MIMOŇ

V opuštěné fabrice hořelo

Z bývalé výrobní haly Falkon v Mimoni se ve čtvrtek odpoledne valil dým. V místě, kde se často scházejí bezdomovci, hořel odpad. Na místě zasahovaly tři hasičské jednotky. „ V době jejich příjezdu bylo přízemí budovy v plamenech. Objekt byl silně zakouřen. Hasiči zasahovali v dýchací technice a na likvidaci použili dva vodní proudy,“ popsala mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Hašení požáru však na místě nebyla jediná práce hasičů. „Od operačního střediska obdrželi hasiči informaci, že třípodlažní budova, kterou před lety využívala firma Falcon jako výrobní halu, je již delší dobu opuštěná a scházejí se zde lidé bez domova. Jednotky se tedy rozdělily na tři průzkumné skupiny a musely důkladně prohledat požářiště i přilehlé okolí,“ uvedla Bílková. Během pátrání však nikoho nenalezli.

ČESKÁ LÍPA

Dárci krve přezvali Zlaté kříže

Devět dárců krve, kteří mají za sebou 80 odběrů, převzali na českolipské radnici Zlaté kříže III. stupně. „Vážím si lidí, kteří dělají, co dělat nemusí a sami od sebe pomáhají jiným. Není to tak normální, zvláště v dnešní době,“ řekla starostka Romana Žatecká. Držiteli Zlatého kříže se stali Stanislav Lorenz, Milan Lasló, Karel Kučera, Pavel Gottlieber, Dimitrij Vovčuk, Martin Fabián, Petr Papík, Zdeněk Vlasák a Luděk Jakubec.

Stromy prošly kontrolou hasičů

Hasiči minulý týden vyrazili zkontrolovat správné a bezpečné ukotvení vánočních stromů na náměstích v Libereckém kraji. Zkontrolovali i strom v České Lípě, kde se loni strom vlivem silného větru zlomil. „Zjišťujeme především, zda má strom nějaký stálý kotevní bod, jak je tento bod široký, jak hluboko je strom usazen v zemi, jestli je jištěn speciálními lany a zda osazení provádí odborná firma," upřesňuje Michal Dvořák, vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS LK.

Šel kolem domu a okopal dveře

Rozkopnutím dveří se zřejmě snažil zapůsobit na svou partnerku cizinec, který procházel Jiráskovou ulici v České Lípě. Zničehonic totiž odstoupil do silnice a s rozeběhem ve výskoku kopl do dveří. Než ho stačil majitel domu zastavit, udělal to ještě dvakrát. Strážníci, které vlastník objektu kvůli poškozeným dveřím přivolal, se pokoušeli s cizincem domluvit třemi jazyky, ale marně. Nepovedlo se ani sehnat tlumočníka z mongolštiny, a tak komunikace probíhala prostřednictvím automatického překladače v mobilu. Cizinec se snažil hlídce uniknout, strážníci mu to ale nedovolili. Muž se bude ze svého jednání zpovídat policii.

V nemocnici mají nový projekt

K prohloubení spolupráce seniorů s dětmi dochází díky novému projektu českolipské nemocnice Děti seniorům, senioři dětem. Cílem je navázání přímé komunikace mezi generací předškolních dětí a seniorů. V tomto týdnu se uskutečnilo první dopolední setkání. Obě skupiny se společně podílely na výrobě vánočních ozdob. „Výsledek byl úžasný. Poměrně rychle došlo ke komunikačnímu propojení mezi dětmi a seniory a témata Ježíšek a vánoční dárky se staly hlavním společným tématem,“ uvedla vrchní sestra oddělení sociálních lůžek Lenka Caklová. Další shledání by mělo proběhnout ještě těsně před Vánocemi, kdy by společným tématem byly koledy, zpěv a Vánoce.

Doma hulákali jako na lesy

Povyk, hluk a křik ohlásil obyvatel domu na sídlišti Lada v České Lípě. Hlídka strážníků, která na místo přijela, žádný zvýšený hlahol nezaznamenala, ale přesto zazvonila u bytu, ze kterého se zvuky měly linout. Otevřel cizinec, který vysvětlil, že hovořili s bratrem tak, jak byli doma zvyklí: nahlas. Jenže v panelovém domě se vše rozléhá, což si neuvědomili. Strážníky poté ujistili, že se budou chovat tak, aby sousedy nerušili.

DOKSY

Revitalizace pobřeží pokračuje

Ve Starých Splavech pokračuje revitalizace pobřeží Máchova jezera. Nyní se upravuje hráz u výpusti. Proběhl první kontrolní den, příští týden začnou práce, zatím prořezy a kácení nezdravých stromů či štěpkování pařezů. V lednu se práce spustí naplno a podle studie by mělo být hotovo v dubnu příštího roku. Celé výstavbě předcházelo několik let jednání. „Musela se udělat studie, projekt, povolení a potom výběrové řízení. Jsem ráda, že se vše podařilo a práce na hrázi běží. Trvalo to opravdu dlouho, prvního jednání o hrázi jsem se zúčastnila už asi před pěti či šesti lety,“ uvedla starostka Doks Eva Burešová.

DUBÁ

Rozpočet bude schodkový, město má rezervy

S rozpočtem 44 a půl milionu korun chce v příštím roce hospodařit město Dubá. Návrh rozpočtu, o kterém budou zastupitelé jednat v polovině prosince, počítá se schodkem 3,5 milionu korun, který město pokryje z vlastních finančních rezerv. V oblasti investic město počítá s opravou ulice Roháčova, která by měla přijít na 3,5 milionu korun. Přes 7 milionů půjde na památky, nejvíce na další opravu bývalého hotelu Slavie. V příštím roce chce město do objektu investovat 5,5 milionu.

Z REGIONU

Studenti vyrazili prodávat srdíčka

V pondělí 4. prosince startovala charitativní sbírka zimní Srdíčkové dny, kterou každoročně připravuje obecně prospěšná společnost Život dětem s cílem pomoci rodinám, do jejichž života vstoupilo těžké onemocnění. Sbírka potrvá do pátku 8. prosince. Do prodeje sbírkových předmětů se i letos zapojí také studenti z České Lípy a Nového Boru. Letos se bude prodávat nová kolekce oblíbených a nejprodávanějších magnetek a praktické propisovací tužky v různých barvách.

Jedna z největších investicí kraje se zadrhla

Zastupitelé kraje odložili schvalování jedné z největších krajských investicí, podnikatelského inkubátoru. Ten měl pomáhat začínajícím firmám v jejich začátcích, kraj chtěl za jeho vybudování utratit během čtyř let 356 milionů korun. Stavět se mělo začít už příští rok, hotovo mělo být v roce 2020. „Centrum mělo vyrůst v areálu bývalých dílen Výzkumného ústavu textilních strojů,“ přiblížila radní Radka Loučková Kotasová. Startující firmy by tu získaly zázemí, přístup k vybavení nebo poradenství. Zastupitelům však vadily nejasnosti v projektové dokumentaci. Jednat o inkubátoru budou až na příštím jednání, které se bude konat tři dny před termínem pro podání žádosti o dotaci, kterou by kraj rád získal.

Procházel se po voze strážníků

Policisté dopadli muže, který na konci letních prázdnin poškodil vozidlo městských strážníků. Čin, po kterém zůstala na autě škoda za 40 000 korun, měl na svědomí 36letý muž z Českolipska. Incident se stal během jedné z letních akcí v regionu, při které se město loučilo s prázdninami. Zaparkovaný vůz městských strážníků, kteří v tu dobu dohlíželi na bezpečnost návštěvníků, muži pravděpodobně učaroval natolik, že se jej rozhodl pokořit. „Začal zpředu, kdy vylezl na kryt motoru a pokračoval nejistým krokem přes přední sklo až na střechu vozu. Vrávoravě přešel výstražný maják a zamířil na záď služebního vozidla, kde poškodil radiový systém. Odtud pak seskočil na pevnou zem,“ popsal policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Svou roli sehrál i alkohol, kterým byl autor neobvyklého výletu přes policejní auto notně posilněn. Za nepříliš chytrý nápad hrozí nyní muži až roční vězení za přečin poškození cizí věci.

NOVÝ BOR

Studenti sboru uspěli na soutěži

Soutěžní tým 1. ročníku Předškolní a mimoškolní pedagogiky VOŠS a SŠ Nový Bor získal první místo v soutěži, kterou uspořádal Českolipský vlastivědný spolek k poctě svého rodáka Wilhelma Horna, průkopníka fotografování. Tým se prezentoval portrétními fotografiemi členů kolektivu třídy P1. Kromě finanční odměny získali ocenění možnost návštěvy renomovaného profesionálního filmového, reklamního a grafického studia na 3D grafiku.