NOVÝ BOR

U Městského úřadu opět zavlaje tibetská vlajka

Příští týden v pátek 10. března zavlaje v rámci akce „Vlajka pro Tibet" u budovy Městského úřadu v Novém Boru tibetská vlajka. O jejím vyvěšení rozhodla rada města. Nový Bor se tak i v roce 2017 symbolicky připojí k celosvětové kampani, jejímž cílem je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v této asijské zemi. Cílem kampaně je vyjádření solidarity s tibetským lidem a připomínka krvavě potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Organizátorem akce v ČR je Občanské sdružení LUNGHTA a Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně již od roku 1996, aby vyjádřila nesouhlasný postoj k potlačování národnostní svobody. Na Českolipsku se ke kampani připojí také obce Kunratice u Cvikova nebo Okna.

Voda už je bez zákalu

Kvůli výpadkům energie a prudkému tání došlo v pátek k zakalení pitné vody v oblasti Nového Boru, Skalice u České Lípy a Okrouhlé. Ta by měla být nyní zcela v pořádku. „Výpadek energie přerušil provoz úpravny vody. Dodávaná voda byla a je mikrobiologické nezávadná, došlo pouze ke zhoršení barvy a lokálnímu zákalu," uvedla Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVaK). Pracovníci SČVaKu podle mluvčí v pátek po celý den až do večerních hodin intenzivně odkalovali distribuční síť. „Prováděli odkalování zásobního řadu na více místech dotčené oblasti a spustili pro úpravu vody provizorní řešení. V současné době by voda měla být bez zákalu," doplnila Kardianová.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Hosta restaurace udeřil do hlavy

O pořádné pozdvižení se v pátek večer se postarali v restauraci v Jablonném v Podještědí dva čtyřiatřicetiletí hosté. Jeden z nich měl slovně urazit servírku, což druhého muže natolik rozčílilo, že ho praštil prázdnou lahví od piva do hlavy a způsobil mu tím tržnou ránu. Poté následovala surová rvačka. Svou roli v incidentu nepochybně sehrál i vypitý alkohol. Host, který se choval neslušně k servírce, do policejního protokolu uvedl důvod svého chování. „Podle jeho vyjádření si před incidentem koupil k pivu slané brambůrky, které si odložil na výherní automat. Potom z restaurace odešel, a když si na ně vzpomněl, vrátil se pro ně zpátky. Protože je tu už nenašel, domáhal se jich u servírky," popsala Ivana Baláková, mluvčí policie. Policisté nyní vyslýchají nejen oba aktéry incidentu, ale také svědky, kteří mu byli přítomni. Vzhledem k tomu, že při útoku nikomu nevzniklo vážné zranění, budou se oba nejspíš zodpovídat jen z přečinu výtržnictví.

DOKSY

Práce na odbahnění finišují

Více než patnáct tisíc metrů krychlových bahna s vysokým obsahem fosforu a dusíku vytěžila a odvezla specializovaná firma z Dokské zátoky Máchova jezera. Během února již v zátoce proběhly dokončovací práce, které spočívaly ve zpevnění předhrázky a rekultivaci mýtiny, na kterou se bahno provizorně ukládalo. Zpevněny byly také břehy v NPP Swamp. Kromě očekávaného zlepšení čistoty vody v horizontu nejméně dvou let přispěje rekultivace zátoky i ke zvýšení schopnosti Máchova jezera zadržovat větší objem vody v krajině. Práce v zátoce si odhadem vyžádají téměř 19 milionů korun. Investorem akce je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která Máchovo jezero jako státní majetek spravuje. Náklady se budou hradit z evropského Operačního programu životního prostředí.

ČESKÁ LÍPA

Když se kácí les, létají výtky

Během následujících týdnů budou pracovníci Městských lesů Česká Lípa kácet některé stromy a náletové dřeviny v oblíbené lokalitě Velká Hůrka. „Hlavním důvodem je omezený výhled na město z kopce Velká Hůrka. Budou odkáceny vysoké stromy, které brání výhledu a současně budou odstraněny náletové dřeviny a keře. Dojde také k úpravě pěšiny vedoucí k vrcholu," uvádí jednatel společnosti Petr Kreisinger. Podle jeho slov se tak stane na základě podnětů občanů. Na zprávu někteří lidé na Facebooku reagovali s nadšením z budoucího výhledu, jiní naopak záměr kritizují. „Z toho argumentu, že je omezený výhled, fakt nemůžu. To je opravdu důvod proč posekat něco, co tu stojí dýl než ti, co to chtějí kácet," reagoval například uživatel sociální sítě Robin Boleslav. „Z větších stromů se bude jednat jen o zhruba desítku vzrostlejších borovic," reagoval za Městské lesy Petr Kreisinger s tím, že prořezem ostatní stromy v lokalitě budou moci nabrat na síle.

Benefiční zápas zaplnil halu v Lípě

Spoustu zábavy a radosti přinesl nedělní pátý ročník benefičního futsalového klání, který ve Sportovní hale v České Lípě pořádala modelingová agentura Reas agency. Zápas výběru celebrit proti týmu Kučera Kamenický Šenov podpořil děti z Dětského domova v České Lípě, kterým osobnosti v čele s fotbalistou Tomášem Řepkou předaly spoustu dárků. „Byl to napínavý zápas, který skončil remízou 8:8. V zaplněné hale panovala skvělá atmosféra," říká Petr Svoboda, majitel agentury a moderátor akce.

Při nedělním zápase v českolipské sportovní hale šlo hlavně o zábavu a podporu dobré věci.

Během noční jízdy za sebou zanechal spoušť

Noční jízdou po českolipském sídlišti Sever způsobil zatím neznámý řidič na konci ledna škodu za 65 000 korun. Policie po něm stále pátrá. „V sobotu 28. ledna asi v půl jedné nad ránem poškodil neznámý řidič vozu Hyundai Santa Fe roku výroby 2001 až 2006 celkem čtyři osobní vozidla," uvádí policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že pachatel v Okružní ulici nejprve naboural do Škody 105. Aniž by na sebe nechal majiteli kontakt, pokračoval dál stejnou ulicí, kde naboural další tři auta. Ani v těchto případech se k zodpovědnosti nepřihlásil a ujel. „Pokud by někdo o tomto karambolu měl informace, které povedou k vypátrání viníka, velmi je uvítáme. Vozidlo Hyundai musí mít z této doby, a nebo mělo, značně poškozený nárazník a také přední blatníky. Barvu vozidla neznáme, nárazník má šedou metalickou barvu," pokračuje Baláková, a dodává, že informace k případu přijme každá služebna Policie ČR nebo linka 158.

Fotograf Deníku vystavuje v Crystalu

Jeho fotografie vídáte už řadu let na stránkách Českolipského deníku. Vít Černý za pomoci svého fotoaparátu také pravidelně mapuje kulturní akce v České Lípě a ty nejlepší snímky z koncertů či divadelních představení posledních let představí na druhé výstavě v prostorách KD Crystal v České Lípě, která odstartovala ve středu.

Oslava narození T. G. Masaryka

U příležitosti březnového výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka, které bude 7. března, pořádá město Česká Lípa ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska tradiční veřejné setkání u Masarykovy busty, která se nachází na náměstí v České Lípě. Každoročně se u busty připomíná Masarykův odkaz a jeho historický význam při rozpadu Rakousko Uherska a vzniku samostatného státu. Na setkání zazní také státní hymna, o kterou se jako každoročně postará Základní umělecká škola z České Lípy. Součástí setkání bude rovněž zahájení vernisáže v českolipském muzeu a ponese název „Dialog o České Lípě". K vidění zde budou historické fotografie města pořízené Zdeňkem Pokorným.

Muž spal se staženými kalhotami

Podivný zákazník se usídlil u zavřeného stánku s kebabem. V neděli po osmé hodině ranní byl třicetiletý muž z Českolipska tak unavený, že spal opřený o výdejní pultík. U nohou mu ležel jeho mobil a další věci. Kolemjdoucí si mohli také prohlédnout to, co lidé obvykle ukrývají jeho nahý zadek i předek. „Hlídka strážníků městské policie ho nenechala budit veřejné pohoršení, přiměla jej, aby se oblékl a šel se vyspat domů," popsala Eva Vlastníková, tisková mluvčí českolipské městské policie.

