Na čtvrtý jarmark do Svojkova

Svojkov - Nakouknout pod ruce košíkáři či kováři, ochutnat šťavnatou klobásku a zaposlouchat se do country muziky? Kdo v sobotu dorazí do Svojkova, nudit se rozhodně nebude. Od deváté hodiny ranní bude otevřená místní zámecká zahrada, kde se koná už čtvrtý Václavský jarmark. Řemeslníci předvedou zájemcům své umění jako je drátování, výroba keramiky nebo práce se sklem. Během dne bude vyhrávat několik kapel, na děti čekají dvě pohádky, kolotoč nebo skákací hrad nebo tvůrčí dílničky. Na jarmarku poteče pivo proudem, těšit se můžete na zabíjačkové dobroty, staročeský bramborák, točenou zmrzlinu nebo domácí klobásy.

Tradici jarmarků založili ve Svojkově teprve v roce 2011, nikdy dříve se v obci podobné slavnosti nekonaly. Akci si rychle oblíbili místní i přespolní, do Svojkova každoročně dorazí stovky návštěvníků. Svátek sv. Václava si jako termín pro konání jarmarku nevybrali Svojkovští náhodně. Patronu českých zemí je zasvěcena místní kaple. Kdo v sobotu 29. září dorazí do svojkovské zámecké zahrady, užije si nejen příjemnou sobotu, ale podpoří také dobrou věc. Výtěžek ze vstupného, které pro dospělé činí symbolických 30 korun, obec použije na revitalizaci areálu.

PROGRAM:
10.30 - Mažoretky Nový Bor
11.00 - The Lusatian Grass (bluegrass, old country, old-time gospel)
11.30 - Sněhurka (pohádka pro děti na hradě)
13.30 - Mažoretky Nový Bor
14.00 - Švec Dratvička (pohádka pro děti na hradě)
15.00 - Ajeto Dixieland
18.00 - 63 Company (country k tanci a poslechu)

V Prysku plní přání dětem

Prysk - Do obnovy starého ovocného sadu za budovou ZŠ a MŠ se pustili v Prysku. Potěší tak hlavně děti, které si malebný sad přáli navštěvovat během vyučování, pobytu ve školní družině nebo při jiných mimoškolních aktivitách. Z původně poměrně jednoduchého nápadu zabezpečit a ochránit staré ovocné stromy se v Prysku postupně vyvinul propracovaný projekt. Výhodou je, že obec v jejím záměru finančně podpoří Ministerstvo pro místní rozvoj z programu Podpory rozvoje regionů. Na procházku obnoveným sadem se děti vydají už koncem října.

Unikátní kostel se otevře posluchačům

Kamenický Šenov - Komentovanou prohlídku kostela Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově mohou absolvovat v sobotu v podvečer zájemci o historii i posluchači vážné hudby. Kostelem včetně věže se zvony a jeho okolím návštěvníky provede Radim Vácha z Národního památkového ústavu a šenovského sdružení Sonow, jež se podílí na rekonstrukci kostela. Doprovod při prohlídce navíc vytvoří Klára Machová, vedoucí kulturního odboru v Kamenickém Šenově. Speciální komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu v 18 hodin, tedy hodinu před tím, než v kostele vypukne další ze série koncertů festivalu Lípa Musica. V Kamenickém Šenově se v sobotu totiž představí Multižánrový soubor Clarinet Factory s programem Dobrá meditace, který soubor připravil k příležitosti svátku sv. Václava. Vystoupení bude mít duchovní rozměr s přesahem do žánrů, jakými jsou lidová a etnická hudba.

Vražda v Doksech: Soud se nekonal

Liberec, Doksy - Pokračování soudu s Ondřejem Šináglem, obžalovaného z loňské vraždy jednadvacetiletého mladíka na hřbitově v Doksech, se odkládá. Čtvrteční jednání, ke kterému mělo dojít u Krajského soudu v Liberci, bylo pro nemoc obhájce zrušeno. ČTK to řekla soudkyně Eva Drahotová. Obžalovanému hrozí až osmnáct let vězení. Tragická událost se stala 23. července 2013, Šinágl tehdy při hádce bodl nožem o dva roky staršího muže, a to kvůli dluhu 800 Kč.

