VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kravaře: křivopřísežník, který se propadl do země

Kravaře /ZA TAJEMSTVÍM ČESKOLIPSKA – díl 22./ - Hrad Ronov je opředen nespočtem pověstí, které v mnoha případech mají reálný základ.

7.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ronov obestírá hned několik pověstí. Po významné stavbě dnes zbyla tajemná zřícenina. Foto: archiv OÚ Kravaře

Hrad Ronov je opředen nespočtem pověstí, které v mnoha případech mají reálný základ. Legendy vyprávějí o pokladech, jež střeží například ohnivý pes. Je tu ovšem i jedna, vymykající se obvyklému schématu pověstí, které se váží ke hradu Ronov. Týká se křivopřísežníka, jenž se propadl do země přímo pod hradem.

Více informací k pověsti není. Vypravme se tedy za historií hradu a možná se nám podaří najít původ legendy, která se od ostatních podstatně liší.

Majetní sourozenci

Zříceninu hradu Ronov můžete zahlédnout na osamělém kopci poblíž Kravař. Jeho poloha byla ideální, a tak nebylo třeba ani náspů a uměle vytvořených příkopů. Pro bezpečí obyvatel stačily vnější hradby. Rozpory, pokud budete pátrat v literatuře, se týkají už samotného založení hradu. Kolísá v rozmezí let 1200 až 1420. Někteří autoři datují založení do roku 1420 Hynkem Hlaváčem z Dubé, jiní dokonce do druhé poloviny 15. století.

Do konce 12. století patřilo území k doksanskému panství a Kravaře byly jeho přirozeným centrem. Od roku 1348 získali panství jako zástavu bratři Hynek a Jindřich z Dubé. Postupně když už území vlastnili celé, přecházelo po rodové linii dál. Nakonec bylo postoupeno členům větve rodu Ronovců, pánům z Klinštejna. Ti vlastnili mimo jiné i hrad Klinštejn a Žandov u Horní Police.

Vymřeli po meči

První připomínka jednoho z nich je z roku 1340. Je to Puta ze Žandova, který s Bohuslavem z Klinštejna jmenovali v Žandově plebána, což byl kněz ustanovený mimo biskupské sídlo určený pro péči o lid. Toto by měla být první zmínka o Ronově.

Z historických souvislostí vyplývá, že Ronov založili členové větve bratrů Anselma a Předboře z Ronova někdy ve třetí čtvrtině 14. století. Už před rokem 1384 se začali příslušníci rodu psát s přívlastkem z Ronova. Z tohoto období pravděpodobně pochází i nejstarší část hradu, která se dosud zachovala bohužel jen v nepatrných zbytcích.

O panství a hrad se vedly i líté boje. A to nejen na poli bitevním, ale i právním. Ronov střídal majitele jako ponožky, a tak se na hradě usídlil katolík bojující proti husitům Hynek Hlaváč z Dubé, nebo rytíř Vilém z Illburka, jehož rod nakonec vymřel po meči i po přeslici. Vilém vedl o dědictví, které čítalo i hrad Hauenštejn nebo Červený Hrádek, ostrý boj s Kašparem Šlikem.

Odtáhli domů

V bojích proti lužickému šestiměstí a následnému vpádu devíti tisíc Lužičanů do severních Čech byla spálena tvrz ve Stvolínkách a města Žandov, Česká Kamenice a Osečná.

Tehdejší majitelé panství Vartemberkové byli nuceni uzavřít s Lužičany smlouvu, ale jakmile se vojsko šestiměstí vrátilo zpět do Lužice, podnikli výpad přímo na Žitavu. V této zteči vynikal právě Vilém z Illburku, který byl ovšem velmi vážně zraněn. Pro české útočníky řež nedopadla dobře a poraženi odtáhli zpět.

Za Viléma z Illburku byl Ronov zřejmě přestavěn a opevněn. Vdova po jeho synovi se přestěhovala z nepohodlného hradu do opravené stvolínecké tvrze. Od té doby byl hrad neobývaný a dějiny Ronova splývají s dějinami Stvolínek. V roce 1608 prodala Alžběta z Vartemberka Stvolínky i Ronov Adamu Hrzánovi z Harasova na Skalce a od tohoto data se hrad uvádí jako pustý a neobývaný.

V době třicetileté války se stal, tak jako mnoho jiných v té době opuštěných hradů, útočištěm okolních obyvatel kteří si zde schovávali i své cennosti. Proto hrad neunikl pozornosti Švédů a roku 1643 jej přepadli a vypálili.

Migrující motivy

Pak už je historie hradu velmi rychlá. Roku 1811 se zřítila část obytného stavení hradu a destrukce postupovala velmi rychle. Stojí za zmínku, že Augustin Hille, tehdejší litoměřický biskup, nechal roku 1845 zřídit na hrad křížovou cestu. Z historické exkurze na Ronov zjistíme, že předobraz k legendě o křivopřísežníkovi se nekoná. A to i přes to, že hrad sám o sobě má velmi zajímavou a pohnutou historii.

„Některé pověsti, jako ta o ženě, co našla mince, které od ní koupil biskup, by mohly mít reálné jádro,“ podotkl historik Ladislav Smejkal s tím, že tehdejší biskup Valdštejn byl vášnivým sběratelem mincí.

„Jak poznamenal už profesor Krejčí existují motivy, které migrují a tak se mohlo stát, že tato pověst je založena na některém z putujících námětů,“ podotkl Smejkal.

