NOVOBORSKO

Na Klíč vyběhnou po dvousté

Neděli co neděli se sportovní nadšenci scházejí v Novém Boru za jediným účelem, aby zdolali 760 výškových metrů cestou na vrchol dominanty Lužických hor, kopce Klíč. Většinou v poklusu. Zní to sice jako bláznovství, a možná i je, ale zkrátka se z toho stala tradice. Následující neděli dosáhnou nadšenci mety 200 nepřerušených týdnů. „Napsal mi kamarád, jestli jdu běhat, já jsem si z něj chtěl udělat srandu a řekl jsem mu, že ano, ale jedině když poběžíme na Klíč,“ vyprávěl při příležitosti dosažení první stovky takzvaných konverzačních výběhů duchovní otec akce Pavel Souhrada. K němu se následně přidala celá řada následovatelů, kteří se na start do Nového Boru sjíždějí ze širokého okolí. Jubilejní dvoustý výběh bude od novoborského divadla v 10.30 hodin. Na vrcholu prý lze očekávat i přípitek.

Uzavřená silnice změnila jízdní řády

Na měsíc se v pondělí uzavřela silnice III/26 847 ze Sloupu v Čechách do Radvance. V souvislosti s uzavírkou platí i výlukové jízdní řády autobusů, které v tomto úseku jezdí. Podle krajského koordinátora veřejné dopravy potrvá do 3. března. Provoz bude fungovat obdobně jako během předchozích uzavírek v loňském roce:
- Na linkách 472 (Nový Bor - Lindava - Cvikov) a 474 (Nový Bor - Sloup v Čechách - Zákupy - Mimoň) pojedou všechny spoje mezi Novým Borem a Sloupem po silnici II/268.
- Na lince 481 (Okrouhlá - Nový Bor - Sloup v Čechách - Chotovice - Nový Bor - Okrouhlá) budou okružní spoje č. 1;  9; 12, 14, 16; 18 a 20 vedeny mezi Novým Borem a Sloupem po silnici II/268. 
- Obsluhu obce Radvanec zajistí zvláštní spoje č. 71 - 84 linky 481, které pojedou z Nového Boru do provizorní zastávky Radvanec, autosalon a zpět.

V Boru budou znovu rozdávat kompostéry

Kdo ze zájemců z Nového Boru a jeho částí si nestihl vyzvednout kompostér v prosincovém termínu, má nyní druhou možnost. Výdej kompostérů pro zaregistrované zájemce se opakovaně uskuteční ve středu 21. února v době od 10 do 16 hodin v objektu bývalých stavebnin v Nádražní ulici. V prvním kole si kompostéry vyzvedlo přes 300 lidí. Zahradní nádoby dostávají lidé na zapůjčení na dobu pěti let, s právy a povinnostmi uvedenými v uzavřené smlouvě. Po uplynutí této doby přejdou do jejich vlastnictví.

KROMPACH

Most přes Svitávku patří mezi nejhorší v kraji

Většina mostů v Libereckém kraji je v dobrém stavu, najdou se však i výjimky. Mezi mosty s nejhorším hodnocením VII, kterých je v kraji 12, patří i ten přes řeku Svitávku v Kunraticích u Cvikova. Ve špatném stavu jsou také mosty přes Sklenařický potok v Jablonci nad Jizerou nebo přes Jílovku v Martinicích v Krkonoších. „Na většinu mostů v havarijním stavu je připravena nebo se už připravuje projektová dokumentace na kompletní rekonstrukci,“ zdůrazňuje náměstek hejtmana Marek Pieter. Mosty v majetku kraje jsou obecně na nejlepším hodnocení za dobu existence krajů, z celkových 653 jich má 91 nejlepší známku I. Nejvíce mostů, konkrétně 163 má hodnocení IV, v nepříliš dobrém stavu je 56 mostů (hodnocení VI).

DOKSY

V Doksech stálé hledají strážníky

Posílit řady strážníků se stále nedaří městu Doksy. Bylo by potřeba sehnat strážníky tři. Proto se radnice rozhodla zájemce nalákat několika finančními výhodami. Nabízí tarifní plat v 5. platové třídě v nejvyšším stupni bez ohledu na délku praxe, zvláštní příplatek až šest tisíc korun, náborový příplatek ve výši 4 000 Kč a také nástupní osobní ohodnocení dva tisíce korun. Žadatelům nesmí chybět středoškolské vzdělání s maturitou a musí splnit fyzické i psychické testy. Více informací na webových stránkách města.

JESTŘEBÍ

Začínají s opravou kulturního domu

Důstojnější prostředí pro pořádání kulturních akcí získají už brzy lidé v Jestřebí. Díky dotaci z Libereckého kraje se obec v nejbližších dnech pustí do rekonstrukce kulturního domu, konkrétně sálu bývalé knihovny, na kterou získala 300 000 korun. Kromě nových rozvodů či dveří se sál dočká opravy stropu, obložení stěn a podlahy i nové opony. V dalších etapách je v plánu i rekonstrukce sociálního zařízení, šatny nebo knihovny. Ta však bude záviset na získání dalších dotací.

ČESKÁ LÍPA

Strážníci kontrolovali taxikáře

V centru České Lípy v úterý dopoledne probíhala rozsáhlá kontrola vozů taxislužeb. „Kontrola byla plánovaná a prováděli ji strážníci Městské policie Česká Lípa společně s pracovníky odboru dopravy městského úřadu,“ popsala mluvčí strážníků Eva Vlastníková. V jeden okamžik zkontrolovali všechny vozy, které stály na stanovišti u obchodních domů v Sokolské ulici. „Celkem strážníci zkontrolovali pět aut, z nich jedno vykázalo závadu. Mělo propadlou technickou kontrolu,“ doplnila Vlastníková.

Senioři upozornili i na ošklivá zákoutí

První setkání se seniory z České Lípy, kteří mají zájem spolupracovat na rozvoji města, se konalo minulý týden na radnici. Řeč byla například o chátrající zídce u Základní umělecké školy, která kazí dojem z hezky opravené budovy, parkování na Špičáku, dopravním značení i připravované studii mapující přechody pro chodce. Někteří uvítali i možnost spolupracovat na připravovaném projektu regenerace sídliště Holý vrch. „Budu ráda, když se k nám příště připojí i další zájemci, stačí se přihlásit na sekretariátu nebo mailem zaslaným na adresu: prochazkovat@mucl.cz,“ vyzývá seniory starostka Romana Žatecká.

Požádají o dotaci na Dům humanity

Na připravovanou rekonstrukci a přístavbu Domu humanity v Dubické ulici chystá město Česká Lípa využít dotaci. „O dotaci požádáme v březnu z Integrovaného regionálního operačního programu,“ prozrazuje Hana Ezrová, vedoucí investičního oddělení na odboru rozvoje města a investic. Do nové části by se později měl přesunout azylový dům pro matky v nouzi a navýšit by se měla i lůžková kapacita celého zařízení. Vlastní realizace se pak předpokládá v příštím roce. „Na tuto akci už má město vydané stavební povolení a letos bude dokončena také veškerá realizační dokumentace,“ upřesňuje fázi přípravy Ezrová.

Ženu s kočárkem vyděsil staford

Pes bojového plemene se přidal k ženě s kočárkem na sídlišti Slovanka. Ta v obavách z neznámého zvířete přivolala hlídku městské policie. Strážníci psa stafordširského teriéra odchytili a umístili do záchytného kotce. Pes byl ve výborném stavu a měl čip, který ale nebyl evidovaný. Po krátkém čase se ozval muž ze Slovanky, že postrádá svého psa, který mu utekl. Byl to skutečně majitel, který si psa vyzvedl a zaplatil blokovou pokutu za porušení vyhlášky obce.

V klubu Koule pomáhají s učením

Nízkoprahový klub Koule, který funguje při Farní charitě Česká Lípa, má od podzimu pro mladší klienty novou službu. Pracovnice v sociálních službách Hana Loňková pomáhá klientům během otvírací doby klubu zvládat školní úkoly. Děti, klienti ze sociálně vyloučených lokalit, chodí k pracovnici v sociálních službách na doučování, píší s ní domácí úkoly, připravují se na další vyučovací hodiny, převážně češtiny. „Tato pomoc má navíc již nyní první kýžené výsledky. Klienti chodí na doučování rádi a všichni si známku z českého jazyka zlepšili. Navíc pracovnice v sociálních službách komunikuje s pedagogy dětí na jejich kmenových školách a i díky tomu většina těchto pedagogů změnila k těmto žákům přístup,“ popsal Jiří Gottlieber, mediální koordinátor českolipské Farní charity.

Knihovna vyhlásila soutěže pro školáky

Výtvarnou soutěž pro žáky I. stupně základních škol a literární soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a středních škol vyhlašuje v rámci oslav 100 let vzniku Československa Městská knihovna v České Lípě. Tématem výtvarné soutěže je Nakresli přání republice ke stoletým narozeninám…, na starší žáky pak čeká libovolný literární útvar na téma 1. světová válka. Výtvarné práce je nutné odevzdat v městské knihovně do 30. 6. 2018, literární díla do 1. 6. 2018.

Strážníci ošetřili zraněnou ženu

Kolaps starší ženy přímo na ulici Jindřicha z Lipé zaznamenala obsluha městského kamerového systému v České Lípě. Kolemjdoucí okamžitě začali pomáhat a volat zdravotníky. Ležící žena měla tržnou ránu na hlavě a byla znatelně otřesená, protože jí v prvních momentech dělalo veliký problém vstát. Operační okamžitě vyslal na místo hlídku výjezdu, která má ve výbavě zdravotnický batoh. Strážníci poskytli ženě kvalifikovanou první pomoc, informovali záchrannou službu a do jejího příjezdu monitorovali zdravotní stav.

MIMOŇ

Soutěží o nejlepší fairtradový počin roku

O titul Fairtradový počin roku usiluje i letos Gymnázium Mimoň. Studenti do soutěže na podporu férového obchodu přihlásily dva projekty vytvoření stále expozice k fair trade v Ekocentru Brniště a férové vaření, které na loni proběhlo dvakrát. Expozice se v ekocentru nachází od loňského dubna, nabízí informace o férovém obchodu i představení školy. Škola ji plánuje doplňovat pravidelnými přednáškami a projektovými dny. O vítězi soutěže rohodne hlasování na facebookovém profilu Fairtradová města.

CVIKOV

Galerie představuje obrazy nejen ze Cvikova

Aktuální výstava v galerii Kulturního centra Sever ve Cvikově představuje díla Hany Štěpánkové. K vidění tu jsou obrazy nejen ze Cvikova, ale také z Jablonného v Podještědí nebo jižních Čech. Výstava je otevřená do 25. února, a to v pondělí a ve středu od 9 do 17 hodin, v ostatní všední dny do 15 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.