Mají starostu, radní a zastupitele. Mají také obecní školu, hřiště a dokonce i obecní kostel. Od včerejška má malá obec Kravaře v Čechách také svoji „obecní pečovatelku". Tohle označení nezní zrovna bůhvíjak hezky, přitom jde o unikátní věc, která zatím nemá na Českolipsku obdoby.

Novou zaměstnankyní obce Kravaře je od včerejška Šárka Hodanová. V malé obci bude mít na starosti to, co ve velkých městech musí zastávat celé organizace, věnuje se sociálním službám. Unikátní pracovní místo vytvořily Kravaře ve spolupráci s Úřadem práce Česká Lípa. Hodanová, která má akreditaci sociálního pracovníka, bude v Kravařích pomáhat především starým osamělým lidem.

Včera už pro ně rozvážela obědy nebo jim do dvacet kilometrů vzdáleného okresního města zajela s recepty vyzvednout léky.

Chceme seniorům něco nabídnout

„Na začátku byla úvaha, uvědomění si, že začíná být čím dál víc samotných nebo osamělých lidí. Máme rok 2014, roky ubíhají, a společnost, potažmo obec, by už měla těmto lidem konečně něco nabídnout," říká starosta Kravař v Čechách Vít Vomáčka.

Starosta také poukazuje na to, že pro malé obce se zhoršuje dopravní obslužnost, přitom staří lidé z malých obcí, kde není například lékárna, musí často dojíždět do velkých měst pro léky. Zdomácněla u nich také potřeba nakupovat ve velkých nákupních centrech, která je také spojená s komplikovanou dopravou.

„Proto jsme dlouho uvažovali, jestli bychom mohli našim seniorům ulehčit vytvořením takových služeb a takového pracovního místa. Ta představa, že budeme mít paní, která seniorům obstará nákupy do tašky i drobné domácí práce jako praní nebo žehlení, se nám zdála fajn," vysvětluje starosta, jak vznikalo unikátní pracovní místo.

Předcházela pečlivá příprava

Významnou roli při tom sehrál českolipský pracovní úřad. Protože šlo o vytvoření společensky významného pracovního místa, úřad Kravaře plně podpořil. „Vyšli nám všemožně vstříc. Dnes se na spoustu věcí nadává, úředníky neustále za něco tepeme, ale naše zkušenost a spolupráce s Úřadem práce v České Lípě byla přímo ukázková," pochvaluje si Vomáčka.

Nová obecní sociální pracovnice má k dispozici auto. Vůz s hrdým nápisem „Sociální služby Kravaře" zakoupila obec za 250 tisíc korun, s jeho provozem radnici vypomáhá místní zemědělské družstvo Avena. „Asi by byla možnost hledat a získat na pořízení auta dotaci. My jsme to ale chtěli vyřešit rychle, proto jsme se rozhodli pro investici čistě z obecního rozpočtu," vysvětlil starosta.

I když celý projekt včera teprve začal, bylo vidět, že Kravaře ho pečlivě dopředu připravovaly. V lékárně v České Lípě už příjezd kravařských sociálních služeb očekávali. Příprava léků pro zhruba pět klientů se sice protáhla, ale bylo znát, že sami lékárníci se na spolupráci s obcí těší. „Příště už to bude rychlejší a jednodušší," slíbil lékárník, který měl přípravu a rozdělení medikamentů na starosti.

Kromě dovozu léků, obědů či nákupů patří mezi nové služby pro seniory také odvoz k lékaři a zpět, drobné domácí práce nebo praní, žehlení či mandlování.