Hasiči zahrají pro děti kolegů

Skalice u České Lípy - Loni v prosinci se po parketách sportovní haly ve Skalici u České Lípy proháněli s hokejkami a kníry pod nosy, aby podpořili hnutí Movember, které připomíná otázky týkající se zdraví u mužů. Sportovní počínání čety „C" ze stanice profesionálních hasičů, dobrovolníků z Lípy a Skalice tehdy diváci dobrovolným vstupným ocenili na dva tisíc korun. Rozhýbat těla a pomoci při tom dobré věci chtějí sportovně založení hasiči Českolipska znovu.

Tuto sobotu odehrají florbalové utkání, jehož výtěžek poputuje na účet Nadace policistů a hasičů, jejímž posláním je zlepšit životní podmínky dětem po policistech a hasičích, kteří zahynuli nebo utrpěli vážné zranění při výkonu služby. Nadace nyní pečuje o 37 takových rodin, v nichž žije dohromady 63 dětí. Zároveň se také stará o 42 bývalých hasičů a policistů. Lidé, kteří by chtěli nadaci přispět a zároveň strávit příjemné odpoledne sledováním sportovního utkání, mohou přijít v sobotu do skalické tělocvičny, kde hasičská benefice v 15 hodin začíná, a darovat dobrovolné vstupné.

Tenisový turnaj Kuráž cup 2014 v neděli

Česká Lípa - Kuráž cup 2014. Takový název nese tenisový turnaj pro hráče a hráčky 14 let a mladší, který se uskuteční v neděli 28. září od 9 hodin v českolipském areálu Pizzerie Diego (ulice Na Nivách). Hrát se bude na čtyřech minikurtech (antuka) systémem každý s každým ve skupině, finále se pak odehraje na 2 porážky podle pravidel ČTS v minitenisu. Prezentace je od 8.45 hod. Přihlášky lze posílat do soboty 27. 9. formou SMS (ve formě jméno + ročník narození) na tel. číslo: 723 649 061.

Ženy se do Senátu nehrnou

Českolipsko - Česká Lípa je jedním ze čtyř obvodů v zemi, kde v letošních senátních volbách nekandiduje ani jedna žena. O místa v horní komoře se ucházejí pouze příslušníci silného pohlaví ještě v Chebu, Příbrami a ve Vyškově. Oproti roku 2012 klesl celkový podíl nominovaných žen z 18 na 15,2 procenta. Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen ANO, nejméně TOP 09. Zastoupení žen v Senátu (nyní 17,3 procenta) se tak po volbách pravděpodobně ještě sníží. To ve volbách do zastupitelstev měst a obcí naopak letos kandiduje historicky nejvíce žen 32,23 procenta. Analýzu představilo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

O senátorské křeslo bude 10. a 11. října bojovat na Českolipsku devět mužů. Do komunálních voleb kandiduje na Českolipsku 2 461 lidí.

Okresní běžecká liga se přesouvá do Šenova

Kamenický Šenov - Seriál Okresní běžecké ligy (OBL) pokračuje svým 12. dílem, a to již tuto neděli 28. září závodem Běh kolem Panské skály. Místem konání je parkoviště u Panské skály v Kamenickém Šenově. Prezentace účastníků začíná od 9 hodin. Dětské kategorie startují od 10.00 hod., ty dorostenecké, juniorské a ženské na trati 3000 metrů mají začátek v 11.30 hod. Hlavní závod mužů na 6 kilometrů zahajuje úderem pravého poledne. První tři závodníci obdrží věcné ceny. Více informací na stránkách www.kamenicky-senov.cz; www.bkmanusice.estranky.cz.

Smetanka v Boru ušetří za teplo

Nový Bor - Na lepší časy se blýská budově v centru Nového Boru, kde sídlí Dům dětí a mládeže Smetanka. Objekt dostane novou tvář a desítkám dětí, kteří tam denně míří, bude uvnitř tepleji. Díky projektu na kompletní zateplení budovy, na který radnice získala bezmála 3 miliony korun z dotace Operačního programu Životní prostředí. Práce by měly začít v březnu a skončit nejdéle v červnu příštího roku. Na novém plášti či oknech budovy se bude 486 tisíci podílet také město Nový Bor.