Prysk slavnostně otevře stezku

Prysk - Již tento víkend se v Prysku, který se letos stal Vesnicí roku Libereckého kraje, slavnostně otevře dlouho připravovaná Meixnerova pohybová stezka. Na stezce nebude chybět bench press, posilovací křeslo, kruhová lavička, ale i například dva dřevěné altánky, to vše procházkou Meixnerovy stezky potkáte. Kromě objevení neznámých zákoutí Prysku se návštěvníci této události mohou těšit na bohatý doprovodný program. Akce proběhne v sobotu od 13 hodin. Děti se mohou těšit na pohádkový les. Dospělí zase na koncert Igor Barboi trio, který proběhne v kiosku od 19 hodin. Po celý den se místní postarají o skvělou zábavu a nebude chybět ani občerstvení.

Kradli rychle, ale pomalu utíkali

Česká Lípa - Téměř v pravé poledne ukradli dva mladíci X-box. Stalo se to v parku v ulici 28. října v České Lípě. Majitel jim pod pohrůžkou násilí svou herní konzoli vydal, ale okamžitě kontaktoval tísňovou linku 156. Na místo vyjely dvě hlídky strážníků. „Dvě minuty od ohlášení už v Moskevské ulici strážníci zadrželi oba pachatele zřejmě přesně ve chvíli, kdy se snažili ukradený X-box prodat nebo předat dalšímu muži," popsala Eva Vlastníková, mluvčí městské policie. Protože hodnota ukradené věci je vyšší než 5 tisíc korun, věc bude šetřit Policie České republiky.

Modernizace tratí a přejezdů pokračují

Česká Lípa - Stavba nového vlakového nádraží v České Lípě a s ní související modernizace tratí si vyžádala další výluku. Vlaky tento týden nejezdily v úseku z České Lípy do Nového Boru. Místo vlaků jsou na kolejích nyní dělníci. Úpravou v prochází trať u zastávky na českolipské Střelnici a pracuje se také na úseku z České Lípy do Stružnice, kde musí cestující rovněž počítat s náhradní autobusovou dopravou. Výluky na obou tratích končí v pátek kolem půl šesté odpoledne.

Železniční stanici Česká Lípa Střelnice od pondělí opravují a modernizují.Zdroj: Deník/Kateřina Charvátová

Doksy mají stále málo strážníků, nabízí příplatky

Doksy - S nedostatkem městských policistů se na Českolipsku setkává řada měst. Nedostatek vhodných kandidátů nejvíce pociťují v Doksech, kde strážníci chybí už řadu měsíců. Proto se radnice rozhodla zájemce nalákat několika finančními výhodami. Nabízí zvláštní příplatek až šest tisíc korun, náborový příplatek a také nástupní osobní ohodnocení dva tisíce korun. Žadatelům nesmí chybět středoškolské vzdělání s maturitou a musí splnit fyzické i psychické testy.

Polevsko potěšilo děti i fotbalisty

Polevsko - Nový chodník i dětské hřiště vyrostlo letos v Polevsku díky dotacím, které se obci podařilo získat. „Z krajského programu obnovy venkova jsme získali dotace na výstavbu chodníku od návsi ke škole a dále dokončujeme opravu fotbalových kabin," říká starostka Polevska Martina Rašínová. Obec získala peníze také z Ministerstva pro místní rozvoj, konkrétně 400 000 korun, za které jsou rády především místní děti. „U školy jsme díky dotaci mohli vybudovat nový herní prvek, hrad," dodává Rašínová.

Tanečníci z Lípy vyrazili na MS do Vídně

Česká Lípa - Taneční skupina Tutti Frutti, která tančí pod Domem dětí a mládeže Libertin v České Lípě, se včera ráno vydala na mistrovství světa do Vídně. „V naší soutěžní choreografii nás tančí celkem třináct. Čtyři chlapci a devět dívek. Na závod jsme se poctivě připravovali třikrát týdně již od začátku září," uvádí trenérka Kateřina Kohoutová. Letos jsou tanečníci z Tutti Frutti již v kategorii dospělých, proto je v Rakousku nečeká nic jednoduchého. Tanečníci Českou Lípu a vůbec celou republiku skvěle reprezentovali už loni, kdy si v karibském Martiniku vytančili druhé místo na Mistrovství světa, což byl neuvěřitelný úspěch. Skupinu finančně také podporuje město Česká Lípa.

