V Doksech začne odbahnění Máchova jezera

Doksy - Příští týden začnou plánované práce v Dokeské zátoce Máchova jezera. Zátoka bude odbahněna, bude opravena hrázka a výpustní zařízení. Kromě Dokeské zátoky bude opravena i hrázka v zátoce Břehyňské. Úpravy by měly přispět k větší čistotě jezera, které se každoročně potýká se zvýšeným výskytem sinic. Investorem akce je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která Máchovo jezero jako státní majetek spravuje. „Tím, že se Dokeská zátoka odbahní, vznikne rezerva pro zachycování splavenin z povodí Robečského potoka. Ty se tak nedostanou přímo do jezera," vysvětluje Pavel Trnka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Opravy výtahů v nemocnici si vyžádají omezení

Česká Lípa - V plném proudu je v českolipské nemocnici rekonstrukce výtahů. V příštích týdnech si opravy vyžádají omezení. V budově polikliniky bude od pondělí 7. listopadu až do Vánoc k dispozici jen jeden osobní výtah, který už rekonstrukcí prošel. Druhá osobní kabina a také nákladní výtah čeká v tomto období oprava. „Všem pacientům se předem omlouváme za komplikace a děkujeme za pochopení," říká Kateřina Amrichová, referentka strategie a marketingu Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Na hlavní třídě se otevřela Země

Česká Lípa - Brána do pekel? Nikoliv, to jen pod českolipskou hlavní třídou Jindřicha z Lipé odvedla kus práce voda prosakující z blízké kanalizace. Povedlo se jí vytvořit dutinu o objemu odhadem dvou kubických metrů, následkem čehož se během čtvrtečního dopoledne propadla vozovka. „Nic jsem neviděl, v jednu chvíli to bylo v pořádku, pak projelo nějaké auto a pak už jsem viděl jen nějaké lidi, kteří jámu pozorovali," uvedl zelinář Milan Novák, který během čtvrtečních farmářských trhů prodával své produkty nad místem incidentu. Na místo poté dorazili pracovníci firmy Silnice Žáček, kteří oblast zajistili, a do druhého dne vzniklou jámu zaplnili. Dodejme, že nikdo nepřišel k úhoně.

Na třídě Jindřicha z Lipé se propadla vozovka.Zdroj: Deník/Jiří Jelínek

Přehlednější město pro slabozraké. Přibyly majáčky

Česká Lípa - Na šest budov nainstalovalo město Česká Lípa orientační hlasové majáčky v rámci projektu „Informační systém pro zrakově postižené návštěvníky České Lípy". Majáčky jsou technicky kompatibilní se zařízením, které pro orientaci v terénu zrakově postižení běžně využívají, po spuštění jim oznamuje, u jaké budovy se právě nacházejí. Kromě budovy čp. 2 na náměstí T.G.M. je majáček umístěn například na historickém objektu bývalé šatlavy ve Vězeňské ulici, na vlastivědném muzeu nebo na Centru textilního tisku u Vodního hradu Lipý. Ve městě přibyli také čtyři orientační mapy pro nevidomé.

Jednou ranou pěstí poslal mladíka do nemocnice

Česká Lípa - Chtěl být za gentlemana a doplatil na to. V sobotu kolem 23. hodiny museli před českolipskou diskotéku vyrazit nejen policisté, ale také zdravotní záchranné služby. Ty odvážely se zlomeninou dolní čelisti dvacetiletého mladíka, kterého takto vážně zranil dokonce teprve šestnáctiletý návštěvník restaurace. Ten se nejprve dostal do konfliktu s několika slečnami, a když se jich zastal dvacetiletý gentleman, začali se spolu prát a mladší tomu staršímu jedinou ranou pěstí zlomil čelist. Případem se nyní zabývají policisté z České Lípy. Ti už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečiny ublížení na zdraví a výtržnictví.

Zahraniční umělci se zlepšují v Šenově

Kamenický Šenov - Izraelská umělkyně Roni Zehavi Oz absolvovala společně se svým druhem kurs tavené plastiky ve sklářské škole v Kamenickém Šenově. Jejich krajanka Anat Weiss se od místních pedagogů přiučila v oboru broušení skla. Nejsou to jediní umělci ze zahraničí, kteří v Šenově nechali svou stopu. Celé tři měsíce bude v Šenově pobývat zahraniční stážista Owen Fitzpatrick ze Seattlu v USA. Bude studovat a vytvářet skleněné objekty technikou tavení skla do forem a vytvářet světelné objekty v oddělení Designu světelných objektů. Navštíví také několik sklářských firem na Kamenicko-šenovsku a Novoborsku a také obohatí hodiny anglického jazyka konverzací se studenty školy.

