RALSKO

V Kuřívodech mají nové garáže

Nové řadové garáže budou mít k dispozici obyvatelé Kuřívod. Garáže jsou sestaveny z montovaných dílců a radnice v Ralsku předpokládá, že by město v budoucnu mohlo pokračovat výstavbou stejného typu garáží, jelikož se pořizovací cena pohybuje mnohem níž než výstavba zděné garáže na klíč. Garáže budou přiřazeny občanům města podle stávajícího pořadníku.

STRÁŽ POD RALSKEM

Věznice slaví 45. výročí vzniku

Přesně 45 let uplyne 1. června od vzniku Věznice ve Stráži pod Ralskem. Vznikla v roce 1973 z původních ubytoven pro pracovníky uranových dolů. Od té doby prošla celou řadou změn. V období od roku 1994 do roku 2001 se zde využívalo i zvláštní oddělení pro výkon vazby. Mezi hlavní priority patří především zaměstnávání vězňů. Kapacita věznice je stanovena na 736 míst pro odsouzené osoby, ale v současné době je zde umístěno celkem 767 odsouzených mužů.

MIMOŇ

Zemřel skaut Jiří Řeháček Balú

Oldskaut Jiří Řeháček Balú usedl k věčnému táboráku. Po vleklé nemoci zemřel 21. května ve věku 84 let. Poslední rozloučení proběhne v pondělí 28. května ve 14 hodin v městské obřadní síni v České Lípě. Společně se svou ženou Hanou neodmyslitelně patřil ke skautingu v severních Čechách. Celý svůj život zasvětili těm nejmenším, a to nejen junáckou výchovou a působením, ale i svým zaměstnáním. Oba vykonávali mnohá povolání, ale největší část svého života byli spolu s těmi nejmenšími.

ČESKÁ LÍPA

Z aut na parkovišti jsou vraky

Doslova autovrakoviště si na parkovišti v Žitavské ulici v České Lípě udělalo několik majitelů osobních aut či spíše vraků v různém stádiu rozkladu. „Vozidla jsou zjevně nezpůsobilá provozu, chybí jim kola, pohonné jednotky, palubní desky atd. Pod auty jsou skvrny od vytékajících provozních kapalin a dvě jsou postavená na betonových tvárnicích, kdy hrozí zranění,“ říká mluvčí českolipských strážníků Eva Vlastníková. Majitelé, kteří jsou známí, se budou u správního orgánu zpovídat z přestupku odstavení vraku.

Janovský představí svůj Šerosvět

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě zahájilo minulý týden v Galerii Jídelna novou výstavu. Své obrazy zde představuje českolipský rodák Michal Janovský, který výstavu nazval Šerosvět. Práce Michala Janovského se zaměřují hodně na portréty, témata čerpá ale i z historie, přírody a v jeho tvorbě nechybí ani mystické prvky. Dominantním mediem v jeho tvorbě je suchý pastel, věnuje se ale i klasické olejomalbě. Kromě vlastní tvorby pořádá také workshopy zaměřené na suchý pastel po celé ČR i v zahraničí, ale také spolupracuje na obnově drobných sakrálních památek v Národním parku České Švýcarsko. Výstava bude přístupná do 12. srpna.

Práce Michala Janovského se zaměřují hodně na portréty, témata čerpá ale i z historie, přírody a zakomponovává i mystické prvky.Zdroj: Deník/Miloslava Kroužková

Bolely ho zuby, řval jako zvíře

Hned několik volajících upozornilo na agresivního bezdomovce, který řval a napadal lidi v Uranové ulici v České Lípě. Hlídka strážníků tam nalezla starého známého muže bez přístřeší, který seděl na vyhozené sedací soupravě a držel si rukou tvář. Svůj křik odůvodnil tak. že ho nesnesitelně bolí zuby. Hlídka mu doporučila vyhledat lékaře a z místa ho vykázala. Muž poslechl, nicméně za půl hodiny k němu strážníci vyjížděli znovu. Bezdomovec se se svou bolestí i křikem přesunul jen o ulici dál. Strážníci mu zopakovali doporučení a z místa jej opět vykázali.,

Žena skončila na psychiatrii

Psychicky narušených jedinců, které musí městská policie řešit, protože narušují veřejný pořádek v České Lípě, přibývá. Další do pomyslné sbírky spíše smutných případů přidala 29letá žena, která polonahá ležela na chodníku před železničním viaduktem v Mánesově ulici. Byla pod vlivem psychotropních látek. Rodina se obávala jejího návratu domů, protože se chovala agresivně a lidi kolem sebe napadala. Strážníci přivolali lékaře, načež se potvrdilo, že obavy rodiny jsou oprávněné. Žena se pustila do boje se zdravotníky i policisty, škrábala a kousala, oháněla se, jak jen mohla. Skončila v poutech, protože reálně hrozilo, že zničí vybavení sanitky. Žena skončila v psychiatrické léčebně.

NOVÝ BOR

V Boru uctí hrdiny vzpoury

Květnové vzpomínky na rumburské hrdiny završí v Novém Boru společné setkání v den popravy vzbouřenců v Novém Boru v úterý 29. května v 18.00 hodin. Po krátké besedě v Navrátilově sále se účastníci vydají do prostoru popraviště uctít památku těch, kteří v roce 1918 položili své mladé životy za přesvědčení o nesmyslnosti válečného běsnění a v touze po jeho ukončení. Hostem besedy bude historik Ladislav Smejkal.

DOBRANOV

Krofian otevírá své dveře školám

Vzbudit zájem mladých lidí o technické obory a ukázat jim budoucnost a rozmanitost tohoto odvětví se snaží českolipská firma Krofian. Do svého provozu pozvala studenty Střední průmyslové školy v České Lípě. Ty nejvíce zaujala práce konstruktérů, zejména modelování ve 3D, ale i čistota na pracovišti, především pak v samotné výrobě. Spoluprací se středními školami, a nově i TUL Liberec, se společnosti povedlo zaškolit a následně zaměstnat 5 až 10 mladých techniků.

KRAVAŘE

Benefici podpoří Lipo i Duo Jamaha

Přípravy benefiční akce na podporu Matýska trpícího mozkovou obrnou, která proběhne v polovině července v Kravařích, vrcholí. Návštěvníci se mohou těšit na řadu hudebních vystoupení, například Heleny Zeťové, rappera Lipa nebo kapely Duo Jamaha. Vstupenky za 100 korun si mohou zájemci zajistit na tel. čísle 725 456 237.

SPORT

Mácha Lake Open se blíží

17. ročník Mezinárodního tenisového turnaje žen Macha Lake Open se blíží. Ve Starých Splavech se uskuteční v termínu od 3. do 10. června. Z českých hráček přijede Barbora Krejčíková, 143. hráčka světa, na Macha Laku bude nasazenou jedničkou. Také uvidíme Terezu Smitkovou nebo Jesiku Malečkovou. Z loňského ročníku k nám opět zavítá Anastasia Zarycka – vítězka čtyřhry.