VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: V Boru stojí Legiovlak. Mimoň dostane miliony na úpravy radnice

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

23.5.2018
SDÍLEJ:

Českolipský deník.Foto: Deník

NOVÝ BOR

Na nádraží bude až do neděle Legiovlak

Na novoborské nádraží dorazil Legiovlak. Ten je replikou legionářského vojenského ešalonu z let 1918 1920, s nímž se českoslovenští legionáři přesouvali bojem s bolševiky po Transsibiřské magistrále. Pojízdné muzeum obsahuje 13 vozů, v nichž na návštěvníky čeká věrné vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích i originální exponáty, to vše doplněné stovkami fotografií mapujících historii čs. legií. Vlaky sloužily jako pojízdná kasárna a staly se do roku 1920 domovem našich vojáků na Rusi. Prohlídky jsou až do neděle 27. května zdarma a budou ve všední dny probíhat od 8.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin.

Kino v Boru bude hrát o půlnoci

Čtvrtek 24. května, toto datum mají v kalendáři zaškrtnuté všichni fanoušci Hvězdných válek. Minutu po půlnoci ze středy na čtvrtek budou moci premiérově zhlédnout v Městském kině v Novém Boru nejočekávanější film roku Solo: Star Wars Story: Síla se probouzí ve 3D s titulky. Snímek bude novoborské kino promítat až do pondělí 28. května.

ČESKÁ LÍPA

Bazén je celý týden zavřený

Z technických důvodů je po celý tento týden uzavřený bazén ve Sportareálu v České Lípě. Permanentkářům, kteří si v nejbližší době zakoupili časově omezené vstupy, bude na požádání alikvotně prodloužena platnost zakoupených vstupů. Návštěvníci českolipského bazénu by se již brzy měli dočkat také nového tobogánu, který byl před více než rokem kvůli špatnému technickému stavu odstraněn. Tubus nahradí nový, hotovo by mělo být zřejmě v polovině července.

Lezli na střechu Sportareálu

Pětici dětí ve věku kolem 11 let zastihli asistenti prevence kriminality ve chvíli, kdy vylezli na střechu českolipského Sportareálu. Děti napřed nechtěly poslechnout výzvu, aby slezly, ale pak si daly říci. Asistenti pak zavolali rodičům partičky a vysvětlili jim, co jejich ratolesti ve volném čase tropí. Cesta na střechu Sportareálu ze strany od Ploučnice je poměrně nebezpečná a dětem se mohlo něco stát. Co překvapilo asistenty, byla reakce rodičů. Ti totiž asistenty požádali, aby dětem pořádně vyčinili. Děti nakonec soulad rodičů s asistenty tak překvapil, že se rozplakaly a slíbily, že už tam nepolezou.

Plicní oddělení má nové přístroje

Dva nové přístroje začalo využívat plicní oddělení českolipské nemocnice. Jedná se o koncentrátory kyslíku, které slouží k doplňkové kyslíkové terapii při onemocnění CHOPN (chronická plicní nemoc), při kardiovaskulárních onemocněních nebo pro pacienty s plicními obtížemi. Oba přístroje bude oddělení využívat pro ambulantní pacienty, mohou však sloužit i pacientům v domácím prostředí.

Senioři vyhráli Euroregionální spartakiádu

Zlaté medaile a vítězný pohár přivezl tým seniorů z České Lípy z Euroregionální spartakiády seniorů Aktivní bez hranic, která se uskutečnila v polském Boleslavci. Soutěžilo se v devíti disciplínách. Senioři stříleli z luku i z paintballové pistole, zápasili ve vrhačském trojboji, zdolávali překážkovou dráhu. Celkovým pořadím ještě mohla zamíchat vědomostní soutěž o partnerských zemích, ale i tu zvládli naši borci výborně a v celkovém součtu vyhráli. Tým soutěžil ve složení Naďa Formánková, Jaroslava Gruntorádová, Jarmila Hrkelová, Milena Šimůnková, Marie Vasmanská, Luděk Brotánek, Jiří Formánek, Josef Gruntorád, Karel Komers, František Šimůnek.

Galerii obsadí díla Michala Janovského

Šerosvět. Tak nazval výstavu svých obrazů českolipský malíř Michal Janovský, který bude poprvé prezentovat svá díla ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Vernisáž se koná už ve čtvrtek 24. května od 17:00 hodin. Velký rozhovor s autorem najdete v zítřejším Týdeníku Českolipsko.

Lopaty se neštítil

Odcizenou lopatu a strhnutou vymezovací pásku kolem výkopu oznámil správce skateparku. v České Lípě. Strážníkům pak i popsal pachatele krádeže. Viděl, že odchází po cestě podél Ploučnice směrem ke svárovskému mostu. Strážníci ale nikoho takového na cestě neviděli. Zato později na sídlišti Špičák potkali muže odpovídajícího popisu, kterému z tašky na kolečkách vyčnívala rukojeť lopaty. Pachatel se přiznal ke krádeži a odůvodnil ji tím, že lopata tam jen tak ležela a jemu se hodí na zahradu. Muž se bude zodpovídat z přestupku.