IZRAELSKÁ UMĚLKYNĚ RONI ZEHAVI OZ absolvovala společně se svým druhem kurs tavené plastiky ve sklářské škole v Kamenickém Šenově. Zdroj: SUPŠS

Pomozte s návrhem rozpočtu České Lípy

Česká Lípa - Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Česká Lípa se bude projednávat rozpočet na rok 2017. Město vyzývá občany, aby poslali své podklady a návrhy, které by se mohly projednat. „Pokud mají občané k rozpočtu nějaké návrhy, mohou je směřovat na e-mail: rozpocet@mucl.cz ," uvádí Monika Bayerová, tisková mluvčí města Česká Lípa.

Informační tabule v Lípě bude modernější

Česká Lípa - Rada města Česká Lípa na svém pondělním jednání schválila zajištění čtyřleté smlouvy, které mimo jiné slibuje modernizaci informační tabule nacházející se na opěrné zdi u schodiště na Škroupovo náměstí. V České Lípě tato informační tabule byla umístěna již v roce 1997. Tím se tehdy město zařadilo mezi 130 měst České republiky, která pro své občany, ale i návštěvníky vybudovala turisticky a mediálně atraktivní přístroj. Obsahuje orientační plán města i jeho okolí. Občané tu najdou rejstřík ulic, přehled úřadů a institucí.

Bílá přiveze své Vánoce. Více než polovina lístků je pryč

Česká Lípa - Zlatá slavice Lucie Bílá navštíví se svým tradičním předvánočním turné také Českou Lípu. V KD Crystal zazpívá 20. prosince od 19 hodin. Přestože předprodej vstupenek začal zhruba před týdnem, již nyní je téměř polovina sálu vyprodána. Tradičními koncerty navozujícími atmosféru blížícího se Štědrého dne zpříjemňuje populární zpěvačka předvánoční čas již několik let. Repertoár koncertů je přizpůsoben adventnímu období a zazní mj. písně z multiplatinového vánočního alba Bílé Vánoce Lucie Bílé. Zpěvačku doprovodí i letos kapela Petra Maláska.

Testosteron budou hrát dvakrát

Česká Lípa - Po třech letech se vrací na scénu českolipského Jiráskova divadla představení Testosteron divadla Point z Prostějova. Stejně jako tehdy je představení 12. listopadu od 19.00 vyprodáno. Příznivci drsné komedie ze svatebního prostředí nemusejí zoufat. Divadelníci ochotně přidali ještě jedno představení od 22.00. Předprodej je tradičně v pokladně KD Crystal. Představení je součástí oslav devadesáti let DK Jirásek.

Máchovo jezero včera a dnes

Doksy - Výstava historických pohlednic a fotografií Doks a Máchova jezera v porovnání s aktuálními fotografiemi Zdeňka Halíře a Vladimíra Kuřátka je až do 29. listopadu k vidění v Městské knihovně v Doksech. Výstava je pojmenovaná Máchovo jezero včera a dnes. Zájemci si ji mohou přijít prohlédnout v pondělí, středu nebo ve čtvrtek vždy mezi 9. hodinou a 12. hodinou a poté od 13 do 18 hodin.

Zlevnila jen nafta

Liberecký kraj - V Libereckém kraji zdražila od minulého týdne jen nafta, litr se aktuálně prodává v průměru po 28,37, před týdnem byl o deset haléřů levnější. Za litr nejprodávanějšího Naturalu 95 platí aktuálně motoristé průměrných 29,70 Kč, stejně jako před týdnem. Podle údajů společnosti CCS se před rokem prodávala nafta v kraji o 23 haléřů na litru dráž, litr benzinu byl ale o 39 haléřů levnější. V Libereckém kraji jsou ceny pohonných hmot pod celostátním průměrem. Nejlevnější benzin v kraji natankují motoristé na Jablonecku, kde je litr po 29,53 Kč za litr. Nejlevnější naftu mají na Českolipsku, litr je po 28 korunách. Nejdražší pohonné hmoty natankují řidiči na Liberecku, kde se litr benzinu prodává po 29,82 Kč, nafta je za 28,66 Kč.

V kraji přibylo neschopenek

Liberecký kraj - Obyvatelé kraje zůstali během prvního pololetí letošního roku doma na neschopence celkem v 34 518 případech, což znamená pětiprocentní meziroční nárůst. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Na neschopence lidé v kraji průměrně zůstávají 38,52 dnů. „Po Praze jde o druhou nejnižší hodnotu v republice," upozornila statistička Stanislava Riegerová. Rekordmany jsou obyvatelé kraje Zlínského, kteří doma zůstávají průměrně 50,54 dnů.

Junioři jsou první

Česká Lípa - Na vedoucí příčku průběžné tabulky 1. ligy juniorů se propracovali mladí volejbalisté českolipské Lokomotivy poté, co na palubovce Kladna hladce vyhráli oba zápasy.
Volejbal Kladno - Lokomotiva Česká Lípa 0:3 (-13, -17, -19) a 0:3 (-19, -19, -17)
„Naši hráči převyšovali soupeře ve všech činnostech. Dařilo se zejména oběma smečařům Martinu Benešovi a Jakubu Ratajovi," pochválil své svěřence trenér Jaroslav Linhart. V příštím dvojutkání (12. listopadu) doma s Jirkovem mu bude chybět pětice klíčových hráčů. „Kluci hrají v tomto termínu extraligu kadetů za Duklu Liberec."
Sestava: Srb Jiří, Beneš Martin, Basl Filip, Hendrich Tomáš, Horák David, Rataj Jakub, Novotný Jakub, libero: Beneš Ondřej.

Basketbalistky Benešov nešetřily

Česká Lípa - První basketbalová liga juniorek má za sebou již páté kolo. A právě v něm se výtečně zadařilo děvčatům z BK Česká Lípa. Svěřenkyně trenéra Kamila Loňka totiž na domácí palubovce pod bezednými koši doslova rozdrtily družstvo BC Benešov vysoko 101:32 (19:4, 43:13, 65:20), po pěti zápasech mají v tabulce osm bodů a patří jim solidní třetí místo.

Fojtík je druhým nejúspěšnějším hráčem žebříčku

Česká Lípa - Tři zástupci českolipského okresu jsou mezi pěticí nejlepších hráčů letošního ročníku Krajské divize stolních tenistů. Jedničkou po pěti kolech soutěže je Jiří Dušátko z Loko Depo Liberec. Druhý s 82 procenty úspěšnosti je Jan Fojtík (Jiskra Nový Bor). Třetí místo patří nejstaršímu hráči celé soutěže Františku Justovi z Lokomotivy Česká Lípa (81 % úspěšnosti). Pátý v pořadí je další hráč Nového Boru Ondřej Špaček, odchovanec České Lípy. Zástupci Jiskry N. Bor (Jan Fojtík, Ondřej Špaček, Radek Ivan a Lubor Studecký) tvoří velmi vyrovnaný tým, jistě budou tzv. štikou Krajské divize Libereckého kraje a možná i vážným aspirantem na postup do 3. ligy, což by bylo pro českolipský okres jen dobře.

Rozhodnutí DK ze dne 3. 11. 2016

ZÁKAZ ZÁVODNÍ ČINNOSTI NEPODMÍNĚNĚ:
VANČURA Lukáš (Cvikov) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 43).
MORAVEC Ondřej (Zahrádky) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 42/1).
POKUTY:

(LUFT Pavel (Brniště) - pokuta 300,-Kč (za vyloučení § 46/2 + RS OFS).
OSTATNÍ:

VOKOLEK Milan (Dubá) - žádosti o prominutí zbytku trestu nevyhověno, trest trvá (§ 41).
Kontumace utkání OP dorostu C1A0904 DOKSY ŽANDOV 3:0, přiznání 3 bodů družstvu Doksy, pořádková pokuta 1000,-Kč družstvu Žandova za nedostavení se k utkání (§ 56/2 + RS OFS, B 1).
GERMAN Robert st. (rozhodčí OFS) - předvolání na jednání DK OFS dne 10. 11. 2016 v 15.30 hodin v souvislosti s průběhem utkání OS mužů Cvikov B Zahrádky.