ČESKÁ LÍPA

U jezírka zničil vše, co mohl

Z nesmyslného chování, které vedlo ke spáchání trestného činu, se bude zodpovídat 32letý muž z Liberecka. V českolipském městském parku si vyhlédl jezírko, respektive poklopy kolem něj a začal je pohazovat po okolí. Toho si všiml kolemjdoucí, který zavolal hlídku městské policie. Do té doby stihl muž jeden betonový poklop vyrvat, další jen odsunul a třetí odhodil do vody. Pak se začal věnovat šachtě, ve které jsou ventily od přívodů vody do nádrže. Odstranil poklop, demontoval časový spínač a vytahoval kabely. Když se ho strážníci zeptali, proč to dělal, přišel s vysvětlením, že chtěl jezírko vylepšit. Spoušť, kterou za sebou zanechal, ocenili pracovníci správy majetku města na více než 10 000 korun. Protože se jedná o trestný čin, předali strážníci pachatele rovnou do rukou PČR.

Začala výstava projektu Tvoříme město

Výstava všech přijatých návrhů do projektu Tvoříme město se koná od středy 10. října v ZUŠ Česká Lípa a potrvá až do 2. listopadu. Jedná se o návrhy, které občané podali na základě tzv. participativního rozpočtu, a které odpovídají stanoveným podmínkám, celkově jich je 22. Na výstavě bude možné ve vybrané dny pro návrhy hlasovat, kdy každý může vybrat až 7 návrhů. Ty s nejvíce hlasy budou realizovány v roce 2019. Hlasování přímo na výstavě bude probíhat 17. 10. a 24. 10. vždy od 14.00 do 18.00 hodin, jinak hlasovací lístky lze v pracovních dnech odevzdávat v podatelně Městského úřadu, a to až do 26. října.

Cizinci si oblíbili klub v centru

Prostor parkoviště U Synagogy v České Lípě se zřejmě stal vyhledávaným místem, kde se odehrávají konflikty cizinců. Ti se zřejmě nejprve posilní v nedalekém klubu a pak lidé bydlící v okolních domech mají o zábavu postaráno. O půl třetí v noci volal na linku městské policie probuzený muž, že se Asiaté perou na parkovišti. Hlídka na místě už jen zaznamenala skupinku, která odcházela do místa bydliště. O několik dní později požádala dispečerka bezpečnostní agentury o výjezd do klubu Bonver, odkud přišlo oznámení tísně. O pomoc požádala obsluha, kterou vulgárně urážel cizinec. Ten po vykázání z baru odešel.

Za účtenky vyhráli zájezd

Druhé místo získali v soutěži společnosti Lidl a rádia Evropy 2 o nejdelší účtenku studenti kvinty z Gymnázia Česká Lípa. Jejich účtenka měřila 3 317,76 m. Třída za to vyhrála lyžařský zájezd s instruktory. Vůbec nejdelší účtenka vznikla v Holešově. Měřila 3 741,75 m. Od 10. 9. do 30. 9. sbírali žáci tříd 2. stupně ZŠ a studenti středních škol účtenky z nákupů v prodejnách Lidl a lepili je k sobě tak, aby vytvořili co nejdelší účtenkový řetěz. Podařilo se to nakonec třídě 3.C z Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově, jejíž soutěžní účtenka byla dlouhá jako vzdálenost z pražského Chodova do Průhonic. 

Sešity zabalí v knihovně

Nemáte čas na balení učebnic a sešitů do školy? Nebo nemůžete sehnat potřebný formát? Řešení nabízí Městská knihovna v České Lípě, kde vše potřebné do školy zabalí zájemcům na míru. Knihy i sešity je možné nosit v libovolném množství do všech poboček knihovny. Ceny se pohybují podle velikosti od tří do osmi korun.

JESTŘEBÍ

Škola má nové moderní učebny

Ve škole v Jestřebí se podařilo zrekonstruovat dvě učebny určené především pro výuku cizích jazyků, výpočetní techniky a přírodovědných předmětů. Učebny mají špičkové vybavení, které umožní zkvalitnit výuku. Úpravy a vybavení stálo přes 2,5 milionu korun. Většinu nákladů pokryje dotace z EU.

Z REGIONU

Kraj uspěl na TourFilm

Webová stránka Liberecký kraj cestou necestou uspěla v soutěži TourRegionFilm, která je pravidelně součástí nejstaršího mezinárodního filmového festivalu s cestovatelskou tematikou na světě Tourfilm. Web Libereckého kraje získal hlavní cenu v kategorii Mobilní aplikace a webové stránky, kdy porazil např. blog Karlovarského kraje, webový portál destinačního managementu PRO Šumavsko a další. O vítězích rozhodovala pětičlenná odborná porota. Cílem festivalu, který proběhl minulý týden v Karlových Varech, je uvést a ocenit dokumentární a propagační filmy a spoty, které přispívají k rozvoji domácího i zahraničního cestovního ruchu.

Pro olympiádu hledají dobrovolníky

Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže 2019 se uskuteční od 23. až 28. června. Po devíti letech se atmosféra olympijských her opět přesouvá do Libereckého kraje, konkrétně do měst Liberec, Jablonec nad Nisou a Bedřichov, ve kterých se sportovní klání budou konat. Očekává se více než 4 tisíce účastníků Her, což klade velké nároky na organizaci. Začal nábor dobrovolníků. „Byli bychom rádi, kdybychom získali spoluorganizátory = dobrovolníky této krásné akce,“ vyzývá Lenka Sýkorová, koordinátorka. Veškeré informace zájemci naleznou na webu ODM https://odm.olympic.cz/2019 v sekci „dobrovolníci“. Kromě jedinečného týdne plného nových zážitků, zkušeností a přátel, se můžete těšit i na mnoho odměn, které jsou za dobře odvedenou práci připraveny. Kontaktovat je možné také koordinátorku dobrovolníků na lenka.sykorova@kraj-lbc.cz, tel.: 770 178 727.