CVIKOV

V regionu se objevila jedovatá zápřednice

Před dvěma lety se objevila v Doksech, nyní ve Cvikově. Řeč je o zápřednici jedovaté, která patří mezi nejjedovatější druhy pavouků v České republice. Dříve se vyskytovala jen vzácně, před několika lety se ale přemnožila na Chomutovsku a Mostecku. Tito pavouci si předou hnízda připomínající chuchvalce spředené z klasů vysokých trav, nebo si ohýbají listy rákosu na místech, kde moc lidí nechodí. Jde o zarostlé louky, suchopáry či mokřady. Zde žijí a skoro úkryt neopouštějí. Pokud lidé zvědavě hnízdo neroztrhnou, zápřednice nezaútočí. Podle odborníků se není potřeba přehnaně obávat. Její kousnutí se přirovnává bolestivostí i dopady na zdraví k bodnutí od sršně. Bolest, otok a případně slabá horečka by měly u zdravého člověka do jednoho dne zmizet.

ČESKÁ LÍPA

Ve městě vznikla nová stezka

Novou stezku, která navazuje na síť stezek, jež spojují Svárov s Žizníkovským rybníkem, vybudovaly a uvedly do provozu Městské lesy Česká Lípa. Nově zbudovaná část vede od hráze Žizníkovského rybníka směrem k cyklostezce spojující Českou Lípu a Žizníkov. Po tomto úseku se dostanou chodci a cyklisté bezpečně na spojovací panelovou cestu vedoucí na Svárov k mlékárně a zároveň k cestě vedoucí k cyklostezce. Investice vyšla na 80 tis. korun.

Volební okrsky se přemístí

Odvolit jinde, než jsou zvyklí, budou muset obyvatelé volebních okrsků 37 a 38 v České Lípě. V Dubici se volební místnost přesune do budovy s číslem popisným 95, kde sídlí společnost Fehrer, a v Dobranově místo do pobočky městské knihovny zamíří voliči do nově opravené hasičské zbrojnice.

Muzejní knihovna chystá další burzu

Oddělení knihovního fondu Vlastivědného muzea a galerie pořádá 6. října 3. ročník burzy knih. Je určená všem těm, kdo mají doma knihy, které začínají překážet, přesto je škoda je vyhodit. „Řešíte-li tento problém, máte nyní možnost nabídnout nepotřebné knihy jiným zájemcům. Na burze můžete prodávat i ostatní tiskoviny. Na akci Ambit plný knih se zájemci mohou už nyní přihlásit na tel. čísle 608 568 176 nebo e-mailové adrese pujmanova@muzeumcl.cz.

DOKSY

Město získalo dotaci na výtahy v zámku

Do dokského zámku, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí, přitečou další peníze Městu se podařilo získat dotaci přes 5 milionů korun na výstavbu dvou výtahů a další úpravy bezbariérových cest v budově zámku. „Jeden výtah je určen pro knihovnu a druhý pro kulturní sál, prohlídkový okruh a Muzeum Čtyřlístku,“ informovala starostka města Eva Burešová. V areálu zámku se v současné době pohybuje těžká technika. Probíhá tam odvodnění celé budovy a následné drenážní úpravy. První část zámku se veřejnosti otevře v červnu 2019.

Výstava se přesunula na Bezděz

Fotografie, které zachycují krásy Máchova kraje, vystavuje od soboty hrad Bezděz. Snímky vzešly z fotografické soutěže, kterou kterou vyhlásilo město Doksy a partnerské město Bad Muskau v rámci projektu Od Valdštejna k Pücklerovi knížecí kvalita služeb pro naše hosty finančně podpořeného z EU. Cílem soutěže bylo ukázat krásy Máchova kraje a oblasti Bad Muskau a přilákat tak k návštěvě turisty z partnerských oblastí. Soutěž zaujala amatérské fotografy na obou stranách hranice. Výstava byla od března k vidění na MěÚ v Doksech, od 4. srpna do 30. září ji mohou návštěvníci zhlédnout v podstřeší purkrabského paláce na královském hradě Bezdězu.

KRIMI

Žena čerpala elektřinu načerno

Důchodkyně z Českolipska odebírala skoro 2 roky načerno elektrický proud tak, že se napojila do sítě mimo elektroměr. Finančně úsporný chod rodinného domu narušila až kontrola firmy ČEZ. Ta si při běžné kontrole všimla poškození jističe a nezákonného odběru, celou záležitost poté ohlásila na policii. Za krádež elektřiny v hodnotě 24 tisíc korun hrozí ženě dva roky vězení.

