Nový ředitelem městské policie bude Vladimír Jeník

Česká Lípa - Českolipskou městskou policii povede od 1. července čtyřicetiletý Vladimír Jeník z Děčína, který uspěl ve výběrovém řízení českolipské radnice. Pohovoru se účastnilo šest uchazečů. „Má zkušenosti z armády, velel v minulosti zhruba 160 podřízeným," řekla na jednání zastupitelů o Jeníkovi starostka České Lípy Romana Žatecká. Zastupitelům se má nový ředitel představit na jejich jednání v září.

Chlapci ZŠ Šluknovská vybojovali stříbro!

Teplice - Skvělé stříbrné medaile přivezlo družstvo žáků ZŠ Šluknovská Č. Lípa Lada z Teplic, kde se konalo republikové finále „Ministerského poháru" základních škol v šestkovém volejbale. Do finále ČR se kvalifikovalo 6 nejlepších škol (vítězové okresních, krajských a regionálních kol), kde se hrálo ve dvou základních skupinách po třech družstvech. Chlapci z Č. Lípy postoupili do semifinále, kde porazili Č. Budějovice 2:1, čímž si zajistili finále. Zde již nestačili na pražskou ZŠ Brdečkova (0:2), přesto je druhé místo velkým úspěchem.

V Mařenicích zhaslo několik domácností, šetří to policie

Mařenice - Pondělním výpadkem elektrického proudu v několika domácnostech v obci Mařenice se nyní zabývají policisté v Jablonném v Podještědí. Na svědomí jej má zřejmě jeden z dělníků, který v jedné z rekreačních chat prováděl výkopové práce. Podle policie se dopustil přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, když porušil kabel vedoucí do elektrického rozvodu. Kabel v hodnotě 30 tisíc korun objevil elektromontér společnosti ČEZ při průzkumu terénu.

„Kresli, maluj, tvoř". Bývalá učitelka se inspirovala piány

Nový Bor - Netradiční výtvarné vyžití a možnost volné tvorby těch, kteří chtějí zanechat svoji stopu v kolektivním díle, nabízí unikátní projekt Jindry Stinkové z Nového Boru. Bývalá kantorka nechala ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru nainstalovat speciální tabuli, u které jsou volně dostupné materiály pro kresbu, malbu nebo jiné tvoření. Jak sama autorka nápadu říká, inspirovala ji prý piána umísťovaná do veřejných prostor. „Říkala jsem si, že by bylo dobré nabídnout možnost všem, kteří jdou kolem a mají chuť zanechat výtvarnou stopu a zároveň se tím i odreagovat. Koneckonců jsme přeci město výtvarníků," připomíná Stinková. Lidé mají nyní vedle vstupu do kostela k dispozici fixy, pastelky, štětce, ale i lepidlo. Výtvarné materiály budou podle informací radnice postupně doplněny. Na místo dohlíží kamerový systém.

Chocová prokázala dobrou připravenost

Praha - Páté kolo Českého poháru v plavání přivítalo pražské Podolí, kde se konal Arena Cup, nepříjemně chladným počasím. A proměnil se ve velké představení Jana Micky. Plavec pořadatelského USK Praha nastoupil celkem do šesti disciplín, dvakrát vyhrál a celkem čtyřikrát skončil na stupních vítězů. Svou dobrou připravenost naplno prokázala členka PK Česká Lípa Petra Chocová, která se závodů Českého poháru účastní pravidelně a i v Praze předvedla kvalitní časy. Na 50 metrů prsa zaplavala čas pod hranicí limitu Mezinárodní plavecké federace pro start na světovém šampionátu v Kazani. Na dvojnásobné trati pak stlačila svůj výkon pod úroveň času stanoveného Českým svazem plaveckých sportů.

Mimoň ošetří lipovou alej na Kalvárii

Mimoň - Stromy v lipové aleji, vedoucí na vrch Kalvárii nad autobusovým nádražím v Mimoni, nechá ošetřit město Mimoň. Za jejich úpravy zaplatí dohromady přes 82 tisíc korun.Téměř polovinu, 40 tisíc korun, přitom město získalo jako dotaci od Libereckého kraje. Stromy nebyly v minulosti nikdy ošetřeny, čemuž odpovídá i jejich stav. Koruny jsou proschlé a polámané pády stromů z okolního porostu. Celkem bude ošetřeno devatenáct lip srdčitých a v mezerách budou dosazeny další tři lípy tak, aby byla alej kompletní. Ošetření aleje je dalším počinem v rámci dlouhodobé rekultivace Kalvárie, kdysi věhlasného odpočinkového místa.

Stavba hospice v Liberci pokročila

Liberec - Stavba budoucího lůžkového hospice v Liberci výrazně pokročila. Nová podoba zařízení pro nevyléčitelně nemocné pacienty začíná dostávat konkrétní obrysy, přesvědčil se o tom v rámci kontrolního dne i náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter. V objektu bývalého kojeneckého ústavu v ulici U Sirotčince se začalo s přestavbou v červenci 2014, hotové mají být práce letos v srpnu. Na objektu hospice se už prostavělo přes 42 milionů korun, tedy téměř 50 %, celková cena za provedené dílo má být bezmála osmdesát šest milionů korun.

Špatná zpráva pro alergiky

Česká Lípa - Zřejmě až do konce července přetrvá ve vzduchu vysoká koncentrace pylů trav, které jsou v České republice nejčastější příčinou alergických potíží letního období. Zdravotní ústav, který pravidelně monitoruje množství pylů ve vzduchu, varuje alergiky především před sečením trávy a manipulace s ní. Celé léto pokvete také šťovík, který je považován za středně silný alergen. Aktuálně pokleslo množství pylu borovice, nově se objevuje pyl kopřivy, který ovšem alergizuje velmi málo.

Beachvolejbal po celý červen ve Vratislavicích

Liberec - V měsíci červnu uspořádá oddíl BV Vratislavice hned tři beachvolejbalové turnaje dvojic pro týmy z celého Libereckého kraje. Turnaje jsou i pro začátečníky, počet kurtů zajistí dostatečné zahrání s herně podobnými dvojicemi. Kurty jsou v areálu základní školy Vratislavice. Přihlášky na www.beachvratislavice.cz/prihlasky-turnaje. Kapacita turnaje je omezena muži a ženy maximálně 16 týmů, mix 24 týmů.