Z REGIONU

O titul Vesnice roku usilují čtyři obce

Čtyři obce Českolipska budou letos usilovat o titul Vesnice roku. Do soutěže se přihlásilo Polevsko, Ralsko, Kravaře a Zahrádky. V celé republice se do letošního ročníku přihlásilo 228 obcí, z Libereckého kraje 14. Všechny přihlášené obce budou navštíveny krajskou hodnotitelskou komisí. V čase, který jim bude určený, mohou obce prezentovat jejich realizované i plánované projekty, tradiční akce, které pořádají, společenský život, jež zpestřuje celý jejich kalendářní rok a mnohé další. 

ČESKÁ LÍPA

Zemřela nejstarší občanka Lípy

Nejstarší občanka České Lípy Maria Khalupnik zemřela 24. dubna ve věku 104 let. Paní Khalupnik se narodila v roce 1914 v Kazachstánu, ve vesničce Borodinovka, od které bylo nejbližší město vzdálené 120 kilometrů. Ves byla ve větší míře obydlena Čechy, proto celá rodina umí velice dobře česky. V 90. letech 20. století se celá rodina vrátila do Čech, nejprve na Vysočinu, kde žila část její rodiny, poté do České Lípy.

V Dobranově zavřou část silnice

Dopravu v Dobranově zkomplikuje odstraňování havárie propustku. Kvůli stavebním pracím bude uzavřená část silnice III. třídy č. 2622. Doba uzavírky je od 10. 5. do 31. 07. Změny se také dotknou autobusové dopravy. Jako náhradní zastávky budou použity v obou směrech zastávky Dobranov, rozcestí a hlavní silnice. Na zastávkách, které nebudou obsluhovány, bude na viditelném místě umístěna informace pro cestující.

Výstava mapuje situaci před 1. světovou válkou

Výstavu s názvem Velká válka otevřela minulý týden Městská knihovna v České Lípě. Výstava představuje situaci ve světě v předválečných letech, zabývá se příčinou vzniku válečného konfliktu i jeho průběhem. Věnuje se také vývoji techniky, zdravotnictví a působení Červeného kříže v období války i životu v zázemí. Především však představuje české vlastence, kteří již od počátku války věřili, že bojují nejen za mír, ale také za osvobození svého národa z područí Rakouska Uherska a k tomu směřovali své činy a obětovali mnohdy své životy. Výstava bude v 1. patře knihovny k vidění do konce května.

Moderní lůžka budou v celé nemocnici

Větší komfort čeká na pacienty českolipské Nemocnice s poliklinikou. Výměnou v těchto dnech prochází 350 postelí, které nahradí elektronicky polohovatelná lůžka. Na výměnu nemocnice získala peníze z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Lůžka celkem za více než 15 milionů korun mají antidekubitní matraci, noční stolek s jídelní deskou, kovovou hrazdu, madla nebo plastové hrazdičky s infuzním stojanem integrovaným do lůžka. „Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšit bezpečí, komfort a kvalitu péče o pacienty a zároveň snížit fyzickou zátěž našich zaměstnanců,“ shrnul generální ředitel Pavel Marek.

Nová elektronicky polohovatelná lůžka jsou plně vybavena a obsahují moderní příslušenství.

Záchrana přišla v poslední chvíli

Delší nepřítomnost 79leté přítelkyně nadala pokoj její kamarádce, která se obrátila na městskou policii v České Lípě. Pohřešovaná žena z ulice Příbramské na zvonění ani bouchání neotevírala a dle provedeného šetření měla mít zdravotní problémy. Z uvedených důvodů byly na místo přivolány další složky integrovaného záchranného systému, kdy do bytu bylo vstoupeno pootevřeným oknem přes hydraulickou plošinu. Seniorka byla nalezena sice živá, ale ve vážném zdravotním stavu. Lékař ihned nařídil její převoz do spádové nemocnice.

Asistenti pomáhali proti násilí

Svědky agresivního napadání 70letého bezdomovce ze strany skoro 50letého útočníka se stala dvojice asistentů prevence kriminality při Městské policii Česká Lípa. Incident se odehrál v blízkosti vlakového nádraží v odpoledních hodinách. Útok na bezdomovce by patrně bez jejich zákroku jen tak neustal. Na místo následně přivolali k dalšímu opatření strážníky. Poškozený ale nechtěl proti útočníkovi nijak vypovídat, takže událost byla ukončena na místě bez dalších sankcí. Bezdomovci se stávají terčem útoku poměrně často, ale jako poškození vystupovat proti útočníkům většinou nechtějí. U přestupků proti občanskému soužití je to však pro potřeby řízení žádoucí.

K bitce si cizinci vybrali půlnoc

Přesnou půlnoc si ke rvačce vybrala skupinka cizinců na louce v ulici Jáchymovská v České Lípě. Osm výtržníků se zde s různými výkřiky vzájemně napadalo a rušilo ostatní obyvatele přilehlého sídliště. Po příjezdu hlídek městské policie se rozletěli jako hejno vrabců, ale přesto se strážníkům sedm z nich podařilo pochytat. Ačkoliv češtinu skoro neovládali, přesto se mezi nimi našel jedinec, který s celkem dobrou výslovností dokázal na požádání o doklady hlídce opakovaně odpovědět větou: „Seru na tebe.“ Po použití donucovacích prostředků byla dle příslušných dokladů jeho totožnost ověřena. Na místě si událost převzala Policie ČR a s sebou si odvezli i úspěšného studenta českého jazyka.

DOKSY

Parníky budou kroužit po jezeře až do úterý

Vydejte se na okružní plavbu parníkem po Máchově jezeře. O prodlouženém víkendu od 5. do 8. května vypluje parníček Hynek z přístaviště u hlavní pláže v Doksech, od Hotelu Port nebo ze Starých Splavů. Stačí si jen vybrat správný čas a nástupní místo. Z Doks bude loď vyplouvat vždy ve 13 a v 15 hod., od Portu o deset minut později a ze Starých Splavů v 13.30 a 15.30 hodin.

CVIKOV

Řidička nadýchala přes dvě promile

Na velké problémy si zadělala 31letá žena, která v pondělí krátce po půlnoci vyrazila na silnice za volantem superbu značně pod parou. Policejní hlídka ji zastavila v ulici Československé armády ve Cvikově.„Provedenou kontrolou policisté v jejím dechu naměřili hodnotu alkoholu 2,42 promile. „Vzhledem k této skutečnosti jí už ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Podezřelé tak nyní hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

KRAVAŘE

Proměny obce jsou k vidění v Infocentru

Unikátní série fotografií bude až do konce června k vidění v obecním Infocentru. Včera výstavu zahájila vernisáž za účasti autora snímků Karla Najmana. Podtitul výstavy zní Proměny Kravař a název v tomto případě mluví opravdu za vše. Infocentrum je otevřené každý všední den od 10. do 16. hodiny, o víkendu mezi 9. a 12. hodinou.