ČESKÁ LÍPA

Zlodějku chytli těsně po činu

Během pochůzky v centru města zaznamenal strážník Městské policie Česká Lípa ženu, která vyběhla z prodejny drogerie na náměstí Dr. E. Beneše. Honila ji další žena, jak se později ukázalo, vedoucí obchodu. Strážník na prchající zakřičel, ať se zastaví, žena se zřejmě vylekala a poslechla. Zlodějka pak vyzkoušela trik s nepřízní osudu: je ve finanční tísni, manžel ji mlátí, je těhotná a nemá kde bydlet, tak aby ji nechali jít. Srdceryvný příběh ale nezapůsobil, žena musela vrátit dva parfémy za 1 400 Kč a dostala pokutu.

Správcem 3D bludiště je nájemce areálu v Dubici

Správcem vodního hřiště a 3D bludiště v rekreačním areálu Dubice se stal současný nájemce, společnost Wake sport. Novou smlouvu na správu těchto zařízení v trvání do 31. 12. 2020 schválili radní. Správce 3D bludiště, který bude vykonávat dozor na atrakci, musí zajistit dodržování provozního řádu, odhadnout způsobilost dětí pro vstup do bludiště, má za povinnost přivolat hasiče či záchrannou službu, pokud to vyžaduje situace, a řadu dalších povinností. Bludiště musí být pod neustálým dohledem, což vyřeší umístění kamery a fyzická kontrola každých cca 30 minut.

Na turisty čeká nová vizitka

Novou turistickou vizitku ke 100. výročí vzniku Československa si můžete zakoupit v Regionálním turistickém a informačním centru na náměstí T. G. Masaryka České Lípě. Z důvodu poptávky z řad turistů pořídilo Regionální turistické informační centrum v České Lípě 100 ks těchto turistických vizitek. Všeobecně patří turistické vizitky k nejprodávanějším produktům sezony.

Sousedské spory mezi dvěma rodinami gradují

Patrně kvůli kusu pozemku se vyhrotily vztahy mezi dvěma rodinami v České Lípě. Hádek, urážek a nadávek nejsou ušetřené ani děti. Minulý víkend se sem sjeli strážníci i policisté kvůli údajnému rušení nočního klidu. Nic protiprávního však hlídky neshledaly. Druhý den volali jedni ze sousedů, že jim druzí vulgárně nadávají a dokonce jeden z členů rodiny jim měl vyhrožovat fyzickým útokem, přičemž držel v ruce železnou tyč. Sprška hrubých výrazů létala přes plot celý den a nebyly ušetřené ani děti. Po vyslechnutí obou znesvářených stran bylo strážníkům jasné, že rozepře trvají už dlouho, že se bude těžko hledat jediný viník. Dospělým proto doporučili řešit záležitost jako občanskoprávní spor.

Senioři se chystají na sportovní hry

Nejen sportovní soupeření českolipských a žitavských seniorů, ale i vzájemné poznávání a navazování nových přátelství během společných chvil, přinesou Sportovní hry seniorů bez hranic. Ty se, díky finanční podpoře Evropské unie a euroregionu Nisa, konají 15. 16. června v České Lípě. Kromě sportování vyrazí senioři také na plavbu lodí po Máchově jezeře.

Řidič se netrápil se značením

V protisměru, bez technické, bez pojištění a bez řidičáku. Tak jezdil po českolipském náměstí T. G. Masaryka 22tiletý řidič ze středních Čech. Strážníci městské policie ho zastavili a výsledek byl víc než překvapující. Protože auto nesplňovalo podmínky provozu, musela ho posádka odtlačit mimo komunikaci. Městský kamerový systém ale zaznamenal, jak asi o dvě hodiny později muž nasedl a odjel. S jedinou změnou oproti příjezdu: nejel v protisměru. Že jízda po českolipském náměstí je asi oříškem, dokazuje i nedávný případ řidičky, která v noci přijela, zaparkovala a ubytovala se v hotelu. Kamerový systém zaznamenal její auto stojící opačně. Žena vysvětlila, že v noci přijela podle navigace a vůbec si nevšímala značek.

ZÁKUPY

Děti budou hledat v zámku medvědy

Speciální prohlídky pro děti chystá na letní prázdniny zámek v Zákupech. Po památce bude nejmenší návštěvníky opět provázet princezna, navíc ale budou po zámku hledat schované plyšové medvídky. Zámek Zákupy je známý chovem medvěda hnědého, který obývá bývalý hradní příkop. Zákupský medvěd Medoušek oslavil v roce 2018 neuvěřitelné 25. narozeniny, a proto k tomuto výročí připravili na letní prázdniny speciální dětské prohlídky věnované právě jemu. Probíhat budou celé léto vždy od 10.30 a 14.30 hodin.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Školáci se dočkají venkovní učebny

Jakmile se začátkem prázdnin opustí základní školy v Jablonném v Podještědí děti, vystřídají je řemeslníci. Město připravilo na léto v areálech škol několik investičních akcí. Nových asfaltových povrchů se dočkají parkovací plochy ZŠ praktické a speciální a pracovat se bude také na tělocvičen u ZŠ v ulici U školy. „Značně poškozená fasáda jihovýchodní strany tělocvičen bude nejprve opravena a poté zateplena,“ uvedl starosta Jiří Rýdl. Novinkou, na kterou se mohou žáci v září těšit, bude venkovní učebna.

DUBÁ

Chatky na koupališti dostaly nové střechy

Přípravy na letní sezonu jsou v plném proudu také v areálu koupaliště v Nedamově. Město Dubá se letos pustilo do oprav několika chatek v místním autokempu, které dostaly zbrusu nové střechy. „Pro jejich výměnu jsme se rozhodli z toho důvodu, že původní krytina byla ve špatném stavu. Při letošní vichřici došlo k jejich poškození a do chatek místy zatékalo. Střechu jsme měnili celkem na pěti chatkách,“ uvedla starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Z REGIONU

Nových silnic se dočkají ve Ždírci i Žandově

Liberecký kraj už vybírá firmu, která se pustí do opravy silnice ze Ždírce do Blatců a na hranici kraje. Úsek o délce 5,5 kilometru dostane nový povrch a v plánu je obnova nezpevněných krajnic i opravy propustků. Oprav se dočká i silnice v úseku Podlesí Novosedlo, která poté přejde do vlastnictví Horní Police. Pracovat se brzy začne na silnici I/9 rovněž u Chlumu a také v Žandově, kde se bude rekonstruovat silnice II. třídy od města na hranici kraje.

130 let KČT připomíná výstava na kraji

Klub českých turistů (KČT) slaví významné jubileum. K jeho 130. narozeninám tento týden začala ve vestibulu Krajského úřadu v Liberci výstava, která potrvá až do 29. června. Na výstavě se představuje většina turistických oddílů pod hlavičkou KČT z celého Libereckého kraje od České Lípy až pod Krkonoše. Každý oddíl zde seznamuje návštěvníky se svojí historií, významnými osobnostmi podporovatelů turistiky a se svými charakteristickými akcemi pro veřejnost. V expozici jsou také k vidění zajímavé turistické artefakty.

SPORT

Rozhodnutí Disciplinární komise

POKUTY:
LUFT David (Brniště): 300,-Kč (§ 46/2).
HALČIN Lukáš (Cvikov B): 300,- Kč (§ 46/2).
VACEK Luboš (Starý Šachov): 300,- Kč (§ 46/2).
(všechna výše uvedená opatření jsou zanesena do informačního systému FAČR,finanční tresty jsou řešeny přes sběrné faktury klubů).