V Lípě hořelo v jedné z fabrik

Česká Lípa - Během čtvrtečního rána se jedna z hal firmy Bombardier v České Lípě zaplnila hustým kouřem. Hořelo v rekuperační jednotce. „Naše jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru, nicméně oheň byl uhašen ručními hasícími přístroji," popisuje krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová, Škoda po požáru je zatím vyčíslena na 150 tisíc korun. „Jednalo se o požár, jaké jsou v těchto velkých komplexech poměrně běžné," uvádí Štrauchová. Přesné zavinění požáru se vyšetřuje.

Nájemce pro parkoviště se zatím nenašel

Doksy - Město Doksy zatím bez úspěchu hledá nájemce centrálního parkoviště u Máchova jezera. Na první výzvu se žádný zájemce nepřihlásil, proto ji radnice nyní vyhlásila znovu. Bezplatné parkování na centrální ploše u Máchova jezera v Doksech letos po sedmi letech skončí. Parkovné by se mělo vybírat už ke konci května, a to pouze o víkendech, stejně tak během září. V době od června do konce srpna pak budou motoristé platit každý den od 8 do 19 hodin. Radnice stanovila, že nový nájemce bude vybírat parkovné do maximální výše 20 korun za hodinu, nebo nejvýše 100 korun na den. Plocha, na kterou se vejde 201 vozidel, bude v době vybírání poplatků hlídaná.

Tip: Stavění máje v Lípě

Česká Lípa - Českolipské náměstí v sobotu 30. dubna ožije oslavami vítání jara a vztyčením májky. Kromě jarmarku se mohou lidé těšit i na vystoupení skupiny Řemdih, dudáckou muziku Bedrník, cimbálovku Dušana Kotlára i na folklórní soubor Šafrán. Vystupovat budou také českolipské školní soubory. Na akci naváže odpolední program na vodním hradě v režii DDM Libertin. Vzhledem k velikosti českolipské májky bude tato atrakce postavena na náměstí už dnes v podvečer mezi půl sedmou a sedmou hodinou. Sobotní program na náměstí začíná v 10 hodin. 

Park v Lípě se připravuje na jaro

Česká Lípa - Českolipský městský park loni oslavil 140 let od svého založení. Po dlouhých letech stagnace se pomalu stává zajímavým místem pro trávení volného času. Po loňské instalaci workoutového hřiště, neboli venkovní posilovny, obnovilo město jednu z cest vedoucí parkem. Cestička z okrajové části parku u židovského hřbitova dovede kroky návštěvníků k dříve zkultivované oblasti bývalého letního kina. Cestou lze sejít a spočinout na okamžik na jedné z laviček okolo přilehlé vodní plochy. Prázdnotou zatím zeje blízké občerstvovací zařízení a křídou psaný nápis „k pronájmu" dává tušit, že se situace v brzké době nezmění. Úpravou procházejí před začátkem vegetačního období i koruny starých stromů. O to se musejí postarat odvážní a zruční stromolezci. Zavěšeni v lanech, balancujíc v ohromné výšce staletých stromů, opatrně prořezávají uschlé větve, které by mohly neočekávaným pádem ohrozit návštěvníky parku.

Nová cesta v českolipském parku.

Na Severu ušetří za teplo

Česká Lípa - Již druhou topnou sezonu platí nájemníci společnosti CPI BYTY v České Lípě v průměru o 20 % méně za teplo a teplou vodu. Změna dodavatele tepla a systému vytápění přinesla 1 600 domácnostem až pětinovou úsporu oproti obyvatelům s centrálním vytápěním. „Vyjednali jsme další snížení cen za teplo o 35,67 Kč za gigajoule, tedy na 551,22 Kč za gigajoule. Předpokládáme, že úspora našich nájemníků na sídlišti Sever za rok 2016 vzroste ještě více," říká ředitel společnosti CPI BYTY David Štýbr.