Příště: Jablonné v Podještědí – kam vede tajná chodba

Autor: Tomáš Mařas

7.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 104 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce, -příjem, třídění a demontáž zařízení, -odpovědnost za svěřený materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní pomůcky, -dodržování bezpečnosti práce, požárních předpisů a prevenci vzniku úrazů a neshod v rámci BOZP, PO a nakládání s odpady, -dodržování norem, bezpečnostních a jiných provozních a legislativních předpisů, postupů a pokynů, -dodržování kvality výstupů dle stanovených norem/vzorků, -vedení řádné a včasné evidence a dokumentace směnových výsledků, -hlášení poruch, závad, nedostatků, připomínek přímému nadřízenému, -ostatní činnosti dle pokynů nadřízeného, Požadujeme, -SOU, -praxe: min. 1 rok , -výhodou VZV, ŘP - C, D, T, -pečlivost, Nabízíme, -v první fázi pracovní poměr na dobu určitou, -dvousměnný, týdenní pracovní doba 37,5 hodiny, -mzda ve zkušební době 80Kč/hod + 30% prémie = 104Kč/hod po zkušební době jisté navýšení, -finanční benefity, -obědy zdarma/příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, -2 dny indispozičního volna, -práci v recyklačním průmyslu - atraktivní a růstový obor, -možnost podílet se na rozvoji oddělení/firmy, -osobní růst a pravidelné vzdělávání, V případě, že Vás naše nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem na emailovou adresu kariera@praktiksystem.cz. , Místo výkonu práce: Pod Vinicí 81, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Praktik system s.r.o. - 001, Pod Vinicí, č.p. 81, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: kariera@praktiksystem.cz, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Autoklempíř. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -ŘP skupiny B, - vyučen v oboru, Nabízíme:, - stravenky, Pracovní doba je na domluvě dle otevíracích hodin provozovny ( otevřeno je od 8:00 - 18:00 hod., v sobotu od 8:00 - 12:00 hod.), První kontakt emailem či telefonicky v době od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: San plus spol. s r.o., Sluneční, č.p. 3115, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: Veronika Pečenková, +420 483 346 200.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 360 Kč

Stavební technici Stavební a investiční technik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení na pozici stavebního a investičního technika, Město Cvikov - Městský úřad na základě zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o úřednících"), vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce, Stavebního a investičního technika/čky, Místo výkonu práce: Cvikov, Pracovní úvazek: plný, na dobu určitou 1 rok s možností změny na dobu neurčitou, Nástup: od 01.06.2018 nebo dle dohody, Náplň práce: příprava nebo realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo části velkých investic, zpracovávání návrhů investičních plánů, příprava výběrových řízení investičních akcí po věcné stránce, zpracovávání žádostí o dotace, provádění stavebního dozoru, příprava a zajišťování dokumentace pro stavební povolení, Předpoklady pro vznik pracovního poměru: fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, občan České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt a ovládá český jazyk, způsobilý k právním úkonům, bezúhonný (za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné služby, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí, jakoby nebyla odsouzena)., Požadavky na uchazeče: minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou - stavební zaměření podmínkou, podmínkou praxe s investičními akcemi či výběrovými řízeními minimálně 3 roky, řidičské oprávnění skupiny "B", znalost práce s PC na velmi dobré úrovni (Word, Excel, PowerPoint), orientace na internetu, schopnost získávat a zpracovávat data, emailová komunikace, dobré společenské vystupování, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, flexibilita., Písemná přihláška musí obsahovat:, - jméno, příjmení, titul, datum a místo narození zájemce,, - státní příslušnost,, - místo trvalého pobytu a kontaktní údaje,, - číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis, K přihlášce je nutné doložit:, - strukturovaný profesní životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech,, - výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce),, - ověřeno kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Nabízíme:, - 9. platovou třídu (podle Nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě) + osobní příplatek (po zapracování),, - zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování, penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené apod.), - dobré pracovní prostředí, Lhůta pro podání přihlášky:, - písemnou přihlášku s požadovanými doklady je nutno doručit tak, aby ji vyhlašovatel obdržel nejpozději dne 11.5.2018 do 11:00 hodin v podatelně Městského úřadu Cvikov, Náměstí Osvobození 63, 471 54 Cvikov, Cvikov I,, - přihlášku NELZE zasílat prostřednictvím elektronické pošty,, obálku je nutné označit slovy "NEOTEV9RAT - výběrové řízení SIT"., Na ústní pohovor budou následně pozváni vybraní uchazeči, kteří splnili požadavky uvedené v oznámení o výběrovém řízení a předložili řádně vyplněnou přihlášku a požadované doklady., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu nebo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město cvikov, Náměstí Osvobození, č.p. 63, 471 54 Cvikov. Informace: Podatelna, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nabízíme: příspěvek na stravu., Pozice je vhodná i pro absolventy a cizince., První kontakt emailem!. Pracoviště: Pivovar cvikov a.s. - pivovar cvikov, Pivovarská, č.p. 405, 471 54 Cvikov. Informace: Marcela Kašová, +420 727 626 453.


Mimoň - Kamenice 1:3.
26

I. B třída: Okresní derby přála hostům

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Policisté mají nový dalekohled. Přestupek odhalí až na kilometr

Česká Lípa - Nové speciální dalekohledy pomůžou policistům v Libereckém kraji odhalovat přestupky řidičů až na vzdálenost jednoho kilometru.

Cvikov držel s favoritem krok jen první půlku

Českolipsko /I. A TŘÍDA/ - Fotbalisté Stráže odjeli s hráčským torzem, přesto přivezli tři body.

FOTO: Kabaret monster od Lasvitu uspěl v Miláně

Itálie, Českolipsko – Designového Oskara v podobě sošky dřevěného koně získala sklářská společnost Lasvit na prestižní přehlídce nábytku a bytového designu v italském Miláně, která vyvrcholila v neděli.

Českolipské muzeum vystaví Trofeje Excursionsclubu

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT