Vitáček obhájil post ředitele muzea

Česká Lípa - Staronového ředitele má od úterý Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Svůj post obhájil Zdeněk Vitáček, který vede muzeum od roku 1994. Liberecký kraj, pod které muzeum v Lípě patří, vyhlásil podle zákona výběrová řízení na vedení čtyř svých příspěvkových organizací. Pozice obhájili všichni.
„Všichni současní ředitelé komisi přesvědčili, že jsou odborníky na svém místě. Kromě zajištění odborných a jiných činností organizací spravují i rozsáhlý majetek kraje. Řada z nich má za sebou zdárný průběh velkých investičních akcí, jako byla revitalizace městských lázní na galerijní objekt, rekonstrukce střešního pláště a omítek muzea a galerie v České Lípě, nebo investiční projekty připravuje pro nejbližší období," říká vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu René Brož.

Vodojem projde rekonstrukcí

Nový Bor - Několikaměsíční rekonstrukce čeká vodojem u Chotovického vrchu. Opravy povedou mimo jiné k lepšímu odvětrávání objektu, který dostane také novou střechu a fasádu. Práce, které začínají v těchto dnech, skončí na začátku března. Nadzemní dvoukomorový vodojem byl vybudován v roce 1983, nejdříve s jednou komorou, druhá se dostavěla později. Voda do něj putuje z čerpacích stanic Chotovice a Skalice u České Lípy. „Vlivem stáří a působením vnějších i vnitřních klimatických vlivů se na vodojemu projevují poruchy," říká Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti, která je investorem opravy.

Zloděj si políčil na drahé kamery

Česká Lípa - Českolipští policisté pátrají po neznámém pachateli, který v centru České Lípy ukradl na dvou místech průmyslové kamery. V ulici Hrnčířská způsobil škodu ve výši 10 tisíc pražské akciové společnosti, v Barvířské potom uškodil majetku města Česká Lípa, když demontoval kameru v hodnotě 13 tisíc korun. Ke krádežím obou kamer došlo v noci z úterý na středu. Informoval o tom krajský mluvčí policie Petr Kmínek. Pachateli podle něj za přečin krádeže hrozí v případě dopadení až dva roky za mřížemi.

Děti v Jestřebí mají nové hřiště

Jestřebí - Během měsíce vyrostlo za školkou v Jestřebí zbrusu nové dětské hřiště. Obec jej pro své nejmladší obyvatele plánovala několik let, až letos se na však podařilo získat dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. Na děti tu čeká velký hrad plný nejrůznějších prolézaček, s lanovým žebříkem, skluzavkou a požární tyčí. Nechybí kolotoč a několik houpaček. Součástí areálu je také nový chodník a lavičky. Hřiště stálo 980 000 korun, dotace od ministerstva pokryla necelou polovinu nákladů. Slavnostní předání hřiště dětem se uskutečnilo přesně před týdnem.

Sbírka pro zvířata ve Sloupu

Sloup v Čechách - Podzimní sbírkou potravin chce mateřská a základní škola ve Sloupu v Čechách pomoci handicapovaným zvířatům ze záchranné stanice Falco. Lidé mohou přinášet kočičí masové konzervy, kočičí a psí paštiky, granule, dětské piškoty, vlašské a lískové ořechy, velké slunečnice nebo proso. Záchranná stanice potravinami nakrmí ježky, plchy, veverky, ořešníky, strakapoudy a jiné drobné ptactvo. Potraviny je možné odevzdávat až do čtvrtka 5. listopadu, a to pedagožce Zuzaně Pištové na základní škole ve Sloupu.

Sklářská škola bude mít otevřeno i v sobotu

Nový Bor - Nejen prohlídku školy, ale také talentové zkoušky nanečisto nabídne sobotní den otevřených dveří ve všech pracovištích Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru. Případní uchazeči si mohou od 8 do 14 hodin vyzkoušet, jak vypadají talentovky pro obory Design interiéru a Uměleckořemeslné zpracování skla, ale také přijímací zkoušky z tělesné výchovy, hudební výchovy a výtvarné výchovy pro obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Pro zájemce budou připraveny také tvůrčí workshopy v budově v revoluční ulici.Už nyní novoborská škola připravuje velkou Skleněnou noc, během které se 4. prosince škola otevře široké veřejnosti. Tradiční akci s bohatým programem si každoročně nenechají ujít stovky návštěvníků.

V Boru vysadí nové stromy

Nový Bor - Město Nový Bor se stejně jako v předchozích letech připojí i letos k mezinárodnímu Dni stromů, který připadá na 20. října. Přesně v tento den vysadí zástupci radnice slavnostně nový strom, a to ve Smetanových sadech v centru města. Vysazování začne v 10 hodin za odborné asistence zahradnické firmy, zúčastní se také děti z novoborské mateřské školy. Město Nový Bor zve také širokou veřejnost. Den stromů se slaví po celém světě od 19. století. Za jeho vznikem stojí podle serveru Wikipedie americký farmář a novinář.

