Nemocných ubývá

Českolipsko - Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi na Českolipsku dál ubývá. Na okrese jich je dokonce ve srovnání s dalšími regiony Libereckého kraje nejméně: „jen" 1367 pacientů s respiračním onemocněním na sto tisíc lidí. „Ve všech okresech došlo k poklesu s výjimkou Jablonecka. Žádný okres nedosahuje epidemie, což je 1600 až 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel," řekl Jaroslav Harman z Krajské hygienické stanice.

Policie šetří napadení obsluhy v baru

Česká Lípa - Kamerový systém v centru města Česká Lípa pomohl v neděli krátce před šestou hodinou ranní dopadnout sedmapadesátiletého muže ze Stráže pod Ralskem, který nejprve slovně urážel a poté fyzicky napadl obsluhu v jednom z českolipských barů v ulici Jindřicha z Lipé. Incident, který řešili městští strážníci se neobešel bez použití donucovacích prostředků. Muži v krvi kolovaly dvě promile alkoholu a byl velmi agresivní. Případem se nyní zabývají policisté.

Fotbalisty v Dubnici ochudil zloděj

Dubnice - O tisíc korun v drobných mincích jsou nyní chudší fotbalisté v Dubnici u Stráže pod Ralskem. Do jejich klubovny se mezi 10. až 16. únorem vloupal neznámý zloděj. Peníze odnesl z výčepu, kam se dostal po tom, co překonal kovovou bezpečnostní mříž a dvoje dveře. Zloděj způsobil škodu za dalších 3 800 korun. Případem se zabývají policisté ve Stráži pod Ralskem.

Dnes je mezinárodní den baterií

Bez baterií bychom netelefonovali, nehráli si, nefotili, nesvítili, nejezdili, vlastně skoro neexistovali. Není tedy divu, že jsou baterie každý rok oslavovány vlastním mezinárodním dnem. Ten tradičně připadá na 18. února. Baterky a vymoženosti moderní doby, které si díky nim každý den dopřáváme, bychom měli náležitě ocenit. Vůbec první historickou baterii sestrojil z malých měděných a zinkových plíšků spojených roztokem kyseliny a soli Alessandro Volta v roce 1800. Ačkoli vědec vlastní baterii nazval nejprve jako Voltův sloupec, říká se jí teď na počest jeho zesnulého přítele Luigiho Galvaniho galvanický článek. Podle společnosti Ecobat se v ČR každý rok vyrobí okolo 150 milionů kusů nových baterií.

Na vůz, který převážel postiženého, zaútočil opilý muž

Česká Lípa - Problémy s úřady neminou šestatřicetiletého muže z České Lípy, který v pátek krátce před polednem v českolipské Jižní ulici zaútočil na vůz přivážející tělesně postiženou osobu. Muž na vozidlo hodil z okna v pátém patře panelového domu prázdnou lahev. Byl při tom podnapilý. „Dle předběžného ohledání prozatím jako zázrakem na tomto vozidle škoda zjištěna nebyla. Ke svému jednání se doznal. Případem se bude zabývat správní orgán," uvedl zástupce vedení českolipských strážníků Antonín Doležal.

Lidé vyprodali dva autobusy, kterými pojedou na muzikál

Zákupy - Dvacet let po silné muzikálové vlně v Česku se lehkému hudebnímu žánru možná zase blýská na lepší časy. Třeba muzikál Mamma Mia!, který měl v pražském Kongresovém centru premiéru v půlce prosince, už přivítal sto tisíc návštěvníků. A tohle číslo určitě ještě poroste. Pomohou tomu i Zákupy na Českolipsku. Na hity skupiny ABBA se odsud do Prahy chystají hned dva autobusy. Možností jet na muzikál tady byli lidé doslova posedlí. „Ve čtvrtek jsme oznámili, že je možnost jet do Prahy na muzikál a v pátek už jsme objednávali druhý autobus. Zájem byl neskutečný," říká starosta Zákup Radek Lípa. Místa v obou autobusech už jsou nyní vyprodaná. Nápad s muzikálem dostala podle starosty nově složená kulturní komise a rozhodně se trefila do černého. Vedení města se proto rozhodlo, že nabídky zájezdů na představení bude nabízet častěji.

Domu zahrozily hořící saze

Mimoň - Hasiči se speciální výškovou technikou spěchali v neděli krátce po 13. hodině do Okružní ulice v Mimoni, kde v komíně jednoho z rodinných domů začaly hořet saze. Komín kvůli tomu dokonce začal praskat. „Provedli jejich sražení a komín vyčistili, aby nedošlo k rozšíření požáru," popsala mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová. Požár se obešel bez větší škody. Na místě zasahovali profesionální hasiči z České Lípy, Jablonného v Podještědí a dobrovolníci z Mimoně.

Studenti nahlédli do kuchyně Deníku

Česká Lípa - Jak se tvoří noviny se v pondělí dopoledne přišli do redakce Českolipského deníku podívat studenti druhého ročníku českolipské Euroškoly, oboru Hotelnictví a cestovní ruch. V rámci předmětu Základy společenských věd a tématu média, svobodný přístup k informacím, se seznámili s chodem regionální redakce, novinářským slangem, každodenní prací redaktorů a dozvěděli se, jak se vkládají články do novin. Studenty zajímalo, jak je těžké najít zajímavá témata, jak často novináři pracují v terénu, ale i to, zda redaktorům někdo kvůli článkům vyhrožuje.

Výtržníka z Jablonného soud nemine

Česká Lípa - Trestu zřejmě neujde třicetiletý muž, který loni v prosinci v Jablonném fyzicky napadl o deset let staršího muže v baru U Růženky, kam přišel se svou přítelkyní. Policisté případ vyšetřují jako hrubou neslušnost. Muž, pravděpodobně pod vlivem alkoholu, udeřil mladíka do hlavy a ten se po pádu na zem zranil. „Měl podlitiny v oblasti spánku, roztržený ret a poranění na hlavě," jmenovala mluvčí policie Ivana Baláková. Útočník s poškozeným se později potkali ještě v dalším baru, kde se útočník za svůj čin omluvil. Krátce nato ale začal obtěžovat mladou slečnu.

Bukovany porazily účastníka I. A třídy

Bukovany - Fotbalisté Bukovan (I. B třída) pod novým trenérem Studenovským sehráli další přípravné střetnutí, tentokrát na nové umělé trávě v Liberci Pavlovicích, kde změřili síly s účastníkem I. A třídy VTJ Rapid Liberec. „Utkání bylo vyrovnané, ale v náš prospěch rozhodly větší zkušenosti a důraz v osobních soubojích, neboť většina hráčů soupeře byla mnohem mladšího věku," uvedl kouč. Příští přátelský zápas sehrají muži bukovanské Družby v neděli 22. února od 13 hodin s Horní Policí, a to na umělé trávě v Novém Boru.
VTJ Rapid Liberec - Družba Bukovany 2:4 (1:3)
Branky hostů: Svoboda Pavel 2, Fertig, Ramík Michal.
Sestava Bukovan: Koldovský Ramík L., Zátka, Hlubuček, Vetešník Ramík M., Králík, Hofman, Michálek Svoboda, Fertig. Trenér: Studenovský.

Odešel Rudolf Daum

Nový Bor - Dne 14. února 2015 nás opustil předseda Sportovního klubu Nový Bor MUDr. Rudolf Daum. Byl všestranným sportovcem, orientačním běžcem, pilotem a kamarádem. A především čestným a hodným člověkem. A takovým navždy zůstane v našich vzpomínkách.