Z kabelky jí ukradl peněženku

Česká Lípa - Neznámý pachatel využil ve středu odpoledne nepozornosti jedné z nakupujících žen v prodejně Kauflandu v České Lípě. Neváhal a z kabelky uzavřené zipem, kterou měla zavěšenou na rameni, jí odcizil peněženku. V ukradené peněžence měla poškozená uloženou finanční hotovost, osobní doklady a platební kartu. Vše v celkové hodnotě 4.500 korun. „Pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," uvedla Dagmar Sochorová, tisková mluvčí policie.

Za 72 hodin zlepšili svět

Nový Bor - Stavbou krmelce pro lesní zvěř naplnili žáci 8. a 9. třídy z novoborské ZŠ praktické do písmene hlavní myšlenku celostátní dobrovolnické akce „72 hodin", do níž se i letos zapojili, aby vylepšili své okolí a pomohli přírodě. Stačilo jim trochu dřeva a společný cíl. „Krmelec umístíme v honitbě Pihel, kde bude sloužit lesní zvěři," řekla Jitka Kopčáková, vedoucí odboru životního prostředí MÚ Nový Bor, jehož pracovníci zajistili pro děti základní dřevo na krmelec. „Část dřeva jsme si ještě nasbírali v lese, z něj jsme vyrobili krmelec tak, aby byl funkční a i pěkně zapadl do lesa. Musím pochválit naše děvčata, která udělala většinu práce na celém projektu," popsala učitelka Dana Dutá. V rámci projektu 72 hodin v předchozích letech novoborské děti ze ZŠ Praktická, ZŠ Arnultovice a DDM Smetanka pod vedením svých učitelů a vedoucích například ozdobily autobusovou zastávku, odpadní kontejnery ve středu města či zasadily stromy.

Stačilo jim trochu dřeva a společně vyrobili funkční krmelec pro lesní zvěř. Žáci 8. a 9. třídy z novoborské ZŠ praktické do písmene naplnili hlavní myšlenku celostátní dobrovolnické akce „72 hodin“.Zdroj: MěÚ Nový Bor

Obce mohou žádat o dotaci na územní plány

Českolipsko  - Ministerstvo pro místní rozvoj včera vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotací (s možností víceletého financování) z programu „Podpora územně plánovacích činností obcí" pro rok 2017 na dotační titul „Územní plán". Pro žadatele je připraveno dvacet milionů korun. Žadatelé mohou žádosti o podporu podávat od 17. října 2016 do 30. prosince 2016. Dotace je zaměřena na zpracování územních plánů obcí.

Chybí alej od nás

Liberecký kraj - Zatímco v loňském ročníku soutěže Alej roku se jasanová Kočárová alej u Raspenavy umístila na třetím místě, letos nemá Liberecký kraj v anketě zatím ani jednoho kandidáta, respektive kandidátku. Pořadatelé tak upozorňují, že nominace je možné zasílat do neděle 23. října. Stačí k tomu málo udělat fotku navržené aleje a nominovat ji na webu www.alejroku.cz i s důvody, proč si daná alej zaslouží pozornost. Že jsou v Libereckém kraji krásné aleje i jednotlivé stromy, dokazuje i vítězství tisícileté lípy z Tatobit, která se vloni stala Stromem roku. Na autora vítězné nominace a vítěze fotosoutěže čekají hodnotné ceny.

Bor hostí závody v orientačním běhu

Nový Bor - Oddíl orientačního běhu Stadion Nový Bor spolu s oddílem z Kamenického Šenova pořádá v neděli 23. října závody v orientačním běhu, které se uskuteční v Sosnové u České Lípy. Součástí bude i veřejný závod, který je určený pro všechny, kteří si tento sport chtějí vyzkoušet, a strávit tak volné dopoledne v přírodě. Bližší informace na webových stránkách stadion-novy-bor.webnode.cz.