Násilím se ničeho nedomohla

Kopáním do dveří si chtěla žena vymoci vstup do nechvalně známého českolipského baru Moskva. Obsluha kvůli opilé ženě zavolala strážníky městské policie, aby jí pomohli nevítaného hosta zklidnit. Návštěvnice hlasitě verbálně napadala okolí a všem kolem vyhrožovala zabitím. Když strážníci situaci zklidnili a ověřili totožnost, kvůli agresivitě ji předvedli na obvodní oddělení PČR. Dechová zkouška prokázala opilost, ze záznamů vyplynulo, že je žena psychicky nemocná a že její zklidnění zřejmě nebude tak jednoduché. Lékař proto doporučil převoz do liberecké záchytné stanice, což se stalo.

Ne každé mládě potřebuje pomoc

S jarem začínají českolipští strážníci přijímat více oznámení nálezů ptáků, kteří vypadli z hnízda. Přitom zdaleka ne každý pták, který není v hnízdě, potřebuje pomoc. Pokud najdou lidé ptáka, který je opeřený a skáče, není třeba ho odchytávat, tak radí pracovníci záchranné stanice Falco Dolní Týnec. Mladý opeřenec potřebuje, abychom jej pouze odstranili z komunikace nebo z místa, kde by mu hrozilo nebezpečí. Lidé se přitom nemusejí obávat, že by dotykem mláděti nějak ublížili. Ptáci nemají příliš vyvinutý čich. „Městská policie upozorňuje, že nebudeme přijímat ptáky, kteří nejsou nemocní nebo jinak ohrožení,“ dodává mluvčí českolipských strážníků Eva Vlastníková.

MIMOŇ

Město dostane miliony na úpravy radnice

Bezpečnější a pohodlnější vstup budou mít již brzy handicapovaní lidé na Městský úřad v Mimoni. Město získá více než 1,5 milionu korun na bezbariérové úpravy radnice. Dotaci jim schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Úpravy vyjdou celkem na více než tři miliony korun. V programu Bezbariérové obce rozdělilo ministerstvo dohromady téměř 17 milionů korun. Dotace putují na vybudování plošin u vstupů do obecních a městských úřadů či na vestavby výtahů.

STRÁŽ POD RALSKEM

Cvičili bezpečnou jízdu na kole

Policisté a strážníci ze Stráže pod Ralskem navštívili žáky 1. a 2. ročníku místní školy. Povídali si s nimi o pravidlech bezpečné jízdy na kole v silničním provozu i na cyklostezkách. Děti se dozvěděly, jak má být správně vybaveno kolo, po jaké straně silnice se smí pohybovat, kdy budou moci na silnici vyjet samy a všechna další pravidla, která musejí dodržovat. Také se seznámily s důležitými dopravními značkami. Po teoretické přípravě na jízdu si mohly vyzkoušet své praktické cyklistické dovednosti na cvičné dráze.

KAMENICKÝ ŠENOV

Hrdinou výstavy je Karel IV.

Především dětem je určena výstava Byl jednou jeden král Karel IV., která bude od zítřka k vidění v knihovně v Kamenickém Šenově a poté se přestěhuje do infocentra v Oybině. Na výstavě se tak návštěvník dozví něco přímo o králi Karlu IV., o Kamenickém Šenově a životě na vesnici ve 14. století a také o tom, jak se stavěl klášter v Oybině. Součástí expozice budou i výtvarné práce dětí z mateřských škol v Šenově, Oybině a Lückendorfu.

Z REGIONU

Skláři budou soutěžit na sympoziu

Na čtvrtém ročníku Sympozia broušeného skla ve Světlé nad Sázavou, které se bude konat příští týden, nebudou ani letos chybět zástupci Českolipska. Mezi 36 účastníky z celé republiky se představí také studenti VOŠ a SŠ sklářské Nový Bor, brusiči z lindavské sklárny Ajeto, Preciosy Kamenický Šenov, AZ Design Nový Bor a Petr Slavík z Grand design Mimoň. Soutěž je nejen ukázkou designu, umu brusičů a techniky, ale i neformálním setkáním lidé ze sklářské branže.

