„Co si dá čáp k večeři?" ptá se dětí speciální koberec řízený počítačem. Hned na to se předškoláci rozlezou po měkké plastové podložce a vyrazí k obrázku, který se jim na zemi promítá. Zkoumají ptáka zvědavě ze všech stran. „Žábu, žábu," radují se, když uvidí v jeho zobáku zeleného obojživelníka. „A kolik těch žab sní?"

Zábavnější pobyty v mateřské školce než dosud budou mít děti z kravařské mateřinky. Obec se rozhodla, že jim speciální softwarový koberec, který se jmenuje Magic Box, pořídí. „Je to vlastně obdoba interaktivní tabule, ale speciálně připravená pro mateřskou školu ve formě koberce. Je to úplná novinka a je o ni obrovský zájem," říká starosta Kravař Vít Vomáčka.

Celé skupinky spolupracují

Mluvící podložky o velikosti 200x125 centimetrů se obsluhují velmi snadno. Na podlahu stačí umístit projekční plochu, zapojit přenosnou skříňku s malým počítačem, interaktivním projektorem a ozvučením do zásuvky, a zařízení je připraveno.

„U běžného počítače sedí jen jedno dítě, ale tady pracují na řešení problému, který jim zadává program, celé skupinky. Děti se tak učí spolupracovat, vymýšlejí odpovědi dohromady, pomáhají si," popsala v médiích Vladimíra Vaněčková, ředitelka pražské školky v Sudoměřské ulici, kde už kouzelný koberec mají.

Na koberec se dá i kreslit. Má také program, díky němuž se malí špunti učí o životě v přírodě v lednu nebo v dubnu. V jiné hře zase musí přijít na to, že nakreslenému domku chybí komín nebo okna.

Podle dětských psychologů je koberec bezvadnou pomůckou. Děti se podle nich totiž díky koberci baví a ani nevědí, že se učí.

Kravaře zázračný koberec předvedou  i pro ostatní školky na Českolipsku • Mateřská škola v Kravařích nabízí ostatním mateřinkám, případně školám (a jejich ředitelkám a učitelkám) na Českolipsku, aby se na Magic Box, zázračný koberec, který mluví a učí předškoláky spolupracovat, přijely samy podívat
• Předváděcí den se uskuteční v Mateřské škole Kravaře (Úštěcká ulice 43), a to ve středu 6. března v 10 hodin
• Pokud budete mít zájem se zúčastnit, potvrďte svou účast na tel. čísle 778 008 189