VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Studenti zamířili k volbám. Výsadkářům začíná cvičení v Ralsku

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

26.9.2016
SDÍLEJ:

Českolipský deník.Foto: Deník

Studenti zamířili k volbám

Českolipsko - Přestože krajské volby budou teprve za necelé dva týdny, na dvou českolipských školách šli studenti k urnám už minulý týden. Zapojili se zde totiž do projektu Studentských voleb, během nichž se na téměř třech stovkách škol v České republice šlo k urnám volit krajské zastupitelstvo. Projekt, které pořádal Člověk v tísni, dává možnost se zapojit také mladším studentům. Volit tak mohou i patnáctiletí, tedy lidé, kteří si na své první odevzdávání hlasu jinak musí ještě počkat. Volby nanečisto si minulý týden vyzkoušeli studenti Gymnázia Česká Lípa a Gymnázia při VOŠ a SŠ sklářské v Novém Boru. Ve studentských volbách Na nečisto by v Libereckém kraji vyhrála Česká pirátská strana se 14,93 % hlasů. V těsném závěsu studenty gymnázií a středních škol zaujali Starostové s 14,82 %. Třetí místo patří TOP 09 a čtvrté Hnutí ANO. Pětiprocentní hranici pro účast v zastupitelstvu pak u studentů překročila ještě Nová budoucnost, Změna, Ne ilegální imigraci, Koalice Svoboda a Přímá demokracie Tomio Okamury a Úsvit s blokem proti islamizaci. Jaká bude realita, ukáží skutečné volby 7. - 8. října.

Hluchoněmí prodejci ohrožovali sebe i řidiče

Česká Lípa - Dva údajně hluchoněmí muži minulý týden ohrožovali řidiče na přemostění v České Lípě. „Nabízeli reflexní pásky řidičům, kteří jeli přes most po silnici I/9. Stáli každý z jedné strany silnice a zastavovali vozidla," uvedla Eva Vlastníková, tisková mluvčí městské policie. Muži řidičům předávali lístky s informací, že jsou hluchoněmí a že cena reflexního pásku, který nabízí, je 40 korun. Muži nebyli české národnosti. „Hlídka strážníků městské policie zjistila, že jsou oba majiteli ukrajinského pasu," doplňuje Vlastníková. Strážníci jim vysvětlili písemně, že jednají nezákonně, nemají oprávnění k prodeji a navíc ohrožují sebe i ostatní.

Hladinová čidla jsou mimo provoz

Novoborsko - Kontrolní hladinová čidla na Šporce, na horním i dolním toku, a také na Dobranovském potoce v Bukovanech, přestala snímat průběh hladin vody v daných místech. „Do ukončení jejich oprav se tak nebudou zobrazovat naměřené hodnoty v digitálním povodňovém plánu, který je přístupný na webových stránkách města. O případných změnách budeme informovat," uvedla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

Výsadkáři přijíždí na celý týden do Ralska

Ralsko - Od dnešního dne budou čeští a američtí výsadkáři dobývat prostor bývalého vojenského letiště Ralsko Hradčany a jeho okolí. Výsadkářů se sem sjedou až tři stovky a pobudou na letišti do pátku. Jde o největší součinnostní výcvik výsadkového vojska v letošním roce na území republiky. Vojáci zde budou mít za úkol ovládnout letiště a poté i jeho okolí. Obsadit musí dva mosty a následně zajistit nedaleké linie lehkého opevnění. Během cvičení se uskuteční tři výsadky, dnes z transportního letounu L-410, v úterý z letounů CASA C-295M a ve středu z amerického stroje C-17 Globemaster. S cvičením nesouhlasí Liberecký Krajský výbor Komunistické strany Čech a Moravy a vedení Klubu krajských zastupitelů KSČM. Podle nich je toto cvičení v přímém rozporu s aktuálními potřebami Evropy a jejích států zastavení přílivu ekonomických migrantů z Blízkého východu a Afriky.

Liberecký kraj má největší šanci na hejtmanku

Liberecký kraj - V Libereckém kraji je v porovnání s jinými kraji vyšší zastoupení žen na kandidátních listinách, průměrně kandiduje třetina žen (33,71 %). Častěji než jinde zastávají i pozice lídryň, ženu do čela kandidátky si vybralo hned šest politických uskupení. Liberecký kraj tak má ze všech krajů největší šanci, že v jeho čele stane žena. Vyplývá to z výsledků analýzy organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice. Nejméně žen se dostalo na kandidátní listiny v Plzeňském kraji, jejich zastoupení je 26,67 %. Nejvíce žen na prvních pěti místech kandidátky je opět v Libereckém kraji (31,58 %).

Ceny pohonných hmot stagnují

Liberecký kraj - Ceny pohonných hmot v Libereckém kraji stagnují, změny jsou jen minimální. Nejprodávanější Natural 95 se aktuálně prodává v průměru po 29,30 Kč za litr, před týdnem byl o haléř levnější. Před rokem platili řidiči za benzin ještě o 1,87 Kč na litru víc. Cena nafty se od minulého týdne nezměnila, zůstala na průměrných 27,67 Kč za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, prodávaly čerpací stanice v kraji před rokem naftu o 1,49 Kč na litru dráž. V Libereckém kraji je průměrná cena benzinu stále šest haléřů nad celostátním průměrem, nafta zůstala o 11 haléřů levnější. Benzin natankují nejlevněji řidiči na Českolipsku, kde za litr zaplatí v průměru 29,19 Kč. Nejdražší je naopak na Semilsku, kde ho čerpací stanice prodávají v průměru po 29,63 Kč. Naftu natankují motoristé nejlevněji na Jablonecku, kde za litr aktuálně zaplatí průměrných 27,48 Kč. Nejdražší je nafta na Liberecku - v průměru po 27,77 Kč za litr.