Pohonné hmoty zdražily

Českolipsko - Pohonné hmoty v Libereckém kraji od minulého týdne výrazně zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího Naturalu 95 vzrostla na Českolipsku na 27,95 Kč, před týdnem byl o 38 haléřů na litru levnější. O 37 haléřů víc zaplatí motoristé za litr nafty, v průměru ho českolipské čerpací stanice prodávají po 25,85 Kč. V celostátním měřítku benzin a nafta také za poslední týden zdražily, byť ne tak výrazně.

Nominace pro zastupitele

Česká Lípa - Na prestižní ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou letos již podvacáté uděluje Nadace Partnerství, je prozatím nominováno dvacet osobností. Mezi nimi je i Miroslav Hudec, zakladatel Občanského fóra v České Lípě a dlouhodobý zastupitel města a v současné době také Libereckého kraje. Hudec působí v České Lípě od roku 1976. Již od svého příchodu do České Lípy se snažil angažovat v oblasti ochrany životního prostředí. Cenu Josefa Vavrouška uděluje od roku 1996 Nadace Charty 77 a od roku 2004 Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Laureáta vybírá porota složená z odborníků v oblasti životního prostředí, osobností veřejného života a zástupců obou nadací. Vyhlášení oceněných probíhá v červnu a váže se ke Světovému dni životního prostředí.

Shylocka si poprvé zahrál v Lípě

Česká Lípa - Milan Kňažko se v úterý v Jiráskově divadle představil českolipskému publiku v exkluzivní premiéře nové hry Divadla Na Jezerce Shylock. Monodrama nastudoval režisér Radek Balaš. Podle principála pražské scény Jana Hrušínského je hra namířena proti antisemitismu a přehnané politické korektnosti, což jsou dvě věci, které negativně ovlivňují světové dění. Kňažko v úvodu předstupuje před diváky s monologem ze Shakespearova Kupce benátského jako herec Jon v masce proslulého Žida Shylocka. Vzápětí přejde do civilního projevu, publikum se tak ocitne na besedě následující po uvedení hry na festivalu poté, co ji jeho vedení po protestech, které inscenátory a hlavně Jona obviňují z antisemitismu, předčasně stáhne z repertoáru. „Je spousta otázek, ale málo odpovědí. Nicméně to neznamená, že je nemáme hledat. A o tom tato hra je," uvedl Kňažko, který za hlavní konflikt označil odpovědi na otázky, co je antisemitismus, antifeminismus či rasismus.

Milan Kňažko se v úterý v Jiráskově divadle představil českolipskému publiku v exkluzivní premiéře nové hry Divadla Na Jezerce Shylock.

Partička s ředitelem

Česká Lípa - Nemocnice s poliklinikou v České Lípě zavedla od dubna pravidelné termíny, kdy se budou moci všichni zaměstnanci bez objednání setkat s ředitelem Jaroslavem Kratochvílem. Bude to vždy první pondělí v měsíci od 13.30 do 15.30. Nemocnice zaměstnává téměř 850 lidí. „Jsem vždy rád, pokud se ke mně dostávají informace napřímo, a to ať již od zdravotního nebo nezdravotního personálu," říká generální ředitel Jaroslav Kratochvíl. Právě přímou komunikaci vidí jako nejrychlejší cestu
pro případné řešení jakýchkoli nedostatků nebo i naopak pro příjem kladných zpráv. Hlavním smyslem zavedení těchto pravidelných setkání je zejména ta skutečnost, aby byl dán prostor všem, kteří se buď neúčastní pravidelných porad a setkání s vedením nemocnice nebo chtějí své věci řešit individuálně bez předchozího objednávání. Kromě pravidelných setkání si však samozřejmě mohou všichni zaměstnanci, ale i široká veřejnost, domluvit individuální termín setkání.

