Zajímavost na státním zámku v Zákupech

Zákupy - Unikátní skleněná nebesa vyrobená podle návrhu nizozemského designéra Hanse van Bentema jsou i nadále součástí prohlídkového okruhu na státním zámku v Zákupech. Výtvarník Van Bentem je na Novoborsku známý především díky svému Bojovníkovi umístěnému na kruhovém objezdu v Novém Boru. Obě umělecká díla pocházejí z dílny novoborské společnosti Kolektiv Ateliers, s níž Van Bentem dlouhodobě spolupracuje. Společně vyrobili i skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany.

Prázdné místo po skateparku brzy zaplní nový

Nový Bor - Dlouho prázdné nezůstane místo na autobusovém nádraží v Novém Boru po rozmontovaném skateparku. Už tento pátek by novoborská radnice měla oficiálně převzít skatepark nový. Za 1,2 milionu korun jej nechala zhotovit u odborné firmy poté, co byl někdejší areál kvůli havarijnímu stavu už od loňského podzimu uzavřený.

Dobrá zpráva pro obyvatele Okřešic

Okřešice - Levnější fakturu za vodné a stočné za rok 2015 budou mít lidé z Okřešic. SVS jim částka sníží o průměrnou denní spotřebu za dobu tří dnů podle typu uzavřené smlouvy. Ke sníženy ceny přistoupila vodárenská společnost po opravě havárie vodovodu na konci června. Během opravy totiž v Okřešicích lidem tekla voda z jiné oblasti než obvykle. Změnou směru proudění vody ve vodovodním řadu však došlo k zákalu a zvýšenému výskytu železa v pitné vodě. I když byla po celou dobu voda bakteriologicky zcela nezávadná, chce vodárenská společnost snížením ceny za vodné a stočné přechodně zhoršenou kvalitu vody lidem kompenzovat.

SVS opravuje kanalizaci v Dubé

Dubá - Popraskaná kanalizace a poruchový vodovod v ulicích Poštovní a Školní v Dubé projde během léta rekonstrukcí. Špatný stav kanalizace prokázala kamerová prohlídka. „Materiál je zkorodovaný a popraskaný, místy části trub chybí. Poruchový je i vodovod v obou ulicích v centru města," Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti. Opravy sítí, na které je napojena přibližně stovka obyvatel, začala tento týden. Hotovo by mělo být do konce srpna.

Do letního kina na hrad

Česká Lípa - Na Vodním hradě Lipý v České Lípě se dnes opět rozjíždí promítání pod širým nebem. V týdnu letní kino nabídne tři snímky. Dnes to bude snímek Láska na kari, ve čtvrtek je na programu drama Chlapectví a v pátek můžete vyrazit na sci-fi Interstellar. Promítání začíná přibližně v půl desáté večer. Poslední série filmů nabídne hrad na začátku srpna.

Při nehodách letos zemřelo šest lidí

Liberecký kraj - Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na silnicích Libereckého kraje šest lidí. To je nejméně ze všech krajů v republice. Oproti loňskému roku došlo ke snížení o tři usmrcené. Těžce zraněno bylo 51 lidí, což je naopak nárůst o osm případů. Počet lehce zraněných se zvýšil o jednoho na celkových 476. Všechny smrtelné dopravní nehody byly zaviněny řidiči motorových vozidel – tři řidiči osobních, dvě nákladních vozidel a jedna motocyklistou. Dvě z nehod se staly v obci, čtyři pak mimo obec. Čtyřicet těžce zraněných jde na vrub řidičů motorových vozidel, pět nemotorových vozidel, pět chodců (bohužel tři z nich zavinily děti), jedna osoba byla těžce zraněna při střetu se zvěří. „Počet usmrcených sice poklesl, nicméně k přílišnému optimismu důvod není. Těžce zraněno bylo naopak o osm osob více, hranice mezi těžkým zraněním a smrtí bývá někdy velmi tenká," dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Hygienici kontrolovali pískoviště pro děti

Liberecký kraj - Složení písku v pískovištích kontrolovala Krajská hygienická stanice Libereckého kraje. Za první polovinu letošního roku odebrali pracovníci v každém z okresů Liberec, Semily a Česká Lípa šest vzorků písku. Zatím znají jen výsledky z okresu Česká Lípa, kde jeden vzorek nevyhověl a provozovatel písek vyměnil. V jabloneckém okrese odeberou hygienici stejný počet vzorků tento měsíc.

