„My jsme krematorium navrhli dobře, máme chladírnu na 280 rakví a zvládneme spálit až tisícovku zesnulých měsíčně,“ řekl Deníku spolumajitel a předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal.

Aktuálně pracují na rozšíření krematoria, hotovo by mělo být příští rok v létě. Zkolaudována je technologická část, nové prostory budou sloužit lidem. Vznikne tu například obřadní síň. „Budeme schopní dělat pohřební hostiny. Rádi bychom ty obřady dělali jinak. Lidé si určí čas, který jim bude vyhovovat,“ zdůraznil Kopal s tím, že se inspirovali americkými filmy. „Pozůstalí se sejdou, dají si občerstvení, během obřadu se rozloučí s nebožtíkem a po jeho konci budou moci zůstat a vzpomínat na něj,“ upřesnil.

Unikátní je krematorium i v tom, že se zaměřuje na XXL nebožtíky, a to díky moderní technologii. Jedná se o americké pece dovezené až z Floridy, které nemají obdobu v celém Česku, kde se spaluje v menších pecích francouzského typu. Zatímco ty dokážou pojmout maximálně 180kilového nebožtíka, nové krematorium limit posunulo až k neuvěřitelným 460 kilům. Obdobné žehy provedou zhruba dva do měsíce. „Maximální váha zemřelého zatím činila 400 kilogramů a žeh trval v tomto případě čtyři hodiny,“ přiblížil Kopal.

Mají za sebou i boj s energetickou krizí, jelikož jim plyn dodávala zkrachovalá Bohemia Energy. Zpočátku měli problém najít nového dodavatele a nakonec podepsali smlouvu s jediným, který jim byl ochoten plyn dodávat. A zatímco předtím platili 390 korun za jednu megawatthodinu, najednou se částka vyšplhala na 5900 korun za megawatthodinu. „Ceny žehu šly nahoru, ale jelikož se pohybujeme v konkurenčním prostředí, nemohli jsme enormně zvednout ceny za naše služby,“ dodal předseda Sdružení pohřebnictví v ČR.

Mohlo by vás zajímat: Dobový tábor i výcvik vojáků. Letiště Hradčany u Ralska ožilo historií

Zdroj: Miloslava Kroužková