Autor: Redakce

23.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 85 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Dělník - obsluha strojů na výrobu a zpracování plastů - extruze. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní činnosti:, - obsluha stroje = příprava a nasazování dutinek na tyče, sundávání hotových návinů (ručně nebo pomocí manipulační techniky), příprava materiálu pro balení výrobků, balení výrobků, - manipulace s výrobky = ukládání výrobků na palety, fixace výrobků, odvoz hotových palet s výrobky na místo skladování, třídění a odvoz nekvalitní fólie, - kontrola výrobků = provádění pravidelné kontroly parametrů výrobků dle kontrolního postupu, zapisování údajů do kontrolních karet, Zařazení prací do kategorií hluk - II., fyzická zátěž - II., pracovní polohy - II., zátěž teplem - II., psychická zátěž - II., Pracovní režim:nepřetržitý provoz = 12-ti hodinové směny, - 2 dny denní - 2 dny volno - 2 dny noční - 2 dny volno, - denní směna 6.00 - 18.00 hod., - noční směna 18.00 - 6.00 hod., Nástupní plat: 85,-Kč/hod + 20% prémie, Nabízíme stravenky., Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: Fol-obal, společnost s ručením omezeným (zkráceně fol-obal, s r.o.), Pražská, č.p. 548, 472 01 Doksy. Informace: Radek Mikule, +420 487 882 349. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Řídící pracovníci ve školních jídelnách Vedoucí školní jídelny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22550 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt pouze e-mailem, posílat životopisy!, Benefity: osobní ohodnocení a příplatek za vedení.. Pracoviště: Zš a mš zákupy, Školní, č.p. 347, 471 23 Zákupy. Informace: Čestmír Kopřiva, +420 721 746 302vdoběod8:00-14:00hod.. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou je znalost čínské kuchyně. , Výhodou znalost čínského jazyka., První kontakt emailem!, Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: He jia le s.r.o. - 001, Purkyňova, č.p. 328, 473 01 Nový Bor. Informace: Vladimír Čarňanský, v.carnansky@seznam.cz. Výroba - Výroba Montážní dělník 24 400 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montér/ka elektro NN/VN. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24400 kč, mzda max. 31400 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Co bude náplní vaší práce?, -Realizace montážních zakázek NN.VN, Co byste měl splňovat?, -Být vyučen v oboru elektro, -Mít osvědčení vyhl. 50/78 sb. §5 a výše, -Mít chuť pracovat a nebát se fyzické práce, -Mít řidičské oprávnění sk. B a být aktivní řidič, Nabízíme:, -Mzdové ohodnocení dle předchozí praxe + výkonností odměny za zakázku, -5 týdnů dovolené, -Služební telefon, -Možnost firemní půjčky, -Příspěvek zaměstnavatele na stravování (cestovní náhrady), -Příspěvěk na životní nebo penzijní připojištění, -Očkování proti klíšťové encefalitidě, -Pojištění z odpovědnosti, Nástupní mzda dle zkušeností a kvalifikace - oceňujeme certifikáty a odborná školení (např. Oprávnění k ppn, apod.), Oslovili jsme vás? Pokud ano, zašlete nám strukturovaný životopis e-mailem na adresu: personalni@gaenergo.cz, Pozice je vhodná pro absolventy a cizince.. Pracoviště: Omexom ga energo s.r.o. - česká lípa, Dubická, č.p. 959, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Simona Svobodová, personalni@gaenergo.cz.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Martině Červené a Radku Suskemu ze Stráže pod Ralskem se v úterý 4. prosince v 7:40 hodin narodil syn Filip Suske. Měřil 49 cm a vážil 3 kg.
15

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 49. týdne 2018

Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé je unikátní na celém světě. Při rozhodování o zápis do světového seznamu UNESCO se objevila v konkurenci francouzské výroby parfému či jamajského hudebního stylu reggae.
30

FOTO: Vánoční ozdoby z Poniklé na seznam UNESCO? Zkusí to zas

V Kryštofově Údolí mají nejen betlém. K vidění je i Andělův kabát

Kryštofovo Údolí – Panenky z porcelánu, méďové s korálkovýma očima, plechové nádobíčko, staré mašinky, ale především desítky betlémů. Na to vše láká muzeum v Kryštofově Údolí.

Českolipsko je plné siláků. Mezi patří i profesionální hasič Josef Capouch

Českolipsko – Velkým úspěchem skončilo listopadové Mezinárodní mistrovství ČR v benchpressu, silovém trojboji a mrtvém tahu v Trutnově pro českolipského profesionálního hasiče Josefa Capoucha. Dvaadvacetiletý borec předvedl famózní výkon v kategorii junioři do 110 kg i v disciplíně mrtvý tah, kde zvedl neuvěřitelných 300 kg.

OBRAZEM: Vánoční trhy v českolipském muzeu potrvají do neděle

Česká Lípa – Ještě dva dny můžete zavítat na tradiční Vánoční trhy v českolipském muzeu. Vánoční atmosféru si zde už užily stovky návštěvníků. 

Lidé v Novém Boru se nechtějí koukat na elektrické dráty

Novoborsko – Pár týdnů po tom, co začalo posuzování vlivu takzvané „stodesítky“, přichází od města Nový Bor první oficiální námitka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT