Ani Sosnová, ani Svor. Krematorium pro zvířata, o které už na Českolipsku několik let usiluje firma skláře Dalibora Nováka, nakonec s největší pravděpodobností bude v České Lípě. Novákova firma Memory Crystal ho chce otevřít v průmyslové zóně v Dubici, nedaleko závodu Fehrer. Je reálné, že tady už na žádný odpor obyvatel jako tomu bylo v případě Sosnové a Svoru nenarazí.

Zelenou neobvyklému záměru, který má spojit kremaci zvířat a výrobu památečního skla, dávají i úřady. Tento týden například rozhodl Krajský úřad v Liberci o tom, že otevření krematoria pro zvířata v České Lípě Dubici nebude mít významný vliv na životní prostředí. Zamítl tím také připomínku Městského úřadu v České Lípě, který požadoval, aby byl na krematorium vypracován posudek EIA, hodnotící veškeré dopady provozu na okolí.

Firmu přejmenoval

Deníku se včera vyjádření investora Dalibora Nováka nepodařilo získat. Do telefonu se omluvil s tím, že je v Praze a má celý den jednání. „Krematorium není kafilerie. Mezi tím je obrovský technologický i etický rozdíl. Kremační pec nekouří a nezapáchá," upozornil už před časem Novák, když bránil svůj záměr.

V Sosnové a Svoru Novák prosazoval záměr krematoria pod hlavičkou firmy Noamy. Tu ale nechal před rokem přejmenovat na Memory Crystal a pod tímto názvem už v Dubici rozjel provoz malé sklárny s památečním sklem. Tu teď chce rozšířit i o krematorium.

Podle údajů, které firma Memory Crystal oznámila úřadům, by se v Dubici mělo spalovat 600 zvířat ročně, z toho devadesát procent (tedy zhruba 540) by měli tvořit psi. Zbytek pak kočky, kanárci, křečci, morčata a další domácí mazlíčkové.

Z podkladů také vyplývá, že část popela ze zvířat bude sklárna využívat jako vstupní surovinu pro výrobu skla. „Další část popela je plněna do uren a předávána klientům spolu s vyrobenými památečními předměty," stojí mezi údaji, se kterými pro své rozhodnutí pracoval Krajský úřad v Liberci, odbor životního prostředí a zemědělství.

Obřad posledního rozloučení se zvířecím kamarádem by měl podle údajů firmy trvat hodinu. Na závěr obřadu bude uhynulé domácí zvíře umístěno do spalovacího zařízení. „Samotné spalování na popel bude probíhat dle právních předpisů, po spálení bude popel v zapečetěné urně předán pozůstalým," stojí v podkladech.

Dalibor Novák se pokouší svůj byznys s krematoriem pro mazlíčky rozjet na Českolipsku už opakovaně. Původně ho chtěl vybudovat v Sosnové u České Lípy, v blízkosti závodního autodromu. Záměr ale vzbudil nevoli místních obyvatel a zastání nenašel ani u vedení obce. Stejný scénář se opakoval přesně o rok později, když se Novák pokusil shodný plán rozjet v obci Svor u Nového Boru. Nepomohlo mu ani to, že krematorium se tu mělo otevřít v bývalém průmyslovém areálu.