Muzeum ukázalo pečeť z roku 1389

Z pečeti, který patřila Janově otci Henslinovi z Chlumu na Svojkově si je možné udělat představu, jak vypadal Janův Erb. Česká Lípa - Příběh nejvěrnějšího přítele Jana Husa představilo coby exponát měsíc července českolipské Vlastivědné muzeum a galerie. Jde o příběh Jana z Chlumu, zvaného Kepka, který prožil s Husem poslední měsíce života a který byl také jedním z nejčastějších adresátů Husových listů. Jan z Chlumu má přímou vazbu na dnešní Českolipsko, neboť se patrně narodil stejně jako jeho bratři Petr a Vilém na Svojkově. Z pečeti, který patřila Janově otci Henslinovi z Chlumu na Svojkově si je možné udělat představu, jak vypadal Janův Erb. Po návratu z koncilu Jan svůj svojkovský podíl zastavil, kolem r. 1420 získal hrad Pihel a uváděl se jako „Jan z Chlumu seděním na Pihli".

Sokol z Českolipska vyvedl mladé na komíně v Praze

Česká Lípa - Na komíně spalovny v Praze-Malešicích se podařilo páru sokola stěhovavého vyvést v těchto dnech hned čtyři mláďata. Ornitologové podle odečítacích kroužků u dravců dokázaly „rodičovský pár" identifikovat. A zjistili zajímavou věc: samice pochází z Českolipska, právě tady získala odečítací kroužek. Samec, se kterým se spojila, pochází ze záchranného projektu, který v minulosti probíhal v Sasku. Na komíně v Praze mají sokoli podle ornitologů paradoxně větší klid než jinde v přírodě. „Mají také na dosah svou hlavní potravu, a to jsou holubi. Sokoli jsou specialisté na lov ve vzduchu střemhlavým letem," popsal ornitolog Dušan Rak.

Strážníci zadrželi podezřelé z výtržnictví

Doksy - Skupina mladíků podezřelých z výtržnictví skončila v noci z pátku na sobotu na policejní služebně v Doksech. Zadrželi je a předvedli městští strážníci, mladíci měli mít na svědomí poničení předního skla osobního auta zaparkovaného v Lesní ulici v Doksech.

Číslo týdne: 92

Česká Lípa - Dvaadevadesát lidí si letos na Městském úřadě v České Lípě vyzvedlo mezinárodní řidičský průkaz, který je nutný pro řízení mimo Evropskou unii. Za celý loňský rok vydala českolipská radnice 194 těchto průkazů. Mezinárodní doklady se vydávají buď na rok (ženevský) nebo na tři roky (vídeňský).

Z restaurací se vrátil o bezmála třicet tisíc chudší

Mimoň - O peněženku s 28 tisíci korunami přišel čtyřiapadesátiletý muž z Chrudimska tento týden v Mimoni. Připravil jej o ni neznámý pachatel zřejmě při návštěvě jednoho z mnoha restauračních zařízení, do kterých muž zavítal během úterního večera. Krádeží se zabývají policisté z obvodního oddělení v Mimoni. „Podle své výpovědi popil pár piv a přitom si nevšiml, že by mu někdo vytáhl peněženku z kapsy. V době oznámení měl v sobě 1,43 promile alkoholu," upřesnila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Kromě peněz muž přišel také o osobní doklady a platební kartu.

Výročí ze Šenova

Kamenický Šenov - Před devadesáti lety, 21. července 1925, zemřel Gustav Ahne, rodák a významná postava z Kamenického Šenova. Malíř skla, pedagog šenovské sklářské školy a autor povídek a básní v místním dialektu zemřel ve čtyřiašedesáti letech, v Šenově se narodil 12. února roku 1861.

Lužický horal může být Petr Cmunt

Novoborsko - Bitva o Lužického horala, vítěze unikátního outdoorového seriálu Novoborska, míří do finále. Závodníky čekají už jen dva podniky. Horkým favoritem je podle průběžných výsledků Petr Cmunt (165 b.), na záda mu pak dýchá Tomáš Kolařík (161 b.). Mezi ženami si nejlépe vede Šárka Rybářová (154 b.), v kategorii veteránů pak Pavel Suchý (164 b.). Dalším závodem bude Kytlický minitriatlon, který 8. srpna pořádá SKI Polevsko. Závodit mohou jednotlivci i týmy. Letos se bude nově vyhlašovat nejrychlejší ženská štafeta, nejstarší a nejmladší tým a také nejtěžší štafeta.