HAMR NA JEZEŘE

Oblíbená zmrzlinárna se přestěhuje

Unikátní cukrárna ve Stráži pod Ralskem se bude stěhovat. Zmrzlinářka Ivana Jablonovská, která je jediným stálým zaměstnancem cukrárny, je vyčerpaná a z osobních důvodů chce odejít jinam. Pro svou novou provozovnu si vybrala dům v Hamru na Jezeře. Slibuje však, že i v Hamru se mohou zákazníci těšit na desítky chutí zmrzlin. „Je to smutné, hodně bolestivé, že po 17 letech musím svou práci opustit. Proto jsem se rozhodla, že ve své práci, kterou tolik miluji, budu pokračovat. Příští sezonu bych chtěla zahájit v Hamru na Jezeře,“ uvedla Jablonovská. Strážská zmrzlina zvítězila také v soutěži Regionální výrobek roku.

Z REGIONU

Peníze pro zdravotníky budou

Požadovanou dotaci na navýšení platu zdravotním sestrám a dalším nelékařským profesím dostane od Ministerstva zdravotnictví Liberecký kraj. Uspěl se žádostí na 21,7 milionu korun, kterou podal do dotačního programu ke stabilizaci vybraných zdravotnických nelékařských pracovníků ve směnném provozu za všechny poskytovatele lůžkové péče v kraji. Podle nařízení vlády mají tito pracovníci od 1. července vyšší platy minimálně o 2 000 korun měsíčně. Po uvolnění peněz rozhodne o jejich přerozdělení zastupitelstvo. „Jsem rád, že Ministerstvo zdravotnictví ČR dodrželo slib a peníze pošle. Bohužel zcela jasný právní postup nám nedovoluje zrychlit přesun peněz do jednotlivých zařízení, a tak budou muset nemocnice nařízený nárůst mezd zatím krýt ze svého rozpočtu,“ dodává Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Začala oprava silnice ze Sosnové do Zahrádek

Čtyřkilometrový úsek silnice třetí třídy ze Sosnové do Zahrádek prochází rekonstrukcí. Až do konce srpna bude v úseku svedena doprava do jednoho pruhu. Opravy přijdou na 12 milionů korun. Silnici nazývají místní „stará“. Ještě během 60. let minulého století, do výstavby dnešní podoby sousedního úseku silnice I/9, se jednalo prakticky o hlavní tah, po kterém plynula doprava od Prahy, Litoměřic nebo Mladé Boleslavi směrem do Šluknovského výběžku. S rychlým průmyslovým rozvojem regionu přestávala komunikace kapacitně stačit. Po dokončení zmíněného díla v 70. letech zde provoz výrazně poklesl.

Hlasování o Cenu sympatie brzy končí

Ještě stále mohou lidé zasáhnout do pořadí Ceny sympatie občanů Libereckého kraje v rámci soutěže Stavba roku Libereckého kraje 2017. Mají na to ale už jen pár dní. Do 13. ročníku Stavby roku Libereckého kraje je letos přihlášeno celkem devět stavebních děl. Konkrétně se jedná o pět staveb a čtyři studentská díla. Z Českolipska soutěží nová turistická stezka a křížová cesta k Modlivému dolu ve Svojkově. Zájemci se mohou do hlasování zapojit ještě do 25. srpna prostřednictvím internetových stránek http://www.stavbarokulibereckehokraje.cz/. Výsledky soutěže včetně slavnostního vyhlášení vítěze Ceny sympatie občanů Libereckého kraje budou známy po slavnostním vyhlášení 13. září v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

ČESKÁ LÍPA

Stezka spojí Svárov a žizníkovský rybník

Městské lesy Česká Lípa dokončují výstavbu stezky pro pěší, která povede od zahrádkářské kolonie na Svárově až k žizníkovskému rybníku, po jehož břehu vede naučná stezka. Půlkilometrová cesta je široká 1,5 metru a je zpevněna přírodním kamenivem. Její trasa vede podél silnice do Žizníkova, od níž je vzdálena 12 až 20 metrů, a návštěvníci Hubertovy naučné stezky a Žizníkova se po ní bezpečně dostanou až k rybníku. Ten je od chvíle, kdy ho město odbahnilo a na břehu vybudovalo naučnou stezku, oblíbeným výletním cílem. Jak zdůrazňuje starostka Romana Žatecká, Městské lesy tak vyšly vstříc i požadavku občanů Žizníkova. I oni uvítají, že nebezpečný úsek cesty do České Lípy, který se dal zatím přejít pouze po silnici, nyní projdou po nově zbudované stezce.

Nechci bonzovat, ale ať také zaplatí pokutu

O okamžité řešení dopravní situace požádal tento týden muž, který bydlí v Hradecké ulici v České Lípě. Nelíbilo se mu, jak jeho sousedé parkují v zákazu zastavení. Měl k tomu ale svérázný důvod. „Nechci bonzovat, ale cítím se hloupě, když já tady dostanu pokutu a jiní ne,“ vysvětloval svou motivaci. Nutno dodat, že bylo krátce po 22. hodině a obě hlídky strážníků, které tou dobou byly ve službě, odjely řešit rvačku v jednom z barů na sídlišti Sever. To se také operační strážník snažil volajícímu vysvětlit. „Hlídky znají své priority, a pokud mají důležitější úkony, věnují se jim. Nedočkavý volající se ozval za deset minut znovu a strážníka začal zahrnovat arogantními větami,“ dodala mluvčí městské policie Eva Vlastníková. Strážníci po příjezdu z baru špatné parkování vyřešili a všímavý občan potřetí nevolal.

