ČESKÁ LÍPA

Na Špičáku vznikne nové komunitní centrum

Přestavbou objektu v českolipské ulici Červeného kříže, kde už několik let sídlí pobočka českolipské městské knihovny a zčásti ho využívá Sjednocená organizace slabozrakých a nevidomých, vnikne nové komunitní centrum. Město počítá s tím, že potom zde i nadále budou působit obě tyto organizace, ale s mnohem lepším zázemím pro své aktivity, které nabízejí veřejnosti. Městská knihovna tu bude mít kromě pobočky také nový depozitář knih, který vznikne v zatím nevyužívané přízemní části objektu. V plánu je také nová multifunkční místnost, kterou tady knihovna zatím při svých akcích pořádaných pro veřejnost postrádá. Město již začalo s přípravou projektu a ještě letos chce požádat o dotaci z evropských fondů.

Dobýval se k expartnerce

Úterý po Velikonocích nepřineslo vystřízlivění pro osmašedesátiletého muže z České Lípy. Opilý se dobýval ke své bývalé partnerce, která ho nechtěla pustit do bytu, protože tam už čtyři roky nebydlí. Muž ale nechtěl pochopit, že má odejít, protože už v poledne byl pod značným vlivem alkoholu. Přivolaní strážníci jej z místa vykázali. S mužem se setkala hned následující směna. Ležel u tělocvičny ve Wedrichově ulici. Měl zuté boty, byl opilý namol, nehýbal se a evidentně si myslel, že je doma. Kolem něj bylo několik vypitých krabic od vína. Hlídka se pokusila muže probudit a rozchodit, vzhledem k množství vypitého alkoholu to ale bylo nemožné. Skončil proto na záchytné stanici.

V kvetnu proběhne hromadné očkování psů

Psi starší 3 měsíců budou během května na území správního obvodu města Česká Lípa hromadně očkováni. Hned 1. května se bude očkovat v Dubici, na Kopečku, na Svárově, na Špičáku, na Slovance, na Střelnici a ve Staré Lípě. V pátek 5. května se bude očkovat v Mariánské ulici a v úterý 9. května na sídlišti Lada. Na okrajových částech jako je Žízníkov, Heřmaničky, Dobranov a písečná a Dolní Libchava se psi budou očkovat 17. května. Podrobný přehled termínů a konkrétních časů je na webu města.

BRNIŠTĚ

Objevili vzácnou houbu

Pravá houbařská sezona začne sice až za pár týdnů, už teď se ale dají v lese vidět zajímaví krasavci. V okolí Brniště se objevila vzácná houba, kterou mykolog z českolipského muzea určil jako ohnivec rakouský nebo dokonce jako ohnivec jurský. Bezpečně je lze od sebe odlišit jen mikroskopickým zkoumáním. Ohnivec roste v malých skupinách v předjaří a začátkem jara na mrtvém dřevě listnáčů. Houba je nejedlá.

Ohnivec rakouský.Zdroj: archiv Deníku

RALSKO

V Borečku vyzkouší zvuk sirén

V příštím týdnu bude Institut ochrany obyvatel ČR v prostoru polygonu Boreček provádět experimentální zkoušky nových technologií pro varování a vyrozumění. Sirény budou slyšet několik kilometrů daleko, občané by ale měli zachovat klid. „Za určitých klimatických podmínek a při plném výkonu lze předpokládat slyšitelnost signálů a verbálních informací ve městech a obcích Mimoň, Zákupy, Brenná, Ralsko Hradčany, Boreček a Bohatice," popsal Jan Málek, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Česká Lípa. Zkouška sirén bude vždy probíhat v době od 9 do 16 hodin. Během zkoušky budou ověřovány i akustické parametry, při kterých budou využívány všechny signály a verbální informace Jednotného systému varování a vyrozumění.

MIMOŇ

Začala oprava Sokolské ulice

Město Mimoň zahájilo v dubnu opravu komunikace od náměstí ke schodišti v ulici Sokolská. „Stávající povrch z asfaltů byl odstraněn a došlo k obnově podkladních vrstev komunikace. Povrch komunikace je nově plánován z čedičové dlažby pokládané do vějíře," popsal Pavel Soukup, manažer veřejných zakázek města Mimoň. Opravy budou stát téměř 264 000 korun. Při rekonstrukcích komunikací ve městě dochází většinou k odtěžení kamenné dlažby, která je pod poškozeným asfaltovým povrchem. Tato kamenná dlažba je tříděna a dál se využívá na komunikace a chodníky především v centru města.

KAMENICKÝ ŠENOV

Skleničky vyhrály Studentský design 2017

Písmo. Tak nazvala Veronika Zemanová svůj soubor malovaných váz, se kterým uspěla na celostátní přehlídce Studentský design 2017. Dílo studentky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově ocenila veřejnost jako nejlepší v kategorii Design skla. Každá z váz nese jiný druh písma a v každém nápisu je obsažen citát nebo báseň vztahující se k době a místu typickému pro dané písmo. Soutěž Studentský design se letos konala už posedmadvacáté, každoročně se jí účastní studenti z více jak 35 vyšších a středních škol z Asociace škol s uměleckými a uměleckořemeslnými obory z celé České republiky.

Dílo studentky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Veroniky Zemanové ocenila veřejnost jako nejlepší v kategorii Design skla. Zdroj: archiv SUPŠS

LIBERECKÝ KRAJ

Kraj hledá nejlepší kroniky

Nejlepší kronikáři mohou zazářit v soutěži O nejlepší kroniku Libereckého kraje. Třetí ročník vyhlásil kraj ve spolupráci se Severočeským muzeem a Ještědskou pobočkou České archivní společnosti. Tři nejlepší kronikáři budou vyhlášeni 7. září, uzávěrka soutěže je 31. května. Úspěšné kronikáře čeká odměna v hodnotě 5 tisíc za první místo, 3 tisíce za druhé a 1.500 za místo třetí. „Je to určitá forma poděkování za náročnou práci, kterou obecní kronikáři vykonávají nezištně," zmínila radní pro kulturu Květa Vinklátová. Kroniky jsou podle ní důležitým archivním materiálem, který pravdivě uchová obraz současnosti pro budoucnost.

SPORT

Plavci vylovili z pražského bazénu cenné kovy

Pouze dvojice plavců reprezentovala oddíl PK Česká Lípa na Velikonočních závodech v Praze. A nutno podotknout, že velice dobře. Nadia van Wassem zvítězila v disciplíně 200 m prsa a 2. byla na poloviční trati. Medailově se prosadil i Matyáš Hřebík, který vylovil bronz na 100 m prsa a dvojnásobná trať mu vynesla smolné „brambory". Nadia byla také stoprocentní co do počtu nových osobních maxim, Matyáš zlepšil polovinu časů, a i proto se neprobojoval na stupně vítězů prsové dvoustovky.