Anketu Sportovec Doks čekají změny

Doksy - Rada města Doksy schválila aktualizaci pravidel ankety „Sportovec Doks", která má ve městě již dlouholetou tradici. Letos čeká anketu hned několik novinek. Ke slavnostnímu vyhlášení dojde v novém termínu, a to v předvečer EuroHer Doksy, tedy poslední srpnový týden. Soutěžit se bude celkem v osmi kategoriích a počet nominací v jednotlivých kategoriích nebude limitován. Za sportovní úspěchy město vítězům rozdá finanční odměny v celkové částce 98 000 korun. Největší finanční výhra deset tisíc korun je připravená pro první místo v kategorii týmy mládež. O vítězích rozhodne porota, veřejnost bude pomocí hlasovacích lístků volit nejoblíbenějšího sportovce a tým.

Bikeři varovali před drogami

Mimoň - V Mimoni se žáci Základní školy Mírová účastnili protidrogové přednášky mistra světa v BMX. „Uvědomujeme si, že prevence není nikdy dost, a proto jsme rádi, že se nám podařilo pozvat mistra světa v BMX, profesionálního sportovce a protidrogového preventistu Dominika Nekolného z Prahy," říká Kateřina Kapičková, vedoucí oddělení rodiny a sociálních záležitostí. Nejdříve se pro děti odehrála BMX show, která měla velký úspěch. Následovala přednáška, kde Dominik hovořil se žáky 6. až 9. tříd o životním stylu takzvaným „Straight Edge". Je to název životního stylu, subkultury a sociálního hnutí spojeného s hardcore punkem. Celá akce byla hrazena z městského rozpočtu města Mimoň. „Tuto akci považujeme za velmi vydařenou," zhodnotila Kateřina Kapičková.

Charitativní cirkus pomůže dětem

Mimoň - Hned se třemi představeními přijede příští týden do Mimoně cirkus Astra. Kromě drezúry koní nebo vystoupení artistů nabídne návštěvníkům i možnost podpořit dobrou věc. Představení se totiž koná na podporu dětí z dětských domovů po celé České republice a také pro děti s onkologickým onemocněním. Speciální hvězdou třech podvečerů v Mimoni bude česká operní hvězda mladé generace tenorista Lukáš Moravec. Představení se budou konat od 3. do 5. května vždy od 17 hodin. „Přijďte do cirkusu a podpořte děti, které vaši pomoc opravdu potřebují," lákají na vystoupení pořadatelé akce, mezi kterými je mimo jiné i občanské sdružení Charita dětem. Šapitó Cirkusu Astra naleznete od úterý v Sokolské ulici.

Fotbalistky vydřely druhou výhru v sezoně

Česká Lípa - Druhé vítězství v letošní sezoně divizní skupiny A vydřely fotbalistky Spartaku Dubice, které na hřišti Březin zdolaly Sokol Brozany těsně 3:2 a se šesti body se dotáhly právě na brozanský tým. V tabulce však stále zaujímají poslední 11. místo. V sobotu zajíždějí na půdu devátého SK Baník Libušín.
Spartak Dubice - Sokol Brozany 3:2 (1:0)
Branky: 24. a 66. Mokráčková Martina, 47. Růžičková Libuše - 48. Veselá Kateřina, 56. Varunkiv Ljuba.

Liga neregistrovaných zahájila

Česká Lípa - Devět mužstev se přihlásilo do letošního ročníku fotbalové Ligy neregistrovaných Fehrer Cup 2016, tudíž bude dvoukolový systém každý s každým. Soutěž má za sebou již první dějství.
Výsledky 1. kola:
Fehrer - Senior 8:1. Branky: Bráta 3, Antoš 2, France, Miláček, Volenec - Pokorný.
Bombardier - Trading 1:5. Branky: Jelínek - Kerem 2, Vlk, Koros, Kruliš.
Rudá Hvězda - Real-Alis 0:3. Branky: Gembec K. 2, Cihlář.
TOMS - Revok 4:0. Branky: Prokop, Fojtů, Ort, Čech.