Strážníci měli pestrý víkend

Poškození automobilu, opilý bezdomovec, nebo hledání osoby, která měla být zraněná. To vše museli uplynulý víkend řešit strážníci Městské policie v České Lípě. V jednom případě poprosil o pomoc dispečink záchranné služby, přičemž měli strážníci pomoci najít ženu, která žádala o pomoc lékaře. „Strážníci ženu nalezli, ale ukázalo se, že není nemocná, nýbrž pořádně opilá. Pomoc odmítla s tím, že zdravotní problémy nemá. Strážníci městské policie o tom informovali dispečerku záchranné služby,“ popsala mluvčí městské policie Eva Vlastníková.

Městem se bude v září putovat po západu slunce

Vedení města Česká Lípa znovu chystá noční průchod městem. Letošním tématem prohlídky města po setmění je výročí 680 let od první písemné zmínky o Lípě. Průvod vyrazí v pátek 1. září ve 20:15 hodin z náměstí Dr. E. Beneše. Během průchodu budou připraveny čtyři zastávky, na nichž místní divadelníci zahrají scénku, která bude souviset s daným místem. Během scének se účastníci dozví něco o historii města. Účastnící budou rozděleni do dvou skupin a vyjdou tak, aby si všechny čtyři zastávky prošli, ale přitom se na nich skupiny „nepotkaly“. Důvodem je, aby nachystané scénky, na kterých se podílí spolek NOPOĎ a Klub Progres, všichni dobře viděli a slyšeli.

Kurzy domácí péče jsou zdarma

Diakonie ČCE pořádá v České Lípě cyklus kurzů „Pečuj doma a s námi“. Je určen laickým pečujícím, starajícím se zejména o seniory. Na kurzech získají rady a informace, vymění si zkušenosti a nacvičí ošetřovatelské techniky. Obdrží také soubor příruček a DVD s instruktážními videi. Cyklus je financován z prostředků Evropského sociálního fondu, pro účastníky je zdarma. Kurzy se uskuteční v prostorách Sboru ČCE Česká Lípa v ulici Chelčického 1012/1. První kurzy proběhnou v sobotu 23. září. Bližší Informace a přihlášky najdou zájemci na webu www.pecujdoma.cz.

LEMBERK

Odložený koncert Havelky proběhne v září

O koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers na Lemberku, který v červnu překazilo počasí, fanoušci nepřijdou. Náhradní termín je stanoven na úterý 12. září. Havelka vystoupí pod širým nebem v zahradě Bredovského letohrádku u zámku od 19.00 hodin. Zakoupené vstupenky jsou platné, další vstupenky jsou k dostání v Infocentru v Jablonném v Podještědí za 420 korun. Na místě budou lístky k dostání za 490 korun. Všechna místa budou opět k sezení, jen s tím rozdílem, že náhradní koncert bude bezmístenkový.

DOKSY

Muzeum Čtyřlístek nabízí komentované prohlídky

Mezi novinky, které během letošních prázdnin nabízí Muzeum Čtyřlístek v Doksech, patří komentované prohlídky pro veřejnost či prohlídky muzea s pracovním listem pro děti. Prohlídky s průvodcem se konají 17., 22. a 24. srpna vždy v 11.00 a ve 14.00 hodin. Kapacita je omezená, proto je lepší si místo rezervovat předem. Již od začátku prázdnin se můžete v muzeu těšit na rozšířenou nabídku čtyřlístkových knih a výběr časopisů Čtyřlístek z let 20082015, které jsou pro návštěvníky k zapůjčení. Muzeum vzniklo v roce 2011 společně s dobudováním Jarmiliny stezky a s naučnou stezkou „Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku“.

MIMOŇ

Rekonstrukce ulic se protáhnou

Mimoň v současné době rekonstruuje několik ulic a obnovou prochází i řada vodovodů a kanalizací ve městě. Práce v Komenského ulici, které začaly letos na jaře, se komplikují a musí se odsunout na září. „Město mělo v plánu, že bude vše dokončeno koncem srpna, což se nepovedlo, protože na stavbě vznikly problémy s napojením uličních pustí, kterých je v těchto ulicích přibližně čtyřicet,“ uvedl manažer veřejných zakázek města Mimoň Pavel Soukup.

SPORT

Na extraligu budou moci fanoušci zadarmo

Jako poděkování fanouškům za věrnou podporu v minulé sezoně ponechá florbalový tým FBC Česká Lípa i v následujícím roce vstup na mistrovská utkání zdarma, respektive dobrovolné. Českolipský tým loni oslavil postup do nejvyšší domácí soutěže Superligy. „Rádi bychom všem našim fanouškům poděkovali za úžasnou podporu v minulé sezoně, zejména díky nim se nám podařilo dosáhnout historického milníku,“ píše klub na svém facebookovém profilu. První superligové utkání sehraje tým v pátek 1. září v Ostravě. Klub už ohlásil několik posil. Z hostování z Mladé Boleslavi se vrací Tomáš Kadlec a do sestavy naskočí také Radovan Vnuk, který hostoval v SKV Florbal, a brankář Ivan Ponomarev z FbŠ Bohemians. Do Lípy definitivně přestoupil i gólman Jan Dvořák.