Malá a nevyhovující hasičská zbrojnice se díky snaze obce stala chloubou místních dobrovolných hasičů. Ti si tak mohou užívat nové zázemí. Projekt stál patnáct milionů a obec si brala úvěr necelé čtyři miliony, který předčasně splatila.

„Je to takové pravidlo v Kravařích, že splatit dluh je pro nás priorita. Podobně jsme postupovali i při rekonstrukci školy, snažíme se zodpovědně hospodařit,“ zdůraznil dlouholetý starosta Kravař Vít Vomáčka s tím, že díky splacení ušetřili peníze na úrocích. Podle něj by žádná obec, město ani kraj nemohly hospodařit tak jako stát. „Neustále se na vše půjčuje, nic se nesplácí a státní dluh roste. A přitom se tváříme, že je vše v pořádku,“ doplnil Vomáčka.

Slavnostní předání nové hasičské zbrojnice v Kravařích.
FOTO: Do Kravař se sjeli hasiči. S místními oslavili novou zbrojnici

Vedení obce usiluje o tom, aby obyvatelé Kravař měli maximum možného kulturního, sportovního a společenského vyžití, aby zdejší děti chodily do kvalitní školky a základní školy. Podle Vomáčky hasičská zbrojnice do infrastruktury obce patří a představuje obrovskou věc pro spolkovou činnost. Nyní chystají rekonstrukci fotbalových kabin. „Chceme vytvořit pro spolky takové zázemí, které bude odpovídat současným trendům, a povede k rozvoji komunitního života v obci. Právě hasiči a fotbalisté patří k jedněm z mála, kteří fungují,“ podotkl kravařský starosta.

Jednou z novinek v obci je i změna nájemce koupaliště, s předchozím ukončili spolupráci. Intenzivní přípravy na otevření jsou v plném proudu, koupaliště doplní malá písečná pláž a gastro zařízení. „Pro větší profíky bude v hloubce plovoucí skákací molo. Návštěvníci se mohou těšit na točené pivo, fotbálek, ping pong a relax zónu s lehátky,“ řekl místostarosta Kravař Robert Lůžek s tím, že koupaliště se opět stane oblíbeným místem nejen místních.

Ilustrační foto
Na turisty a léto jsme připravení, říká vedoucí kravařského íčka

Velikou chloubu obce představuje kostel Narození Panny Marie, ve kterém se nachází trvalá výstava ornátů a kněžských rouch. Každou neděli zde od 14 hodin probíhá tradiční bohoslužba slova se svatým přijímáním pod vedením jáhena Petra Jurkuláka. V blízké budoucnosti plánují jeho opravy. Je třeba vyměnit střechu, opravit omítky a zrekonstruovat samotné varhany. „Na práce nám chybí bezmála několik milionů korun, které nejsme schopní s rozpočtu zaplatit, aby nám zbylo na celoroční fungování obce. Proto se snažíme vymyslet jiné řešení, jak získat finance na opravy, například dotaci či sbírku,“ dodala vedoucí kultury a Informačního centra v Kravařích Veronika Chocholoušová.