Žena kradla na návštěvě

Česká Lípa - Kamarádka za všechny peníze. Tak by se dala označit třiatřicetiletá žena z České Lípy, která navštívila svou známou a při odchodu jí okradla. Trestného činu se žena měla dopustit letos v červenci. „Podezřelá během návštěvy v bytě u své známé odcizila finanční hotovost ve výši osm tisíc korun a svazek klíčů," uvádí Dagmar Sochorová, tisková mluvčí policie. Za spáchání uvedeného trestného činu ženě nyní hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Formanova díla vystavuje knihovna

Doksy - V rámci oslav 650. výročí založení Máchova jezera probíhá v Městské knihovně v Doksech výstava světoznámého malíře Pavla Formana. Jeho krajiny, nejen od Máchova jezera, kde v mládí trávil letní prázdniny, ale především z jeho druhého domova Austrálie, můžete vidět v Malé galerii dokské knihovny do 14. října. Byť výtvarná i životní cesta Pavla Formana byla spletitá, nikdy nepřestal malovat své oblíbené téma, a sice krajiny. Romantickým prostředím Máchova kraje byl utvářen od mládí, což se odrazilo v jeho krajinářské tvorbě. Umělecký hold básníkovi kraje pod Bezdězem K. H. Máchovi vzdal šesti litografiemi k jeho Máji, které zachycují Máchovo jezero a zároveň vystihují samotnou atmosféru Máje. Pavel Forman se narodil v roce 1920 v Čáslavi, zemřel v roce 2008 v australském Brisbane.

Už vědí, jak jezdit bezpečně

Česká Lípa - Den bez aut. Tento název nese celorepubliková kampaň, která má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu. V České Lípě jen Den bez aut tradičně věnovaný hlavně dětem. Na dopravním hřišti probíhal od čtvrtečního rána bohatý program pro děti z mateřských a základních škol, který zajistil DDM Libertin s městskou i státní policií, BESIPem a Záchrannou zdravotní službou z České Lípy. Děti se zde mimo jiné učily, jak se chovat v běžném silničním provozu. „Baví nás to, naučili jsme se některé značky, co jsme neznali," říká Eliška s Karolínkou. Nechtěnou, ale o to zajímavější atrakcí, se stal odtah pěti aut, jejichž řidiči nerespektovali zákaz zastavení. „Strážníků městské policie se pak děti ptaly, zda to bylo doopravdy, anebo jen tak na ukázku," uvádí Eva Vlastníková, mluvčí českolipské městské policie.

Sezonu zahájil Vaculík

Česká Lípa - Na známé herce i důvtipnou zápletku lákala divadelní komedie Do ložnice vstupujte jednotlivě, která v pondělí zahájila letošní sezonu v Jiráskově divadle v České Lípě. Bláznivou komedii z pera anglických dramatiků si připravila divadelní společnost Háta, před vyprodaným hledištěm se objevil Lukáš Vaculík, Martin Zounar nebo Filip Tomsa. V říjnu se diváci mohou těšit na představení Monology vagíny. Hru napsala americká dramatička Eva Ensler před dvaceti lety a hned po svém prvním uvedení se stala doslova trhákem, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků. O českou verzi se postarala jedna z představitelek, Dagmar Bláhová, jejíž Intimní divadlo inscenaci uvádí už několik let.

Bláznivou komedii z pera anglických dramatiků si připravila divadelní společnost Háta, před vyprodaným hledištěm se objevil Lukáš Vaculík, Martin Zounar nebo Filip Tomsa.

Senioři budou mít svůj den

Doksy - Město Doksy si pro všechny dokské seniory připravilo program na Mezinárodní den seniorů. V plánu je kulturní program, který se uskuteční v rytířském sále na zámku v Doksech. Akce se bude konat v pátek 30. září a je zdarma. Počet míst je omezen. Událost je určená výhradně pro seniory z Doks a přilehlých vesnic.

Rozhodnutí DK z 22. září

ZÁKAZ ZÁVODNÍ ČINNOSTI NEPODMÍNĚNĚ:
FIŠER Tomáš (Bukovany) - zákaz činnosti na 3 soutěžní utkání (§ 45/1; důtka z 8. 9. 2016 zrušena).
RAJŠNER Zdeněk (Loko Česká Lípa B) - zákaz činnosti na 2 soutěžní utkání (§ 45/1).
POKUTY:
FLIEGER Miroslav (Horní Police) - pokuta 300,- Kč (za vyloučení § 46/2 + RS OFS).
OSTATNÍ:
DOSTÁL Petr (Zákupy) - žádosti o prominutí zbytku trestu nevyhověno, opatření trvá (§ 41).
DOKSY - JESTŘEBÍ-PROVODÍN (žáci) - kontumace utkání 3:0 a přiznání 3 bodů družstvu Doksy, pokuta družstvu TJ Jestřebí-Provodín ve výši 1000,-Kč za nenastoupení k utkání (§ 56/2+ RS B1).

Autor: Redakce

26.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení