ČESKÁ LÍPA

Vězni se opět zapojili do úklidu

S jarním úklidem chodníků a silnic začali v dubnu v České Lípě opět pomáhat odsouzení z věznice ve Stráži pod Ralskem. Pokračuje tak spolupráce mezi městem a věznicí, která začala loni. Vězni pro město pracují bezplatně. „Přínosem pro ně je především to, že získají pracovní návyky, které mnozí z nich z dřívějšího života nemají," říká mluvčí strážské věznice Martina Krutinová. O výběru odsouzených, vhodných pro úklidy ve městě Česká Lípa, rozhoduje vždy velmi pečlivě odborná komise složená z pověřených zaměstnanců věznice. V ulicích města nyní pracuje přibližně 20 odsouzených mužů, do budoucna může být jejich počet ještě navýšen. Vězni již několik let pravidelně pomáhají s úklidem také přímo ve Stráži a každoročně uklízí také okolí zámku Lemberk.

Útočí na svého soka v lásce

Se ztrátou manželky se zřejmě nedokáže vyrovnat čtyřiatřicetiletý muž z Českolipska, o kterého se nyní zajímají policisté. Novému partnerovi své ženy měl úmyslně rozbít mobil, rozstříhat mu značkovou bundu a kladivem rozbít hodinky. Tento první incident přešel jeho sok v lásce ještě s jistým nadhledem, ale trpělivost mu došla poté, co mu podle jeho sdělení měl manžel jeho přítelkyně hodit minulý týden do předního skla jeho osobního vozidla značky Volvo kus cihly, když projížděl Heroutovou ulicí v České Lípě. Bylo jen velké štěstí, že přitom nehavaroval. Vzhledem k tomu, že odhaduje opravu vozidla na 20 000 korun, vyšplhala se celková způsobená škoda na 61 400 korun. Policisté případ řeší jako poškození cizí věci.

Lípa Musica spoustila předprodej

Právě dnes startuje předprodej vstupenek na 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici č.p. 528/6 v České Lípě, na webových stránkách festivalu, ve vybraných koncertních místech nebo v síti Colosseum Ticket.

Více o letošním ročníku ZDE: Špičkové umění přiveze festival i na vesnice

Bundu zapomněl v nákupním košíku. Nikdo ji nevrátil

Po nepoctivém nálezci pátrají českolipští policisté. Hledají osobu, která si ponechala bundu dvaapadesátiletého muže z Dokska. Ten si v neděli odpoledne zajel na nákup do českolipského Kauflandu a bundu, ve které měl peněženku, doklady a platební kartu, si odložil do nákupního vozíku. Když pak naskládal zboží do auta, vozík ve spěchu vrátil do boxu a odjel. Na cestě domů si po chvíli uvědomil, že svou bundu zapomněl ve vozíku. Ihned vůz otočil a vrátil se zpět, svou bundu už ale bohužel nenašel. Škodu vyčíslil na 20 000 korun. Pokud by se podařilo pachatele činu vypátrat, zodpovídal by se ze zatajení věci a neoprávněného opatření platebního prostředku.

Uctí památku židovských obětí

V pátek ve 13:30 začne v České Lípě ve Ville Hrdlička program akce Česká Lípa židovská. Ve vile bude probíhat výstava fotografií, poté bude následovat přednáška Ladislava Smejkala o významných židovských osobnostech z České Lípy. Pro zájemce je připravená také prohlídka vily. V 15 hodin bude připraven u Kulturního domu Crystal autobus, který zdarma vyjede k památníku obětí holocaustu v obecním lese u Sosnové, kde proběhne uctění památky židovských obětí.

STRÁŽ POD RALSKEM

Cyklobus přes Ještěd v provozu

Dopravce ČSAD Liberec spustil znovu ve spolupráci s Mikroregionem Podralsko pravidelný provoz cyklobusu z Liberce do Osečné, Hamru na Jezeře a Stráže pod Ralskem a zpět. Autobus s přívěsem jezdí o sobotách a nedělích až do 1. října 2017. Najednou pojme 36 jízdních kol se stejným počtem cyklistů. Díky cyklobusu tak lidé zdolají pohodlně ještědský hřeben, který některým cyklistům brání ve výletech do Podralska, které nabízí řadu cyklostezek.

