Parkoviště pod nemocnicí je hotové

Česká Lípa - Nemocnice v Lípě vyslyšela prosby lidí a zajistila vodorovné dopravní značení na velkém parkovišti pod areálem. A to ve zkráceném termínu. „Obnovení značení bylo zcela nezbytné, i za cenu krátkodobého omezení provozu, " uvedl technický a provozní ředitel nemocnice Ivan Garaj. Příznivé počasí umožnilo malovat pruhy na asfalt na začátku týdne a od středy 17. 6. zde bude možné opět parkovat. Bez zmatků, blokování výjezdu a kolizí.

Zloděj rozplakal školáka v autě

Česká Lípa - Drzost zlodějů poznal v pátek odpoledne na vlastní kůži malý školák, který v autě čekal na maminku, než vyzvedne mladšího bratra ze školky. Vůz, který i s chlapcem na zadním sedadle stál ve Svárovské ulici v České Lípě, během matčiny nepřítomnosti přilákal pozornost neznámého zloděje. Všiml si totiž kabelky ležící na sedadle vpředu. Protože se ten den pohybovaly teploty kolem 30 stupňů, nechala žena u auta otevřená okénka. Nenechavci tak stačilo se jen naklonit, tašku vytáhnout a zmizet. „Když se žena s mladším synem vrátila k autu, starší potomek jí v slzách oznámil, že jí nějaký pán ukradl kabelku," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Okradená žena v tašce měla veškeré osobní doklady, peněženku, platební kartu, mobilní telefon a peníze v hotovosti. Celkovou škodu vyčíslila na více než šest tisíc korun. Po totožnosti „pána" nyní policisté pátrají.

Sportovci z Českolipska mají už čtyři medaile

Plzeň, Českolipsko - O první medaili pro Českolipsko se na VII. letní olympiádě dětí a mládeže v Plzni se v pondělí postarala plavkyně PK Česká Lípa Daryna Naboichenko. Na trati 50 metrů volným způsobem si v kategorii mladších žákyň vyplavala druhé místo. V úterý vybojovali českolipští sportovci další tři medaile. Pro druhé stříbro si na hrách doplavala Daryna Naboichenko na trati 100 m volný způsob. Druhá skončila na 200 m prsa (mladší žákyně) další českolipská plavkyně Kristýna Erlebachová. Nejcennější kov vybojoval Jaroslav Špitálský z SSK Manušice, který na plzeňské střelnici nenašel přemožitele ve vzduchové pušce. Výpravě Libereckého kraje patří i díky českolipským sportovcům v celkové tabulce zatím páté místo. Dětská olympiáda potrvá do čtvrtku, z Českolipska na ní startuje 23 sportovců.

S bláznivou francouzskou komedií Blbec k večeři dorazilo v neděli večer do České Lípy pražské Divadlo Bez zábradlí.Blbec k večeři ukončil divadelní sezonu

Česká Lípa - S bláznivou francouzskou komedií Blbec k večeři dorazilo v neděli večer do České Lípy pražské Divadlo Bez zábradlí. V hlavních rolích se představili Václav Vydra, Josef Carda, Rudolf Hrušínský nebo Jana Boušková. Veleúspěšné představení režiséra Jiřího Menzela o setkání arogantního nakladatele a dobrosrdečného úředníka ukončilo letošní sezonu v Jiráskově divadle. Tu příští otevře 14. září zlodějská komedie Práskni do bot. V režii Jana Hřebejka se v hlavních rolích objeví Jan Hrušínský a Radek Holub. Vstupenky jsou již v prodeji.

Cvikov chystá oslavy sklářských řemesel

Cvikov - Exhibicí studentů všech oborů novoborské sklářské školy pro žáky základních škol odstartují tuto sobotu v 10 hodin III. Cvikovské dny sklářských řemesel v multifunkčním kulturním centru Sever. Návštěvníky čeká bohatý program po celý den. Jeho součástí bude mimo jiné v 17 hodin slavnostní zahájení výstavy Skleněných plastik výtvarníka Josefa Marka. Exhibicí sklářských mistrů pro širokou veřejnost bude program pokračovat v 18 hodin večerním tavením. Hudebně program doprovodí skupina Nešlapeto.

