VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krátké zprávy z Českolipska

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultura i sport.

22.2.2015
SDÍLEJ:

Ve cvikovském pivovaru se chystá polotmavý ležák.Foto: FB Pivovar Cvikov

Nová chuť i barva. V pivovaru Cvikov kvasí sváteční speciál

Cvikov - Už za několik málo týdnů nabídne nově otevřený pivovar ve Cvikově první speciální pivo. Bude to polotmavý ležák. Nový pivovarský produkt vzešel z kombinace plzeňského, bavorského a karamelového sladu. „Ode dneška máme na spilce polotmavý ležák, nyní již odvádí svou práci pivovarské kvasnice," informoval pivovar. Milovníci piva unikát ochutnají poprvé o velikonočních svátcích. Na své si přijdou ale i tento víkend, kdy se v areálu pivovaru uskuteční zabijačkové hody. Jelítka, jitrnice, ovar, polévka i další dobroty budou ve Cvikově k mání v sobotu i v neděli. V pivovaru se běžně vaří dvanáctistupňový Klíč, desetistupňová Luž a osmička Sklář. Jde o jediný fungující pivovar na Českolipsku.

Kvůli kalamitě se u Dubé nesmí do lesa

Dubá - Dolské údolí, známé díky dvěma turistickým cílům, kterými jsou zřícenina hradu Chudý hrádek a takzvaný Dolský mlýn, je nyní nepřístupné. Zákaz vstupu do lesů v této oblasti včetně turistické trasy vydala Rada města Česká Lípa, a to na základě žádosti Lesů České republiky. „Kvůli nepříznivému počasí totiž došlo v oblasti k poškození stromů, které jsou nyní vyvrácené nebo zlomené. Některé stromy jsou zaklíněné přímo nad turistickou stezkou, jsou nestabilní, a mohly by tak někoho zranit," vysvětlila důvod zákazu za českolipskou radnici tisková mluvčí Kristýna Brožová. Zákaz platí od 18. února a bude trvat tři měsíce. Radnice proto žádá všechny, kteří by se chtěli do této oblasti vypravit, aby v zájmu vlastní bezpečnosti zákaz respektovali.

Radnice v Doksech chce čisté město

Doksy - Boj s nepořádkem v ulicích vyhlásilo město Doksy. Pro všímavé občany, kterým není vzhled města lhostejný a nechtějí si o tom jen povídat mezi sebou v hospodě a na sociálních sítích, zřídila dokská radnice nový mail cistemesto@doksy.com. Na ten by lidé měli posílat upozornění na nepořádek v ulicích, rozbitý mobiliář nebo skládku. Podobně funguje web a mobilní aplikace www.zmapujto.cz, odkud podněty automaticky putují příslušným místním samosprávám.

K zápisu přišlo v Lípě 583 dětí

Česká Lípa - K zápisu do 1. tříd, který ve všech českolipských základních školách proběhl v pátek 13. února, přišlo v letošním roce 583 dětí. Je to o 26 dětí méně než v loňském roce. Podle předběžných čísel však letos bude pravděpodobně více odkladů nástupu do školy, zatím jich radnice eviduje 84 (loni 70). Podle předběžných čísel by pak mělo v září do prvních tříd nastoupit 499 dětí, což je o 40 méně než v roce 2014. Čísla se však mohou ještě měnit. Na některých školách totiž budou muset děti odmítat, některé z nich se mohou také do září odstěhovat.

Strážníkům utekl test fyzičky o fous

Česká Lípa - Česká Lípa má dva městské strážníky, kteří nesplňují podmínky testů fyzické zdatnosti. Vyplývá to ze závěrečné zprávy městské policie o ukončení posledních opravných termínů za rok 2014. Strážníci ve věku nad pětačtyřicet let v nich získali pouze 7,5 a 9,5 bodu z potřebného minima 10 bodů. Nedobrý výsledek pocítí na svém osobním ohodnocení. „Není to důvod pro změnu pracovního zařazení nebo propuštění," řekl zástupce pro výkon služby Antonín Doležal. „Strážníci jsou testováni dvakrát. V tomto případě jde o vnitřní směrnici a potom jednou za tři roky jejich zdatnost prověří ministerstvo vnitra," vysvětlil Doležal. Testy absolvovalo zhruba 40 strážníků. Body získávali za běh, sedy-lehy na 2 minuty, kliky na výdrž, běh na kilometr a shyby na hrazdě.

Pumpkin zve na kurz šátkování

Česká Lípa - Vyzkoušet si, jaké to je nosit novorozence v šátku a netahat se zbytečně s kočárkem mohou rodiče, kteří v úterý dorazí na seminář šátkování do Mateřského centra Pumpkin v České Lípě. Na kurzu se budou probírat úvazy jak pro začátečníky, tak pro pokročilé kříž s kapsou uvnitř, dvojitý kříž, batoh, batohkapsa, dvojitý hammock a mnoho dalšího. Rodiče by si měli přinést šátky, které mají. Seminář začíná 24. února v 15.30 v sídle centra, které se nachází v areálu Základní školy Sever v České Lípě. Vstupné je 30 korun.