Sbírka pro Jonáš stále probíhá

Úklidové, hygienické a čisticí prostředky, které pomohou maminkám s dětmi i pracovnicím českolipského azylového domu Jonáš udržet místo co nejčistší, shání prostřednictvím sbírky Rodinné centrum Sluníčko. Až do 15. března mohou dárci mezi 8. a 18. hodinou přinášet do prvního patra kavárny Union dezinfekční prostředky, sypké prací prášky, toaletní papíry, desinfekční mýdla, WC čističe, smetáky, mopy, hadry na podlahu, koše a pytle na odpadky, krabice s papírovými kapesníčky, kolíčky nebo šňůry na prádlo. Méně šťastným rodinám s dětmi pomohou i žehličky, sušáky na prádlo a sáčky do vysavačů ETA 2404, ECG VP 878, TESLA ST 21E a MIELE S2. „Prosíme veřejnost o věci, na které v rozpočtu našich azylových domů v České Lípě a v Dobranově již nezbývají peníze," říká vedoucí azylových domů při českolipské Farní charitě Olga Turnhöferová.

MIMOŇ

Na sídlišti řádil vandal

Neznámý vandal si o víkendu vyhlédl na sídlišti Letná v Mimoni tři auta a začal si na nich vybíjet zlost. „U vozidla Kia Picanto rozbil přední světlo, u fabie rovněž poškodil přední světlo a navíc promáčkl přední blatník a na autě značky Megane Scenic způsobil prasklinu na levém blinkru. Majitelé odhadli předběžně škodu na celkem 9 000 korun," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Podle svědků byl v neděli kolem půl čtvrté nad ránem z parkoviště slyšet hluk, bohužel mu ale nevěnovali žádnou pozornost. „Pokud místní občané zaregistrovali na parkovišti v neděli od půl čtvrté ranní do zhruba desáté hodiny dopoledne cokoliv podezřelého, uvítáme, když nám pomohou svými informacemi případ objasnit," dodala policejní mluvčí.

SERVIS

Kácení omezilo dopravu na trati do Děčína

Na denní výluky se musí připravit cestující na železniční trati z České Lípy do Benešova nad Ploučnicí. Ve dnech 1. - 3. března nebudou vlaky v daném úseku jezdit vždy v čase od 7.30 do 13.30 hodin. Ke stejnému omezení dojde ještě v polovině března. Všechny vlakové spoje budou v daném úseku nahrazeny autobusovou dopravou. „Účelem těchto výluk je kácení dřevin podél trati a jejich následný svoz a ve dnech 13. 16. března také svařování kolejí mezi Stružnicí a Českou Lípou," uvedl Jiří Holub, systémový specialista Českých drah.

LIBERECKÝ KRAJ

Chřipka pomalu ustupuje

Nemocných s chřipkou a infekcemi v Libereckém kraji i nadále ubývá. Za poslední týden je jich o 19 procent méně. „Vliv na pokles mohou mít jarní prázdniny, ale i počasí," řekl Jaroslav Harman z Krajské hygienické stanice v Liberci. Nemocnost v kraji se drží pod hranicí epidemického prahu, což je 1600 až 1700 případů na 100.000 obyvatel. Stále se však objevují nové případy infekcí podobných chřipce. Virus chřipky byl v kraji dosud laboratorně prokázán u 149 pacientů, za poslední týden přibylo 11 případů. Vždy šlo o typ A. Podle Harmana bylo hospitalizováno 103 lidí, 14 z nich na jednotkách intenzivní péče. „Čtyři lidé zemřeli, byť u všech nebyla chřipka shledána jako hlavní příčina úmrtí," řekl. Aktuálně je podle něj v kraji jeden pacient ve vážném stavu, který je hospitalizován na ARO.

Dotace na památky v kraji

Krajský úřad Libereckého kraje vyhlásil aktuálně dva dotační programy týkající se památek z celého kraje. První dotace se zaměřuje na záchranu a obnovu památek. Účelem dotačního programu je zachování a obnova movitých a nemovitých kulturních památek či restaurování kulturních památek nebo také jejich částí, které jsou díly výtvarných umění nebo uměleckořemeslnými pracemi. Druhý dotační program se zaměřuje na průzkum a dokumentaci nemovitých kulturních památek na území Libereckého kraje. Žádosti jsou přijímány na krajském úřadě od 6. do 31. března 2017. Pro bližší informace se můžete obracet na email: tereza.stochlova@kraj-lbc.cz.