SKALICE U ČESKÉ LÍPY

Myslivci se chlubí svými úlovky

Jak myslivci hospodaří v jednotlivých honitbách na Českolipsku, budou moci posoudit návštěvníci tradiční chovatelské přehlídky trofejí zvěře, která bude tento týden k vidění na sále restaurace U Slunce ve Skalici u České Lípy. Součástí přehlídky bude i 8. ročník výstavy výtvarných prací dětí ze základních škol na téma: Péče o zvěř. Výstava loni ulovených trofejí byla slavnostně otevřena ve středu 3. května a přístupná bude do soboty vždy od 10 do 17 hodin a v neděli do 12 hodin. Vstupné je dobrovolné.

DUBÁ

Musí opravit rozbitou vodní hráz

Od loňského výlovu zůstává nádrž v Dubé, která nese označení Mlýnek I., vypuštěná. Důvodem je poškození části hráze, kvůli kterému unikala voda v místech, kde to nebylo žádoucí. „V první polovině dubna jsme tak byli nuceni zahájit udržovací práce, jejichž postup přirozeně do značné míry ovlivňoval vývoj klimatických podmínek. Vzhledem ke stavu tohoto vodního díla bylo třeba přistoupit k opravě návodního svahu hráze a výměně požeráku z důvodu jeho nestability," uvedla starostka Dubé Zdeňka Šepsová. Opravu je podle ní potřeba dokončit co nejdříve.

KUNRATICE U CVIKOVA

Kunratice zvou na slavnosti

Třetí ročník Májových slavností spojených s dnem otevřených dveří ve sklárně Pačínek glass chystá na nadcházející sobotu 6. května obec Kunratice u Cvikova. V centru obce vyrostou sklářské dílny, kde si zájemci budou moci od 8 hodin vyzkoušet rytí skla, výrobu bižuterie nebo svíček, a chybět nebude ani umělecký kovář. „V doprovodném programu vystoupí Novoborské mažoretky, sbor Lusatia Consort, k vidění bude flamenco i ukázky výcviku psů," říká za pořadatele Martina Černá. Dětské zábavné odpoledne odstartuje ve 14 hodin a nejmladší návštěvníci se mohou těšit na jízdy na koních či skákací hrad. Odpoledne zahrají kapely Los Chuperos a Pegas.

DOKSY

Za čtyři roky získali dotace přes 45 milionů korun

Na opravu a provoz zámku získalo město Doksy od roku 2013 dotace v hodnotě 45 551 250 korun. Nejvyšší částka na celkovou obnovu památky byla z programu spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014 2020, ze kterého Doksy získaly přes 44 milionů korun. Druhá největší suma na opravy zámku připutovala z operačního programu životního prostředí a peníze půjdou na regeneraci a obnovu vegetačních prvků zámeckého parku. Částka byla 676 tisíc korun. Z dotačního programu Libereckého kraje přispěl kraj nejvíce peněz na opravu terasy východního křídla zámku, a to 284 tisíc korun.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

V Jablonném přivítají ptačí zpěv

Za ptačím zpěvem se vydají v pátek a v sobotu v Jablonném v Podještědí. Proběhne zde ornitologická vycházka, ukázka kroužkování ptáků, povídání o ptačím životě, večerní vycházka za hlasy lesa, ranní probouzení s ptačím zpěvem, hry pro děti i dospělé. Sraz účastníků je 5. května v 17 hodin, popřípadě v sobotu 6. května v 5 hodin ráno. Sraz účastníků je v Křižanech u tábořiště na louce. Organizátoři doporučují nejen pevnou obuv, ale vybavit se například i dalekohledem. Vycházku s přednáškou povede M. Pudil z libereckého muzea.

ZÁKUPY

Na zámku připomenou výročí Marie Terezie

O uplynulém víkendu začali na zámku v Zákupech slavit výročí 300 let od narození císařovny Marie Terezie, jež byla prababičkou císaře Ferdinanda Dobrotivého a praprababičkou císaře Františka Josefa I., majitelů zámku Zákupy. První z řady letošních akcí je výstava obrázků dětí ze ZŠ Zákupy ke kulatému výročí narození jediné ženy na českém trůně, která potrvá do 31. 10. Další akce k výročí proběhne v srpnu v rámci Hradozámecké noci. Na tu se chystají noční prohlídky vybraných interiérů zámku s ukázkami dobových tanců z období vlády Marie Terezie.

SPORT

Mladší žáci Nového Boru postupují na MČR šachistů

Vítězství v Krajském přeboru družstev mladších žáků Libereckého kraje vybojoval tým Novoborské šachové akademie. Šestičlenný tým mladších žáků, ve složení Martin Habenicht, Adam Hrubec, Vojtěch Talman, Jiří Adámek, Fanda Zákutný, Nikola Kulašová, si sedmi výhrami ze sedmi zápasů zaslouženě vybojoval postup na červnové Mistrovství České republiky v Krnově.