Pas můžete vyřídit i během pátků

Česká Lípa - Pokud si v červnu a červenci budete potřebovat na Městském úřadě v České Lípě vyřídit občanský průkaz nebo cestovní doklad, budete moci využít dočasně rozšířené úřední doby. Vzhledem k očekávanému náporu klientů v období před prázdninami se radnice rozhodla vyjít vstříc občanům a přistoupila rozšíření úředních hodin na přepážkách úseku občanských dokladů a cestovních pasů v Děčínské ulici, které budou až do konce července otevřené i během pátků, a to od 8.00 do 12.00 hodin.

Řidička propadla panice a nabourala

Českolipsko - Své řidičské dovednosti přecenila osmasedmdesátiletá řidička, která v pátek dopoledne projížděla od Pihelu na Českou Lípu. Když se svou toyotou rozhodla předjet před ní jedoucí osobní vozidlo, v průběhu manévru zpanikařila, předjíždění nedokončila, začala na silnici kličkovat a nakonec v protisměru nabourala do citroenu. Řidička si při střetu zlomila ruku a utrpěla další zranění, se kterými ji musel vrtulník dopravit do liberecké nemocnice. Řidiče citroenu ošetřili zdravotníci na místě nehody. Hmotná škoda byla odhadnuta na 140 000 korun.

V domě u městského divadla v Novém Boru a naproti místnímu fotbalového hřišti najde místo dohromady 21 klientek. Domy pro postižené ženy z Mařenic rostou v Boru

Nový Bor - Na dvou místech v Novém Boru vyrůstají domy, kam se ještě letos nastěhují klientky ženského Domova pro osoby se zdravotním postižením z Mařenic. Výstavbou domů vrcholí konečně po několika letech projekt transformace sociálních služeb Libereckého kraje. Jeho cílem je převést klientky a sociální služby do míst s běžnou zástavbou a dostupnou sítí veřejných služeb. Domov v Mařenicích leží totiž mimo obec, má nevhodnou polohu a je složitě dostupný. V domě u městského divadla v Novém Boru a naproti místnímu fotbalového hřišti najde místo dohromady 21 klientek. Dalších 9 se zabydlí také ve Cvikově, kde se staví v lokalitě u Pivovarské ulice. Projekty na obou místech musí být hotové nejdéle do konce letošního října.

Pozvánka na farmářské trhy

Česká Lípa - Tradiční čtvrteční trh na Škroupově náměstí v České Lípě nabídne letošní první třešně. Dále jahody, květák, brambory, letošní česnek, kopr, cibulku s natí a další českou čerstvou zeleninu. Náměstí rozkvete mnoha barvami řezaných květin, velkým výběrem skalniček, sukulentů, letniček i trvalek hned od několika zahradníků a pěstitelů. Vybrat si můžete i z nabídky sadby, ovocných či okrasných keřů a i s odbornou radou. Chybět nebudou čerstvé výrobky z kravského mléka, biosýry z kozího mléka, uzeniny nebo čerstvé pečivo. Od 8 do 13 hodin!

V Mimoni oslaví 80. výročí od založení fotbalu

Mimoň - Nadcházející sobotu (20. 6.) v 10 hodin bude utkáním starší přípravky proti Mladé Boleslavi zahájen na hřišti Jiskry Mimoň sportovní den v rámci oslav 80. výročí založení fotbalu v Mimoni. Dále budou následovat utkání mladší přípravky, starších žáků a mimoňských starých gard. Všichni příznivci jsou na oslavy výročí od založení fotbalového klubu v Mimoni srdečně zváni.

Student roku 2015: Ve finále je také druhačka z Boru

Nový Bor - Studentka 2. ročníku novoborské sklářské školy Magdalena Nešněrová se dostala do finále celorepublikové soutěže Nejlepší student 2015. Je jednou ze čtyř vybraných finalistů. Dnes bude v Jičíně obhajovat svoji nominaci před porotou, která zhodnotí zejména výjimečnost finalistů, jejich schopnosti, mimoškolní aktivity, ale i jejich přístup ke studiu a životu kolem nás. Magdalena studuje na VOŠ sklářské a SŠ Nový Bor obor design skla. K jejímu postupu do finále celorepublikové soutěže jistě přispěl i čerstvý úspěch v další soutěži s názvem Kniha v hlavní roli, ve které vyhrála v kategorii středních škol. „Magdaleně gratulujeme k dalšímu úspěchu a přejeme jí hodně štěstí ve finále," říká ředitelka novoborské školy Ilona Jindrová.

