Útulnou kancelář mu zdobí desítky fotografií se známými politiky, zpěváky nebo herci, na stole nechybí nezbytný popelník. Řízení obce podle vlastních slov každý krok důsledně promýšlí, ale dokáže se také spontánně nadchnout. Jako když před pár lety koupil do místní školy simulátor formule.

STAČÍ ZAVOLAT

„Procházel jsem po jednom pražském obchodním centru, kde právě likvidovali jakýsi obchod. Uprostřed stála velká formule s cedulí, že je na prodej. Řekl jsem si, že by to bylo skvělé do naší školy a na místě jsem ji zamluvil,“ vypráví Vomáčka s tím, že následně zavolal pár lidem, sehnal sponzorský dar a za pár týdnů už se kravařští školáci o přestávkách proháněli v rudém monopostu na nejslavnějších okruzích světa.

Česká Lípa.
Českolipané představili veřejnosti návrhy na zlepšení města

Na práci starosty se mu nejvíc líbí pestrost, kdy každý den řeší něco jiného a může při tom ovlivňovat směřování své obce. „Je skvělé slyšet zpětnou vazbu od lidí. Sice se už moc nenosí, aby někdo poděkoval, ale občas se objeví lidé, co přijdou a řeknou, že se něco povedlo,“ podotýká.

Naopak nerad má starosta Kravař stále větší zásahy státu do řízení chodu obcí. „Aniž si stěžuju, jsou tu stále nové nároky a požadavky. Je úsměvné, když politici v parlamentu vymýšlejí kontroly hospodaření obcí a podobně. Podívejte, jak dneska hospodaří stát! Obce mohou mít v rozpočtu krátkodobý schodek, ale dlouhodobě je to neudržitelné. Kdežto státní dluh neustále narůstá a stát vás přitom poučuje, jak máte hospodařit,“ kroutí hlavou.

S novými přístroji pracuje od prázdnin Oddělení klinických laboratoří v českolipské nemocnici. Jedná se o hmotnostní spektrometr a automaticky pracující osmometr.
Klinická laboratoř dostala moderní přístroje

Kravaře hospodaří s necelými devíti miliony korun ročně. Asi polovinu přitom tvoří neustále rostoucí mandatorní výdaje na školství, veřejné osvětlení a podobně. Pod Kravaře navíc správně patří další tři menší obce, Sezímky, Janovice a Rané, jejichž obyvatelé také chtějí, aby to měli ve svém okolí hezké.

„Musíte rozhodnout, jestli opravíte katastrofální silnice, případně se budete chtít prezentovat a uděláte na pohled hezké náměstí. My jsme zastánci toho, že je potřeba nejdřív zajistit infrastrukturu, aby lidé měli po novém chodníku kam chodit, aby nevedl odnikud nikam,“ tvrdí Vomáčka. Zdejší unikátní trojúhelníkové náměstí má sice popraskaný povrch, ale škola je kompletně zrekonstruovaná, v posledních letech vzniklo dětské hřiště, sportovní centrum či knihovna.

Varhanní koncert, který v pondělí rozezněl novoborský kostel Nanebevzetí Panny Marie, si nenechala ujít téměř padesátka návštěvníků.
FOTO: Vybrané peníze z koncertu pomohou varhanům novoborského kostela

STRATEGIE

Strategie Víta Vomáčky je jednoduchá. Respektovat minulost a reagovat na aktuální situaci. „Bude tu obchvat, Kravaře by se měly stát klasickým provinčním městečkem. Z mého pohledu musíme být velmi opatrní, abychom tady nezačali stavět satelitní sídliště, kde se budou lidé předhánět, kdo má lepší baldachýny. Chtěl bych, aby si obec zachovala architektonickou podobu, kterou jí dali předci,“ dodává Vomáčka.

Ilustrační foto.
Starostové jdou do voleb znovu. Jen dva znovu nekandidují