RALSKO

Vysadili 6 000 vánočních stromků

Už za pár let si budou moci lidé pořídit vánoční stromek z Ralska. Do jejich pěstování se pustila místní radnice, aby využila pozemky mezi Hradčany a Ploužnicí v bývalém vojenském prostoru, které město směnilo s Vojenskými lesy a statky. Na ploše o výměře téměř dva hektary bylo vysázeno 6 000 kusů borovice černé. „Výsadby se zúčastnili v době pracovního volna i strážníci městské policie, naše terénní a sociální pracovnice i někteří úředníci z radnice v době výpadku elektrického proudu,“ uvedl Miloslav Tůma z oddělení rozvoje místního hospodářství a životního prostředí Městského úřadu v Ralsku. K první sklizni stromků by podle plánů radnice mělo dojít za dva až tři roky. Roční náklady na jednu sazenici stromku činí přibližně 12 až 16 korun. Jedna sklizeň by podle odhadů mohla vynést více než 1,5 milionu korun, které půjdou do městské kasy.

ČESKÁ LÍPA

Finální podoba regenerace sídliště Holý Vrch bude v srpnu

Všechny připomínky občanů, které byly vyhodnoceny jako přínosné, budou architekty zapracovány do návrhu regenerace českolipského sídliště Holý Vrch. Nad připomínkami se sešli zástupci města a architektonické kanceláře AF-City Plan a finální podoba sídliště by měla být hotova v polovině srpna. Úpravy se budou týkat zejména zešikmení parkovacích stání v ulici Jižní před panelovým domem č. p. 1823 25 a 1840 45 a úpravy směru jízdy, dále bude návrh respektovat zachování basketbalového hřiště a bude upraven průchod pro pěší přes ulici na Blatech ve směru od Billy k panelovému domu č. p. 1946 a 2057. Architekti prověří možnost zachování stávajících stromů u nově navržených parkovacích míst v ulici Pod Holým Vrchem a možnost výsadby stromů pro parkovací místa v ulici na Blatech a ulici Větrné. V areálu ZŠ Jižní bude navržen běžecký ovál.

Volala strážníky preventivně

Sedmatřicetiletá žena oznámila na tísňovou linku českolipské městské policie, že ji celý den opakovaně obtěžuje bývalý přítel tím, že bouchá a kope do dveří jejího bytu, a ona se ho bojí. Strážníci ale nalezli na chodbě panelového domu ji i s expřítelem, jak v klidu hovoří a nic dalšího se neděje. Když se ženy zeptali, proč volala na tísňovou linku, odpověděla, že pouze preventivně, jelikož si myslela, že bývalý přítel bude agresivní. K poškození zdraví nebo majetku nedošlo, a tak se všichni rozešli v klidu.

DOKSY

Město spouští mobilní rozhlas

O aktuálním dění v Doksech se obyvatelé města budou brzy dovídat také z nové komunikační platformy Mobilní rozhlas. Zájemci, kteří se do služby zaregistrují, budou dostávat SMS zprávy, hlasové zprávy i třeba e-maily. Starší lidé s pevnou linkou ji pouze zvednou a poslechnou si hlasovou zprávu. Informace jsou zdarma. Radnice bude touto formou moci občany informovat například o omezených dodávkách vody nebo elektřiny, výluce na železnici i o kulturním dění. Uživatelé si mohou sami vybrat, které okruhy zpráv chtějí dostávat. K informování obyvatel o aktuálním dění Doksy využívají kromě webových stránek také facebook či klasický rozhlas. Platforma Mobilní rozhlas už funguje v řadě obcí a měst na Českolipsku, například ve Cvikově, informativní SMS zprávy posílají lidem i úřady v Novém Boru, Zahrádkách nebo v Brništi.

KRIMI

U Mácháče řádili zloději

Dvě krádeže musela řešit policie o minulém víkendu v kempu Klůček u Máchova jezera. Z pátku na sobotu někdo ukradl majitelce notebook ze zápraží chatky. Den poté neváhal neznámý pachatel rozbít okno osobního auta a odcizit kabelku z palubní desky. V obou případech způsobil zloděj škodu za několik tisíc korun. „Nenechávejte žádné cenné věci bez dozoru, zlodějům stačí chvilka,“ upozorňuje rekreanty policie. Zloději často neváhají poškodit automobil, jen aby odcizili maličkost. „Věci si ze zaparkovaného auta odneste, nebo je alespoň nedávejte na viditelná místa,“ nabádá policie.

Auto sjelo ze silnice, zachytily ho až stromy

Řidič osobního auta havaroval v úterý večer v Kunraticích u Cvikova. Autem najel v zatáčce na svodidla, po kterých urazil několik metrů, než vyjel mimo silnici. Řidič se spolujezdkyní utrpěli jen lehká zranění, auto před pádem z prudkého svahu totiž zachránily stromy. Policie se domnívá, že za nehodu může mikrospánek. Škoda na autě je nejméně sto tisíc korun.

Při potyčce přišel o 15 000

Návštěva diskotéky u Máchova jezera se jednomu z hostů značně prodražila. Když odešel v úterý večer od baru ven na cigaretu, napadl ho prý bezdůvodně neznámý mladík. Po krátké rvačce je od sebe odtrhli kolemjdoucí. Muž se domnívá, že právě v ten moment mu jeden z nich sebral z tašky patnáct tisíc korun, které měl v tu chvíli u sebe. Pokud se skutek prokáže a pachatele policie vypátrá, bude se zodpovídat z přečinu krádeže.

Žena kradla v drogerii. Nebylo to poprvé

Tříleté vězení nyní hrozí 21leté ženě, která minulý týden kradla v prodejně drogerie v Novém Boru. V úterý krátce před 17. hodinou si tu přivlastnila jeden dámský parfém a dámský zastřihovač, vše v celkové hodnotě 1 300 korun. „Podezřelá se uvedeného skutku dopustila i přesto, že byla za takový čin v uplynulých třech letech pravomocně odsouzena Okresním soudem v České Lípě. Vzhledem k této skutečnosti jí tak nyní za spáchání uvedeného trestného činu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

MIMOŇ

V Nádražní ulici začala další část oprav

Rekonstrukce Nádražní ulice v Mimoni je v plném proudu. Na začátku letních prázdnin dokončila Severočeská vodárenská společnost opravy kanalizační a vodovodní sítě v dolní části ulice a po krátké technologické přestávce v těchto dnech odstartovala rekonstrukce povrchů komunikace včetně odvodnění a také stavba nového chodníku. Práce a s nimi spojená uzavírka dolní části potrvají až do konce letošního roku. Celá stavba je rozdělená do dvou částí, v letošním roce se bude pracovat v dolním úseku ulice, v příštím roce přijde na řadu horní část.

Z REGIONU

Na cyklostezce přibyly informační tabule

Dnešní cyklostezka Varhany, která vede z České Lípy do Kamenického Šenova, bývala železnicí. A právě o historii a zajímavostech místní dráhy se návštěvníci trasy dozvědí z nových informačních tabulí, které tu Svazek obcí Cyklostezka Varhany nechal instalovat. Tabule představí také jednotlivé zastávky železniční trati, která pro osobní dopravu přestala sloužit v roce 1979. První úsek cyklotrasy tu začal svazek obcí Česká Lípa, Volfartice, Nový Oldřichov a Šenov stavět v roce 2007, kompletně dokončená byla v září 2013. Celá měří 17 kilometrů, začíná u železniční zastávky na Střelnici a končí u Panské skály.

Energetičtí „šmejdi“ dál obrážejí region

V reklamách se známými komiky se tyto firmy snaží působit přátelsky a transparentně, ale jejich prodejcům jde o jediné, aby lidé podepsali často dost nevýhodnou smlouvu. Zástupci energetických dodavatelů opět ve velkém obrážejí Českolipsko. Zastavili se i v Zákupech „Nejdřív jsem je slušně požádal o odchod z našeho města, nezabralo, tak jsem je prostě vyhnal, po zákupsku,“ tvrdí starosta Zákup Radek Lípa a svým občanům, kteří „podepsali“ a teď litují, nabízí pomoc s řešením. Společnost ČEZ uvedla, že pokud se nějaký podomní prodejce zaštiťuje jménem jejich společnosti, lže. Do domácností energetický závod vysílá výhradně technické pracovníky. Rozhodně nikoho, kdo údajně přišel „zkontrolovat smlouvu“.

V soutěži bojují tři infocentra

Několik informačních center z Českolipska se přihlásilo do celorepublikové soutěže Informační centrum 2018. Zapojilo se MIC Česká Lípa, TIC Nový Bor a IC Stráž pod Ralskem. Pro vybrané informační centrum mohou lidé hlasovat až do konce srpna na webových stránkách www.kampocesku.cz/informacni-centrum-roku. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo více než 420 infocenter z celé republiky.