VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Ustavující zastupitelstva i pozvánka na výstavu

Českolipsko /FOTO A VIDEO Z VÝSTAVY KRÁLÍKŮ/ - Přinášíme krátké zprávy z celého Českolipska: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultura i sport.

7.11.2014 1
SDÍLEJ:

Chovatelé králíků, holubů a drůbeže soutěží v České Lípě.Foto: Deník/Petra Hámová

Starostové pokračují dál

Českolipsko - V obcích a městech na Českolipsku se začala scházet ustavující zastupitelstva. Jako vůbec první v regionu proběhlo v sobotu v Blíževedlích, kde obec v následujících letech povede dosavadní starostka Romana Dvořáková. Ve své funkci bude po pondělním zasedání pokračovat například Jan Sviták v Prysku, Kateřina Jonáková ve Svoru, Vít Vomáčka v Kravařích, Radek Lípa v Zákupech, nebo Ivan Pastorek v Brništi. Převratné změny se neočekávají ani v dalších obcích, kde kandidátky dosavadních starostů v drtivé většině obhájily své posty. Výjimkou jsou obce, kde starostové do komunálních voleb letos vůbec nešli jako například v Bezdězu nebo ve Stvolínkách. Tam zastupitelé ve středu zvolili starostkou Pavlínu Ištokovou z vítězného hnutí Pohoda pro Stvolínky. V Žandově si na pondělí 10. listopadu naplánovali už druhé zasedání. To ustavující proběhlo toto pondělí, starostou se stal na další čtyři roky Zbyněk Polák.

Chovatelé vystavují v Lípě

Česká Lípa - Tři stovky králíků, 260 holubů a 129 kusů drůbeže bude k vidění na jedné z největších výstav v Libereckém kraji, kterou v sobotu 8. listopadu pořádá Český svaz chovatelů Česká Lípa. Výstavní hala ve Staré Lípě bude pro veřejnost otevřená v sobotu od 8 hodin. Výstava je soutěžní pro chovatele Liberecka, Mladoboleslavska, Děčínska i Jablonecka, ale především pro ty místní. Mimo jiné bude v každé kategorii vyhlášen „Šampion výstavy" a vystavená zvířata budou také na prodej.

V lese zchudl

Dubá - Na nezájem a lenost doplatil jednačtyřicetiletý muž z Prahy, který si nedaleko Dubé vyrazil s rodinou do lesa na houby. Když odpočíval doslova pár kroků od auta, nezareagoval na zvuk tříštícího se skla, a neměl tak možnost přivolat policii dřív, než mu neznámý zloděj z auta ukradl věci za bezmála 60 tisíc korun. Přišel o fotoaparát, laserový dálkoměr, ale i 7 archivních vín. Nemalou škodu, 50 tisíc korun, způsobil pachatel při páčení dveří, na kterých dokonce popraskal lak.

Bor trápí černé skládky u popelnic

Nový Bor - Obyvatelé Nového Boru, kteří se zbavují starého nepotřebného nábytku, stavebního materiálu a dalších podobných předmětů, zamíří raději ke kontejneru než do sběrného dvora, přestože tam mohou odpad uložit bezplatně. Vyplývá to z kontroly, kterou provedli pracovníci odboru správy majetku městského úřadu u sběrových nádob na odpad ve městě. Ti objevili řadu černých skládek. „Lidé mohou všechny objemnější věci z domácnosti zdarma umístit do sběrného dvora, stejně tak i bioodpad, jako je listí, větvě nebo tráva," upozorňuje vedoucí odboru Petr Škop. Sběrný dvůr v Novém Boru funguje ve Wolkerově ulici. Otevřeno má vždy v pondělí a středu od 12 do 17 hodin. O víkendu potom v sobotu od 9 do 12 hodin.