Na Práchni kradli vytěžené dřevo

Prácheň - Jednačtyřicetiletá žena a o čtyři roky starší muž z Novoborska mají na svědomí krádež vytěženého javorového dřeva v obci Prácheň. Policie jim kvůli tomu už ve zkráceném přípravném řízení sdělila podezření ze spáchání trestného činu krádeže, dvojici hrozí až dvouletý trest za mřížemi. Informovala o tom mluvčí policie Dagmar Sochorová. Dvojice měla ukrást dřevo v době od 31. července do 3. srpna, a to od silnice III. třídy. „Jednalo se o šest stromů v délce tři až čtyři metry v celkové hodnotě dvacet tisíc korun," upřesnila mluvčí policie.

V Mimoni budou mít novou tradici

Mimoň - V roce 2000 na počest 10. výročí znovuobnovení Junáka vysadili skauti a skautky mimoňského střediska Ralsko deset lip v zámeckém parku. Z deseti vysazených lip dodnes přežily tři, a ta nejkrásnější z nich je Stromem republiky Lípou svobody. Letos, na popud návrhu členů čestného Svojsíkova oddílu Junáka, město Mimoň zahájí novou tradici oslav republiky. Ve středu 28. října v 10 hodin v zámeckém parku bude slavnostně odhalena pamětní deska u skautské lípy. Každoročně si tak občané města připomenou vždy 28. října u lípy nejen vznik našeho samostatného státu 1918, ale také nabytou svobodu v květnu 1945, pražské jaro 1968 a listopadovou revoluci v roce 1989.

Recidivista kradl oblečení na louce

Jablonné v Podještědí - Oblečení odložené na balíku sena na louce v Jablonném v Podještědí zlákalo třiadvacetiletého mladíka. Neváhal a věci v hodnotě více než 3000 korun si přivlastnil. Ke krádeži došlo minulý čtvrtek. V rukou mladíka skončila softshellová bunda, dámský svetr, pánská mikina, mobilní telefon, peněženka s doklady a finanční hotovostí. Podezřelý se uvedeného skutku dopustil i přesto, že byl v uplynulých třech letech za takový čin pravomocně odsouzen. Vzhledem k této skutečnosti mu nyní za krádež hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Nová výstava v CTT: Okouzlení výtvarností

Česká Lípa - Dvaadvacátá výstava Zdeňka Pokorného je až do konce roku k vidění v galerii Centra textilního tisku v České Lípě. Bývalý českolipský starosta a pedagog na ní představuje své fotografie a eseje pod názvem Vnímání a tvorba aneb okouzlení výtvarností. Na vernisáži, která se konala první říjnový den, představil autor také svou novou knihu Tulák.

Českolipané mohou nominovat na cenu starostky města

Česká Lípa - Město Česká Lípa se chystá i letos ocenit občany, kteří se jednoznačným způsobem postarali o konkrétní dobrou věc nebo se dlouholetou prací zasloužili o rozvoj České Lípy. Ocenit chce i ty, jejichž talent, šikovnost a um město proslavil. Starostka města Romana Žatecká v této souvislosti vyzývá, aby lidé nominovali kandidáty na ocenění Poděkování starostky. Ocenění lze získat za dlouhodobou práci v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu, sociální a zdravotní oblasti, v oblasti podnikání a řemesel, za mimořádný projev lidskosti či hrdinský čin nebo za prokazatelný dobrý skutek, který zlepšil kvalitu života druhého člověka.
Návrhy se stručným komentářem a kontaktem mohou lidé zasílat až do 30. října písemně na adresu městského úřadu, e-mailem na bretova@mucl.cz, předat jej lze také osobně na podatelně městského úřadu.

Ze Stvolínek zmizela včelstva

Stvolínky - Českolipští kriminalisté objasňují krádež včelstev v hodnotě 124 000 korun. Šestadvacet kusů včelstev zmizelo ze soukromého pozemku u rodinného domu ve Stvolínkách mezi 24. zářím a 4. říjnem „Za krádež hrozí pachateli vzhledem k výši škody až pětiletý trest odnětí svobody," říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Rozháněli rvačku před diskotékou

Česká Lípa - Na rvačku tří mužů ve věku 20 až 23 let narazila v sobotu nad ránem hlídka městské policie při kontrole venkovního areálu provozovny s diskotékou v ulici Hrnčířská v České Lípě. Při oddělení výtržníků museli strážníci použít donucovací prostředky. Pro porušení přestupkového zákona na úseku občanského soužití se jednáním všech zúčastněných bude zabývat místně příslušný správní orgán.

Omezení: Liberecký tunel projde údržbou

Liberec - Výraznější dopravní komplikace způsobí na dva týdny údržba libereckého tunelu na silnici I/35. S omezením musí řidiči počítat od 12. do 25. října. Doprava pro oba směry bude vždy převedena do druhého tubusu tunelu. „Během 14 dní bude provedena sanace křídel tunelu, u kterých vlivem výfukových zplodin dochází ke korozi betonu," říká vedoucí odboru dopravy Jan Čáp. Práce budou probíhat po částech. Doprava pro oba směry bude převedena vždy do druhého jízdního pásu silnice. V termínu od 12. do 18. 10. bude zcela uzavřen tubus ve směru na Prahu a od 19. do 25. 10. dojde k uzavření ve směru na Děčín.