poskytne několika subjektům obec Skalice u České Lípy ze svého letošního rozpočtu. Drtivá většina dotací, 350 tisíc korun, jde prostřednictvím takzvané veřejnoprávní smlouvy místnímu fotbalovému SK Skalice a deset tisíc půjde cyklistickému spolku DAAK Tour. Dostalo se i na sociální služby, Unie ROSKA dostala pět tisíc korun a Centrum pro zdravotně postižené LK dvacet tisíc korun.

Z REGIONU

Za týden zjistíme, jak bodovaly knihy z Českolipska

Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Mezi knihami, které bojovaly i o vaše hlasy v kategorii Cena čtenářů, byly například novoborské Pohledy z minula, Zlatá kniha Českých pohádek nebo monografie domu Villa Hrdlička. Všechny knihy se tematicky dotýkají Libereckého kraje a vyšly během roku 2017. Ty jmenované navíc společně s dalšími vyšly přímo na Českolipsku. Vítěz každé kategorie získá 10 tisíc korun a také cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Slavnostní vyhlášení proběhne v Krajské vědecké knihovně 23. dubna u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv, který na toto datum připadá.