„Vítězství je důkazem toho, že naše snaha o zvelebování obce nepřišla nazmar. Hlasující naše úsilí zaznamenali a rozhodli se je ocenit, čehož si vážíme,“ komentoval umístění starosta Kravař Vít Vomáčka.

Kravaře jsou jednou z mála obcí, v níž se nestaví nové rodinné domy. Zastávají názor, že vesnice má zůstat vesnicí a ani poloha v blízkosti velkého města není důvodem změny na satelitní obec. „Díky tomu se, jako jedni z mála, můžeme pochlubit původní zástavbou vesnického charakteru,“ podotkl starosta.
Jejich postoj ale nijak nesnižuje počat trvale žijících obyvatel v obci. Počátkem devadesátých let bylo v Kravařích nahlášeno necelých sedm stovek lidí.

„V současnosti jich už máme téměř o dvě stovky více a přitom se postavily jen dva nové rodinné domky,“ upřesnil Vít Vomáčka. Do soutěže o nejkrásnější město či obec Čech a Moravy se přihlásili i další účastníci z Českolipska. Mezi nimi byli například Česká Lípa, Mimoň či Nový Bor v kategorii měst. V sekci obce zkusili své štěstí, kromě Kravař také Kvítkov nebo Kozly.

„Do soutěže jsme se přihlásili, abychom podpořili cestovní ruch a zviditelnili naše město, poněvadž je v České Lípě moc hezky a chceme to ukázat i ostatním občanům,“ objasnila hlavní motiv účasti v soutěži českolipská starostka Hana Moudrá. Pro Českou Lípu hlasovalo téměř dvacet pět tisíc lidí, což ji umístilo na čtvrté místo.

Každý mohl podpořit svého favorita na internetovém portálu www.czregion,cz., který je vyhlašovatelem soutěže. Její vítěz obdržel tři sta kusů pohlednic portálu czregion s fotografiemi vítězných měst a obcí. Výherci také získali grafický banner o obci na portálu czregion na dobu čtyř měsíců.