DOKSY

Řezbářské sympozium odstartovalo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě přichystalo na tento týden 33. ročník řezbářského sympozia, které se uskuteční od 5. do 8. září na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech. Každoročně se do Doks sjíždějí řezbáři z celé republiky, aby vystavili své výrobky a naučili návštěvníky, co práce se dřevem obnáší a jaké má své výhody a specifika. Celou zahradou krásně voní čerstvé dřevo, všude jsou položená různá dlátka a nožíky a spousta figurek, plastik a soch. Návštěvníci mají jedinečnou možnost naučit se řezbářské technice a podívat se pod ruku mistrům řezbářům. Zavítat za umělci, kteří budou v zahradě dokského památníku tvořit, mohou lidé každý den od 9 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 18 hodin.

KRIMI

Mladík nakradl zboží za tisíce

Zloděj z Nového Boru si letos v létě pravidelně přilepšoval krádežemi v českolipských obchodech. Z prodejny rybářských potřeb v Sokolské ulici si při dvou dopoledních návštěvách odnesl zboží za pět tisíc korun, aby ho v nedaleké směnárně prodal za desetinu ceny. Mezi další delikty patří například odcizení motorové pily z hobby marketu na Ladech či pokus pronést několik lahví piva v batohu bez placení. Mladík způsobil celkovou škodu ve výši osm a půl tisíc korun. Za přečin krádeže mu hrozí dva roky za mřížemi.

Natankoval do kanystru a ujel

Naprosto cílevědomě působil řidič, který si u benzínové čerpací stanice v České Lípě natankoval, nasedl a ujel bez placení. Obsluha okamžitě zavolala na tísňovou linku 156, ale auto i s řidičem bylo pryč. Zůstaly ale záznamy z kamery, a tak nebylo složité podle registrační značky dohledat majitele. Tím je sice leasingová společnost, ta ale před správním orgánem bude muset odhalit osobu, která autem jezdí.

ČESKÁ LÍPA

Hrad nabízí prohlídky pro nevidomé

Zajímavou novinku připravila na letošní podzim příspěvková organizace Lipý Česká Lípa. Od září nabízí turistickou prohlídkovou trasu na hradě Lipý a v Centru textilního tisku pro zrakově postižené. „Na Vodním hradě Lipý máme připraven nový model hradu z kameniny v jeho středověké podobě. Autorem díla je Miroslav Musil,“ říká ředitelka Jiřina Kučerová. Prohlídky je třeba předem rezervovat. Na říjen a listopad již hrad připravuje workshopy právě pro zrakově postižené v rámci haptických prohlídek.

Peníze sice vybral, ale neodnesl

Muž z České Lípy nalezl v bankomatu vybranou hotovost. Zavolal proto na linku 156 a peníze odevzdal. Městští strážníci po domluvě s pracovníkem centrály banky, které bankomat patří, odevzdali peníze na příslušné pobočce, která má sídlo v České Lípě. Ještě před odjezdem od bankomatu se na místo dostavil muž, který uváděl, že je majitelem zapomenutých peněz. Hotovost ale v tu chvíli už dostat nemohl, vrátí mu ji až banka poté, co prověří, kdo konkrétně peníze vybíral.

Některé linky mají nová čísla

V minulém týdnu proběhl převod telefonních linek na pracovištích Městského úřadu Česká Lípa v Děčínské ulici 413 a 389, kde sídlí odbor dopravy, odd. evidence obyvatel a osobních dokladů a odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Stávající linky začínající číselnou řadou 487 885 … budou začínat číselnou řadou 487 881 …

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Místo pokladu našel granát

Hledač cenností s detektorem kovu našel minuilou středu odpoledne na louce v Jablonném v Podještědí nebezpečnou trhavinu. Protože se muž vyzná ve vojenské historii, dokázal nenápadný předmět trčící ze země identifikovat jako puškový granát. Nález oznámil na tísňovou linku policie a pyrotechnik výbušninu na místě bezpečně zneškodnil.

ZÁKUPY

Výstava jiřinek letos nebude

Letošní Zákupské slavnosti, které se konají příští víkend, se budou muset obejít bez výstavy jiřin. Ta se každoročně koná v prostorách zákupského zámku, tentokrát se návštěvníci květinové výstavy kvůli suchu nedočkají. „Výstava jiřinek je z důvodu neúrody po vlně veder zrušena,“ informoval zámek na svém webu. Na zámku se v rámci slavností koná v pátek 7. září koncert zpěvaček populárního oddělení ZUŠ Česká Lípa.

MIMOŇ

Válka květin. Soupeří o nejhezčí kvetoucí výzdobu

Nechat rozkvést město. Takový je cíl už jedenáctého ročníku květinové soutěže Rozkvetlá okna a balkony, kterou vyhlásilo město Mimoň. Až do 21. září se mohou místní hlásit se svými pěstitelskými úspěchy, a to ve dvou kategoriích: okna a balkony samostatné a s předzahrádkou. Přihlášku najdou zájemci na webu města a společně s fotografiemi kvetoucích oken je mohou posílat na adresu radnice, Odbor výstavby, dopravy, zemědělství a ŽP, nebo na e-mailovou adresa: vitkova@mestomimon.cz.

Z REGIONU

Záchranka dostane nové sanitky

Výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v průběhu září dostanou deset vozidel Rychlé lékařské pomoci a Rychlé zdravotnické pomoci v celkové hodnotě 41,5 milionu korun. Liberecký kraj na nákup nových vozidel přispěje ze svého rozpočtu částkou bezmála 28,3 milionu korun. Do flotily krajské příspěvkové organizace přibude v září deset vozidel značky Mercedes-Benz Sprinter. ZZS LK tak bude disponovat celkem třiceti vozidly této značky. Sanitky budou mít tu nejmodernější výbavu a budou také splňovat požadavky zaměstnanců záchranné služby, kteří měli možnost připomínkovat zadávací dokumentaci. „Vozový park zdravotnické záchranné služby je potřeba rozšiřovat a obměňovat. Vozidla jsou denně v terénu a při každém výjezdu musí být stoprocentně spolehlivá,“ dodal Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Kraj vyhlašuje dotační program Poznáváme kulturu

O příspěvek z dotačního programu Poznáváme kulturu mohou zažádat základní školy Libereckého kraje. Finanční podpora směřuje především na kulturní aktivity dětí. „Chceme, aby se děti naučily chodit do muzeí a galerií. Měla by to být automatická součást vzdělávání dětí v rodinách. Ne vždy tomu tak je. My se touto cestou snažíme pomoci tomu, aby děti navštěvovaly tyto kulturní stánky v rámci výuky ve školách,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Školy mohou získat na exkurze až 50 000 korun.