Fotokniha mapuje krásy Novoborska

Nový Bor - Nejkrásnější místa Novoborska zachycená objektivy profesionálních i amatérských fotografů obsahuje nová fotografická kniha města Nový Bor symbolicky pojmenovaná „Nový Bor a okolí". Čtenáři se na jejích stránkách mohou kochat pohledem například na unikátní Lesní hřbitov, ale i místa, které běžně denně míjejí. Řada fotografií v knize pochází také z fotografických soutěží místního infocentra.

Budou noví krajští radní? ODS hrozí odvoláním

Liberecký kraj - Jak chtějí doplnit radu Libereckého kraje, takové řešení mají v pondělí představit Starostové pro Liberecký kraj. Reagují tak na koaliční rozkol, ke kterému v posledních měsících ve vedení kraje došlo. Trpělivost už navíc dochází i dosavadní opozici. Regionální rada ODS se ve čtvrtek na svém mimořádném jednání mimo jiné shodla, že situaci považuje za dále neudržitelnou. „Vyzýváme hejtmana Martina Půtu, aby přinesl na zastupitelstvo, dne 24. 2. 2015, návrh řešení. V opačném případě vyvoláme hlasování o odvolání celé rady," vzkázala krajská ODS.

Nechtěla říct jméno

Nový Bor - Sedmačtyřicetiletou ženu ze Cvikova pod vlivem drog, která se navíc vydávala za někoho jiného, přistihli ve čtvrtek za volantem policisté v Novém Boru. Řidička u sebe neměla doklady a policistům nahlásila falešné jméno a nevzpomněla si na rodné číslo. Její lež se ale brzy provalila a hlídka zjistila, o koho opravdu jde. Bude se zodpovídat z ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté u ní také našli balíček s drogou, který poslali na expertízu. Ta odhalí, co měla při sobě.

Za ublížení na zdraví jej čeká soud

Česká Lípa - Až na jeden rok soud může poslat do vězení pětapadesátiletého muže z České Lípy, který způsobil dopravní nehodu, při níž se vážně zranila žena v nabouraném voze. Policie případ řeší jako ublížení na zdraví z nedbalosti. Viník totiž nedodržel bezpečnou vzdálenost. „Muž si převzal usnesení o zahájení trestního řízení," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. K nehodě došlo loni v prosinci v českolipské ulici Partyzánská ve směru do centra. Řidič nedobrzdil, když šofér ve voze před ním zastavil před přechodem pro chodce. Jeho spolujezdkyně utrpěla lehký otřes mozku a poranění krční páteře.

Nemocných s chřipkou už třetí týden ubývá

Liberecký kraj – Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi v Libereckém kraji už třetí týden ubývá. Na 100.000 obyvatel připadá 1421 nemocných, což je o 2,6 procenta méně než před týdnem. Nejvyšší je nemocnost na Semilsku, kde dokonce od minulého týdne o desetinu vzrostla. Na 100.000 obyvatel tam připadá 1600 nemocných.  Čtyři lidé už v kraji v souvislosti s chřipkou zemřeli, jde většinou o starší pacienty se závažným chronickým onemocněním. I v celostátním měřítku nemocnost klesá, dokonce ještě výrazněji. Na 100.000 obyvatel připadá 1638 nemocných, o 12 procent méně než před týdnem. Na nemocnosti v Libereckém kraji se stále významně podílí chřipka. „V kraji bylo zatím potvrzeno 152 případů chřipky, z toho 148 typu A. V 17 případech byl průběh onemocnění závažný a vyžadoval intenzivní péči," doplnila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Kromě chřipky jsou podle hygieniků onemocnění v těžkých případech u i dospělých způsobena RS viry, které vyvolávají zejména záněty průdušek a zápaly plic.

Arsenal se dočkal vítězství

Česká Lípa - Až pátý přípravný zápas fotbalistů České Lípy v letošním roce jim konečně přinesl tolik potřebné vítězství. Českolipští si dali uprostřed týdne „dostaveníčko" s účastníkem I. A třídy Královéhradeckého kraje, FC Vrchlabí, kterého porazili o čtyři góly. Jeden z nich vstřelil v 83. minutě i Jan Chadraba, gólmanská jednička Arsenalu, jenž nastoupil v útoku.
Arsenal Česká Lípa - FC Vrchlabí 4:0 (1:0)
Branky: 6. Burian, 60. Reichelt, 83. Chadraba, 86. vlastní. Rozhodčí: Řeháček ml. Bez karet. Diváci: 20.
Česká Lípa: Kluch - Tomíček, Rataj, Rosenberg, Poláček - Valta, Urban, Kliment, Čonka - Reichelt, Burian (Příhoda, Čvančara, Chadraba). Trenéři: Jiří Ješeta, Stanislav Kouřil.

Úspěch veteránů na Velké ceně v Holicích

Holice - První Velká cena stolních tenistů veteránů v letošním roce se odehrála v Holicích, kde přivítala 200 hráčů a hráček. Ti z Libereckého kraje patřili mezi nejúspěšnější. Zdeněk Bílek z České Lípy a liberečtí borci Miroslav Svědík a Oldřich Mikuta vyhráli své kategorie a jsou v čele žebříčků. Výborná byla Stanislava Matoušková (na druhém místě) a Karel Pácal z Kamenického Šenova, který skončil třetí. V březnu se hraje Velká cena Tišnova a další turnaj přivítá Havířov.

Autor: Redakce

22.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení