Když bezdomovec přijde o domov, to už zní jako velká smůla. Pepa z Kravař, o kterém jsme vás už informovali, nyní leží v Léčebně dlouhodobě nemocných v českolipské nemocnici. Jeho někdejší doupě, které nejen kvůli opakujícím se požárům přidělávalo Kravařským vrásky na čele, je už prázdné. A než ho někdo začne opět regulérně využívat, mělo by to tak i zůstat.

Obyvatelé drážního domku v Lípě.
V Kravařích mají problém s bezdomovcem, který obsadil jednu z ruin

„Intenzivním jednáním mezi obcí Kravaře, Advokátní kanceláří JUDr. Oldřicha Filipa, Policií ČR a majitelem nemovitosti č. p. 39 se podařilo zajistit postupné zabezpečení tohoto objektu,“ uvedl starosta Kravař Vít Vomáčka.

Když jsme před třemi týdny Pepu v jeho „království“, jak sám říkal, navštívili, naskytl se nám neutěšený pohled. Ve všech místnostech celkem rozlehlého stavení bylo možné nalézt pozůstatky dřívějšího osídlení lidmi, mezi kterými poslední zdejší „nájemník“ přes všechny požáry a opilecké eskapády působí jako spořádaná bytost. „Byli tady feťáci, ti to tady zničili,“ vyprávěl.

Že místním působí problémy, Pepa dobře věděl. „Ale co mám dělat. Kdybych měl zdravé nohy, tak jsem dávno v lese,“ podotkl bývalý těžař směrem ke své chronické nemoci. S tou už byl dříve hospitalizován v českolipské nemocnici. „Asi jsem jim utekl,“ přiznal opatrně s tím, že jeho hlavní motivací k útěku byla hlavně žízeň.

Policie ČR. Ilustrační snímek.
Vyhrožoval, že se podřeže. Zastavil ho až policejní taser

Těžký alkoholizmus si podle svých slov přiznává. „Občas usnu na silnici,“ vyprávěl pobaveně. Tvrdil také, že by šel na léčení do Beřkovic. Tamní adiktologické oddělení má ale plno. „Funguje to tak, že člověk dostane doporučení, zapíše se do pořadníku a pak je vyzván k nástupu na léčení,“ popsal primář oddělení Léčby návykových nemocí Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice Bohuslav Plachý.

„Pepa je v současnosti v Léčebně dlouhodobě nemocných v českolipské nemocnici,“ uvedl starosta Kravař s tím, že obec chce „svému“ bezdomovci pomoci dostat se na léčení. Musí ale spolupracovat.

Zraněný poštovní holub z Polska je na doléčení v lučanském útulku Dášenka.
Opeření pošťáci létají krajem. Na balkonech můžete spatřit poštovního holuba

Do č. p. 39 se už Pepa rozhodně nevrátí. „Ve spolupráci s majitelem nemovitosti, který se nám přihlásil, jsme celý objekt vyklidili a dezinfikovali. Majitel přislíbil zajistit dům tak, aby do něj nikdo nemohl vniknout,“ popsal Vít Vomáčka a připomněl, že už v minulosti se podobně podařilo vyřešit situaci v nedalekém č. p. 180. „Bydlelo tam asi 50 nepřizpůsobivých lidí a poté, co odešli, tam zůstala obrovská spoušť. Dům jsme vyklidili, majitel ho opravil a udělal tam tři byty. Teď je to moc hezké,“ dodal Vomáčka.