200 mrtvých při srážce s vlakem

Liberecký kraj - S alarmující statistikou přichází Drážní inspekce. „Nárůst počtu střetů vlaku s člověkem o necelých 27 % v porovnání s rokem 2013 a více usmrcených než za celý minulý rok, to je smutná bilance letošního roku na železnici, kdy při střetu s vlakem zahynulo již 200 lidí. Střetů bylo celkem 262. Zranilo se při nich 63 lidí," informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. „Dvoustým usmrceným v letošním roce se stal muž, který v Hostinném na Královéhradecku vstoupil před jedoucí spěšný vlak," dodal Drápal. V samotném Libereckém kraji letos nepřežilo střet s vlakem už celkem devět lidí. Nikdo nebyl zraněn. Na Českolipsku došlo k tragickým srážkám s vlakem v březnu u Srní a o měsíc později v Pertolticích. Nejhorší byl, co do počtu nehod na železnici, začátek roku a červen.

Jak se žije v pasivních domech?

Polevsko - Dny otevřených pasivních domů, největší celosvětová akce o životě v energeticky šetrných domech, se uskuteční v ČR ode dneška do 9. listopadu. Pasivní dům si budou moci prohlédnout lidé i na Českolipsku. Zájemcům otevře na tři dny svůj rodinný dům Petr Správka z Polevska (č. p. 103). Lidé se do dřevostavby mohou přijít podívat v pátek od 12 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 16 hodin. „Akce se koná po celém světě a funguje jen díky ochotě a zápalu majitelů domů. Tím je akce skutečně unikátní," říká Iva Černá z Centra pasivního domu.

První výletníci se po trase dlouhé zhruba půl druhého kilometru zřejmě projdou už koncem tohoto týdne.Prysk má papírenskou stezku

Prysk - Jméno někdejšího majitele českokamenických papíren Ignaze Fuchse nese obnovená lesní stezka mezi Pryskem a Českou Kamenicí. První výletníci se po trase dlouhé zhruba půl druhého kilometru zřejmě projdou už koncem tohoto týdne. Práce totiž finišují. Na rekonstrukci původní stezky „za papírenským plotem" se dohodl Prysk se sousední Kamenicí.

Notebook zloděj našel pod sedačkou

Česká Lípa - Finta, jak oklamat případného zloděje, nevyšla pětačtyřicetiletému muži z České Lípy, který se snažil uchránit svůj notebook uložený v zamčeném autě tím, že jej schoval pod zadní sedačku. V garáži supermarketu Albert v České Lípě jeho počínání totiž zaujalo neznámého pachatele a zatímco se muž vydal na nákup, neváhal se zloděj do auta násilím dostat. Na to, aby si odtamtud odnesl nejen notebook, ale i fotoaparát a tři platební karty s piny, ze kterých následně vybral hotovost, mu potom stačilo pouhých dvacet minut. Neopatrnému majiteli auta způsobil škodu 36 tisíc.

Šachy: Nový Bor začal dobře

Nový Bor - Extraligoví šachisté Nového Boru vstoupili do nové sezony dobře, když oba své zápasy (ŠK Polabiny a Rapid Pardubice) vyhráli. „Podali jsme velmi soustředěný výkon a ani jedinou partii neprohráli," konstatoval spokojeně Petr Boleslav. Následující dvě kola v nejvyšší soutěži družstev České republiky THT extralize odehrají Novoborští na konci listopadu v Karviné a Třinci.

Oslavy 96. výročí vzniku Československa završil v Boru průvod

Nový Bor - Hned nadvakrát si mohli letos občané Nového Boru připomenout 96. výročí vzniku samostatného Československa. Poprvé to bylo 25. října koncertem vážné hudby v místním divadle, druhou příležitost pak měli lidé v pondělí 3. listopadu. Právě tento den se totiž konal průvod centrem města do Horových sadů, kde se uskutečnil slavnostní akt završený vypuštěním symbolického lampionu míru. Průvod mažoretek, bubeníků, zástupců města Nový Bor i veřejnosti se vydal v 15 hodin centrem města do Horových sadů. Jeho cílem byla „lípa republiky", jež tu byla slavnostně vysazena u stejné příležitosti před dvěma lety. Starosta města Jaromír Dvořák zde poté položil květiny a pronesl projev, ve kterém zdůraznil důležitost vlasti a uvědomění si příslušnosti k národu. Během slavnostního aktu zazněla i státní hymna a v závěru byl vypuštěn lampion s poselstvím a přáním míru na celém světě.