Za vítěznou Lomnicí nad Popelkou a druhým Frýdlantem skončil na bronzové příčce nováček soutěže Nový Bor. Ocenění převzal starosta Jaromír Dvořák (vpravo).V krajském kole soutěže Historické město roku uspěl i Nový Bor

Liberec, Nový Bor - Liberecký kraj v pátek odměnil vítěze krajského kola soutěže Historické město roku 2014. Za vítěznou Lomnicí nad Popelkou a druhým Frýdlantem skončil na bronzové příčce nováček soutěže Nový Bor. Liberecký kraj je jedním z mála krajů, který oceňuje vítěze krajského kola soutěže i finanční odměnou a pořádá slavnostní vyhlášení. „Myslím, že předávání ceny za krajské výsledky je pro města motivační, a proto se jich v porovnání s ostatními kraji také do soutěže hlásí mnohem více. Šest účastníků z možných patnácti je velmi pěkná účast," míní Hana Maierová, náměstkyně hejtmana pověřená řízením resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. V soutěži dále bodovala města Česká Lípa, Turnov a Hrádek nad Nisou. Cena se uděluje za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Policie stíhá podvodníka ze Zákup

Zákupy - Šestadvacetiletý muž ze Zákup čelí trestnímu stíhání pro podvod, loni v létě vylákal od třech lidí více jak 8 tisíc korun. Muži hrozí až dva roky za mřížemi. Konkrétně k částce 8 795 korun přišel prostřednictvím internetového portálu „bazos". „Nabízel mobilní telefon značky Samsung Galaxy S3, který si od něj chtěli koupit tři lidé. Částku, která se pohybovala okolo tří tisíc korun, mu poslali po dohodě na jeho účet. Nikomu ale nic neposlal," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Zájemcům o nákup policie doporučuje nechat si zboží zaslat na dobírku a řádně jej zkontrolovat.

V Mimoni třídí textil

Mimoň - Mezi obchodními domy v Husově ulici v Mimoni přibyl nový červený kontejner na textil. Všichni, kteří chtějí přispět ke zlepšení životního prostředí, mohou do tohoto speciálního kontejneru odkládat použitý a nepotřebný textil zabalený a zavázaný do igelitových tašek nebo pytlů. Volný textil se při vyvážení a manipulaci může znehodnotit.

Navrhujte osobnosti Libereckého kraje

Liberec - Už jen necelé dva týdny mají lidé na to, aby nominovali osobnosti Libereckého kraje na prestižní Cenu hejtmana. Nominovat osobnosti, které si za své celoživotní úsilí nebo mimořádný počin poctu zaslouží, mohou zájemci ještě do 30. června. „Letos již potřetí mají občané možnost navrhnout osobnost, která by si za své celoživotní dílo či významný čin zasloužila ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje. Pokud je ve vašem okolí někdo, kdo si podle vašeho názoru zaslouží být oceněn, prosím, zašlete nám svůj návrh," vyzývá hejtman Martin Půta. Své návrhy můžete vyplňovat do formulářů umístěných na www.kraj-lbc.cz, a to nejpozději do konce června 2015. Ocenění lidé musí být spjati s Libereckým krajem, buď se na území kraje narodili, žijí, s Libereckým krajem je dlouhodobě spjato jejich působení, život, dílo, činnost, nebo jejich jednání reprezentuje v určité oblasti Liberecký kraj a pomáhá jeho věhlasu a dobrému jménu. Dosud bylo oceněno 48 osobností. Slavnostní vyhlášení se uskuteční den po státním svátku, 29. 10. 2015 v Oblastní galerii Lázně Liberec.

Losovací aktiv OFS bude 1. července

Česká Lípa - STK OFS Česká Lípa zve zástupce fotbalových klubů na losovací aktiv, který se koná ve středu 1. července od 17 hodin v salonku Restaurace Tankovka Skleník, (ul. Antonína Sovy 3009, sídliště Slovanka). Losovacímu aktivu bude předcházet vyhodnocení současného ročníku 2014 - 2015.