Půjčil si luxusní auto, ale „zapomněl“ ho vrátit

Svérázný způsob, jak si obstarat dopravní prostředek, volil mladík, který si auto za téměř tři čtvrtě milionu v neděli 5. srpna pronajal v českolipské autopůjčovně. Přestože měl luxusní vůz vrátit za tři dny, v českolipské autopůjčovně už ho neviděli. Jelikož se dosud neozval, podal na něj majitel trestní oznámení. Místo, kde se pohřešovaný vůz pohybuje, i řidiče nyní hledá policie. Za neoprávněné užívání cizí věci hrozí mladíkovi až 2 roky odnětí svobody.

Recidivistu nemile překvapili policisté v civilu

Zloděj ukradl v rekreačním areálu u Máchova jezera vše, co mu přišlo pod ruku. Během jedné srpnové noci zcizil všechny volně odložené věci, od kosmetické taštičky až po jízdní kolo. Celkem nashromáždil předměty za 45 tisíc korun. Naneštěstí pro něj trávili dovolenou v jedné z chatek dva policisté. Ti, ač v civilu, začali zjišťovat, jestli se v okolí nepohyboval někdo podezřelý. Brzy poté našli poblíž muže, který odpovídal popisu získaného od lidí. Ten byl otázkou ohledně krádeže tak zaskočen, že se ke všemu přiznal. Pachatel je známá firma, souzen za krádeže bude už počtvrté. Recidivistu tak může nyní soud poslat až na pět let do vězení.

DUBNICE

SVS opraví vodovod

Dožilý vodovod v Dubnici začne za týden opravovat Severočeská vodárenská společnost. Celkem nahradí více než 700 metrů potrubí, na které je napojeno asi sto obyvatel obce. „Současné potrubí z roku 1979 je z nekvalitního materiálu, což způsobuje časté poruchy. Celkem jsme jich evidovali přes čtyřicet,“ vysvětlil mluvčí SVS Jiří Hladík. Práce na vodovodu budou trvat přibližně čtyři měsíce. Řad bude při rekonstrukci odstaven a zásobování okolních nemovitostí pitnou vodou bude zajištěno provizorním povrchovým vodovodem.

REGION

Registrované partnerství uzavřelo v kraji 138 párů

Už 12 let smějí v ČR gayové a lesby uzavírat registrované partnerství. V Libereckém kraji využilo této možnosti doposud 138 párů, v 15 případech se jednalo o uzavření partnerství s cizincem. Přestože do registrovaného partnerství vstupuje stále více gayů než leseb, rozdíl se v porovnání s předchozími lety snižuje.

Kraj zaplatí další mimořádnou splátku úvěru

Celkem 100 milionů korun letos Liberecký kraj umoří z úvěru na komplexní revitalizaci mostů na silnicích II. a III. třídy na svém území. 50 milionů korun bude tvořit standardní pravidelná splátka a dalších 50 milionů korun kraj splatí mimořádně. „Považuji za rozumné v době růstu veřejných rozpočtů splácet dluhy kraje vzniklé v době, ve které se české ekonomice tolik nedařilo. Dřívější splacení dluhů umožní přípravu nových investic například do ústavů sociální péče, domovů důchodců a dalšího majetku kraje. Navrhovaná mimořádná splátka také nebude mít žádný vliv na investice kraje v roce 2019, které plánujeme ve stejné výši jako v letošním roce,“ uvedl hejtman Martin Půta.

SPORT

Kryštof Bogar je mistrem světa

S více než dvouminutovým náskokem v cíli si na nedávném MS v orientačních závodech horských kol v Rakousku dojel pro zlatou medaili českolipský biker Kryštof Bogar. K bronzu ze štafetového závodu přidal úřadující Nejúspěšnější sportovec Českolipska titul mistra světa na dlouhé trati a rozšířil svou už tak bohatou sbírku zlatých medailí z MS. „Bylo to náročné, musel jsem tam pořád šlapat,“ komentoval nový mistr světa svůj excelentní výkon pro server mtbo.cz. Do první desítky nejdelšího závodu MS s 27 kontrolami se vešel další reprezentant z Českolipska, šestý Vojtěch Ludvík.

Handicapovaným sportovcům se dařilo

Sportovci Denních a pobytových sociálních služeb z České Lípy úspěšně reprezentovali na 23. ročníku Národního turnaje v přehazované. Českolipští sportovci se zdravotním postižením se v kategorii C umístili na prvním místě. Tímto mimořádným sportovním výkonem a úsilím se tak posunuli výše a v příštím roce již budou usilovat o další postup v kategorii B. O vítězství se zasloužili Božena Tomášková, Petra Sádlová, Jakub Kubát, Luděk Vogl a Petr Čvančara. „Našim sportovcům upřímně blahopřejeme a děkujeme za mimořádnou reprezentaci nejen naší organizace, ale celého města Česká Lípa,“ dodává vedoucí Denního stacionáře DPSS Eliška Šťastná Kysilková.