KRIMI

Za vraždu tchyně dostal deset let

Za loňskou vraždu šestašedesátileté ženy z Kravař poslal Krajský soud v Liberci na deset let do vězení Vladimíra Gottfrieda. Dvaapadesátiletý muž žil se zavražděnou v jednom domě jako manžel její dcery. Tchyni loni v prosinci bodl do krku a způsobil jí smrtelné zranění. Soudkyni se snažil přesvědčit, že si žena mohla vzít život sama. Podle znalce i státního zástupce by si takové zranění ale sama způsobit nemohla. Gottfried se proti pátečnímu rozsudku na místě odvolal. Domácnost, ve které šestašedesátiletá žena žila, byla podle místních velice neobvyklá „Až po incidentu mi začali místní říkat, že se často hádali a také o tom, že z jejich zahrady pobíhají krysy a jiní hlodavci,“ popsal starosta obce Vít Vomáčka.

Rekreanti lákají zloděje

Bez mobilů, platební karty a dokladů se vrátí domů někteří návštěvníci Doks, kteří se stali obětí zlodějů. Místní policisté řeší dva případy z minulého týdne, kdy neznámý nenechavec okradl v noci na čtvrtek dva turisty v rekreačním středisku Bílý Kámen. Dvacetileté slečně někdo vybral batoh, který měla na zádech, čímž ji připravil o věci za téměř 7 000 korun. Během stejné noci přišel o mobil také mladík, kterému zloděj neváhal sáhnout do kapsy u kalhot. „Upozorňujeme návštěvníky rekreačních středisek, aby si dávali v místech, kde dochází ke zvýšené koncentraci osob, větší pozor na své osobní věci,“ dodává mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Kontrole se chtěl vyhnout, měl svůj důvod

Delší zákaz řízení si zřejmě vykoleduje 34letý řidič, který se před časem pustil do honičky s policejním vozem v Novém Boru. Na výzvu hlídky k zastavení nereagoval a snažil se ujet. V důsledku své zběsilé jízdy po krátké chvíli najel u cyklistického oválu do obrubníku. Z auta pak vyskočil a schoval se v nedalekém lesíku, kde ho vypátral přivolaný psovod se psem. Poté, co policisté zjistili jeho totožnost, bylo zřejmé, proč se jejich kontrole vyhýbal. Českolipský soud mu totiž zakázal řídit motorová vozidla až do roku 2020.

Za zameškané hodiny dětí rodičům hrozí vězení

Čtyřicetiletá žena a devětatřicetiletý muž z Českolipska čelí obvinění z přečinu ohrožování výchovy dítěte. Jejich tři děti mají za školní rok stovky zameškaných hodin a několik desítek z nich neomluvených. „Rodiče se školou nespolupracovali, nechodili ani na třídní schůzky. Děti chodily do hodin nepřipravené,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. S rodiči policie zahájila trestní řízení. Za toto chování jim hrozí až dva roky vězení.

ČESKÁ LÍPA

Hřiště za čtvrt milionu zarůstá vegetací

„Jde o zajímavou aktivitu, která může docela problematickému sídlišti Sever pomoci,“ s tím avizoval před dvěma lety místostarosta České Lípy Juraj Raninec výstavbu hřiště na discgolf za čtvrt milionu korun. Relativně mladá zábava si našla v své příznivce, ale ti jsou často nespokojení se stavem sportoviště. „Při příjezdu jsem byl nadšen, že je hřiště konečně posekáno, neboť jsem viděl nízkou travičku. Ovšem jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že je znovu posekáno, to, co již posekáno bylo, ale opět zůstala vysoká tráva tam, kde to již několik měsíců posekáno není,“ popisuje Ladislav Adam, který si přišel zaházet se svými vnuky. Firmě Compag, jenž má v Lípě údržbu zelených ploch na starosti, nedávno radnice vypověděla s půlroční lhůtou smlouvu.

Nechají rozšířit úzký chodník

Především kvůli bezpečnosti chodců se českolipská radnice rozhodla dát rozšířit místy hodně úzký chodník v horní části Klášterní ulice. Úsek začíná naproti škole Klíč a pokračuje až po křižovatku s ulicí Mikulášskou. Odbor rozvoje města a investic proto nyní pracuje na podkladech pro zadání projektové dokumentace, kterou si město ještě letos nechá zpracovat, aby vlastní stavbu bylo možné napřesrok zrealizovat. Vzhledem k tomu, že se ulice nachází v městské památkové zóně, na nový chodník se už nevrátí asfalt, ale jeho povrch a bude z kamenné kostky.

Jarmark vynesl šest tisíc

Kuchařkový jarmark, kterým se českolipská knihovna připojila k červnovým městským slavnostem, vynesl bezmála 6000 korun. „Za dobrovolné příspěvky, za které si zájemci mohli vybírat z velmi pestré nabídky kuchařek a skoro nekonečného množství hrníčků, obohatíme knihovní fond o další deskové hry do našich dětských oddělení,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v České Lípě Dana Kroulíková.

Záchvat si přivodila drogami

U Komerční banky na Smetanově nábřeží v České Lípě se povalovala žena, která budila veřejné pohoršení. Kolemjdoucí muž přivolal hlídku strážníků městské policie. Ti nalezli ženu na zemi, s krvavým zraněním hlavy. Když ji probrali, uvedla, že je epileptička a při pádu si přivodila úraz. Zdravotníci potvrdili záchvat, který s největší pravděpodobností postihl ženu po požití návykových látek.

Představují svět neslyšících

Výstavu fotografií ze světa neslyšících s názvem Svět ticha otevřel tento týden Vodní hrad Lipý v České Lípě. Snímky Ondřeje Kači jsou k vidění v gotickém sklepení hradu až do 27. srpna. Vstupné je 10 Kč. V galerii Centra textilního tisku u hradu je v létě k vidění výstava fotografií a esejí Zdeňka Pokorného s názvem Milovaná.

Schody ke kostelu jsou částečně uzavřené

Dlouho chátrající schody ke kostelu při Mariánské ulici v České Lípě zdobí bílo-červená páska. Kolem Kostela Narození Panny Marie, který je téměř v centru města, projde denně spousty lidí. Již několik let jsou jeho schody však v dezolátním stavu. Od úterý je jejich část znepřístupněna, a tak to prozatím zůstane. „Vlastníkem je římskokatolická církev, takže my s tím nemůžeme moc dělat,“ říká místostarosta České Lípy Juraj Raninec. Zároveň ale dodává, že zástupci města o situaci jednají. „Plánujeme postavit lepší zábranu a nasměrovat chůzi tam, kde je to bezpečné,“ dodal. S opravou se však na letošní rok nepočítá. Jestli se to podaří alespoň příští rok, záleží na dotacích.

SRNÍ

Začala oprava silnice do Srní

S dopravním omezením musejí od tohoto týdne počítat řidiči na silnici třetí třídy od Zahrádek do Srní. Liberecký kraj začal s celoplošnou opravou vozovky, obnovou krajnic a příkopů. Rekonstrukce, která bude stát cca 7 milionů korun, by měla skončit v polovině září. Úsek je průjezdný jedním pruhem, k úplné uzavírce silnice dojde jen na pět dní v období od 21. do 25. srpna. V nejbližší době by měly na Českolipsku začít další rekonstrukce krajských silnic, jedná se o úsek z Hamru na Jezeře do Stráže pod Ralskem nebo silnici třetí třídy v Zahrádkách. „Celkem v Libereckém kraji plánujeme zrekonstruovat 69 úseků silnic za 807 milionů korun,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

DUBÁ

Pošta zve na novou výstavu

Galerie Pošta v Dubé otevřela novou výstavu s názvem Mezi lesy. Své nejnovější obrazy a několik šitých koláží z recyklovaného materiálu tu vystavuje dubská výtvarnice Markéta Myšková. Tematicky její práce vycházejí především z krajinných a přírodních motivů, kterými se nechává více či méně volně inspirovat. Naposledy vystavovala v Emauzském klášteře v Praze. Výstava potrvá do poloviny srpna, otevřeno bude vždy v sobotu a ve středu od 9 do 11 hodin a v pátek od 14 do 16 hodin. Jiný termín návštěvy si zájemci mohou dohodnout na telefonním čísle 607 138 832.