Peněženku mu vzali, když byl u doktora

Nový Bor - O dva tisíce korun, tři platební karty i osobní doklady přišel dvaašedesátiletý muž během své návštěvy na novoborské poliklinice. Peněženku, ve které měl cennosti uložené, mu ukradl neznámý zloděj. Od jeho záměru jej neodradilo ani to, že bundu s peněženkou měl starší muž v době krádeže přímo na sobě. V případě, že policisté zloděje dopadnou, bude se zodpovídat s krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku.

Děti z Dubé zachránily 14 stromů

Dubá - Světový Den Ekoškol, který připadá na 7. listopadu, se rozhodli školáci z Dubé oslavit sběrem papíru. „Celkem děti posbíraly 1 084 kg papíru a zachránily tak čtrnáct vzrostlých stromů," říká dubská učitelka Jana Mašková. Školy s titulem „Eko" jsou na Českolipsku jen dvě. Kromě té v Dubé se jím může od roku 2011 pyšnit také ZŠ Slovanka v České Lípě. Titul Ekoškola mohou získat základní a střední školy, kde žáci sami aktivně usilují o minimalizaci dopadu běžného provozu školy na životní prostředí.

Hokej: Muži Lípy podruhé v KLM prohráli

Česká Lípa - Na třetí místo klesli českolipští hokejisté po porážce v Krajské lize mužů, která má za sebou čtyři kola.
PSK Liberec - HC Česká Lípa 7:4 (1:1, 5:2, 1:1).
Branky (nahrávky): 6. Kotrč Jan (Zákoutský Jan, Maděra Daniel), 23. Maděra Daniel, 26. Zákoutský Jan (Šebesta Jakub, Zákoutský Jiří), 32. Baran Daniel (Maděra Daniel), 36. Šebesta Jakub (Zákoutský Jiří), 38. Šebesta Jakub (Maděra Daniel, Baran Daniel), 48. Maděra Daniel - 12. Preussler Milan, 32. Preussler Milan (Češka Jaroslav), 38. Češka Jaroslav (Peterka Jaroslav, Rašín Lukáš), 56. Češka Jaroslav (Peterka Jaroslav).

Dobrá zpráva pro cyklisty z Nového Boru

Nový Bor- Kriminalisté dopadli zloděje, který v Novém Boru během září a října zcizil osm jízdních kol. Všechny krádeže má na svědomí místní dvacetiletý mladík. Tři kola se vrátila zpět k jejich původním majitelům. Jedno vydal pachatel dobrovolně, další zajistili policisté u jeho příbuzných a třetí bicykl si poznal na ulici v Novém Boru sám poškozený. Následně jeho současného uživatele zastavil a vyzval ho, aby s ním vyčkal  na místě do příjezdu policistů. Ti pak zjistili, že je kolo skutečně odcizené a překvapenému cyklistovi ho zabavili. „Vzhledem k tomu, že o skutečném původu kola nevěděl a jen ho kdesi od někoho na ulici odkoupil, stíhán nebude. Žádnou kompenzaci ale za zabavené kolo také nedostane. Každý, kdo si kupuje na ulici pod cenou jakoukoliv věc, bere na sebe riziko, že mu může být v rámci výkonu práva zabavena," říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Autor: Redakce

7.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Marksová

Ženy ve volbách neuspěly, lidé slyší raději silná slova

INOVATIVNÍ přístup ocenila porota u heliportu v KNL.

Reakce KNL na povolební prohlášení poslance Bláhy

Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE

Mimoň - V Mimoni o víkendu nerozhodovali jen o nových poslancích, ale také o tom, zda chtějí průtah městem.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Podle známého politologa Jana Kubáčka jsou voliči v Libereckém kraji vybíraví.

Kolaps hráčů FBC ve třetí třetině způsobil debakl

Praha – Dvě třetiny nedělního zápasu v rámci 9. kola florbalové Tipsport Superligy drželi hráči České Lípy s jedním z dalších favoritů nejvyšší mužské soutěže nadějný výsledek.

Ruiny v Ralsku budou hlídat strážníci

Ralsko - Liberecký kraj poskytne mimořádný příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Půjde o 650 tisíc korun, které dostane město Ralsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT