VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krematorium pro mazlíčky bude nakonec přímo v České Lípě

Česká Lípa - Spalovat se v něm má ročně 540 psů a zhruba šedesát kusů koček, kanárků, morčat či jiných domácích mazlíčků.

18.9.2015
SDÍLEJ:

V tomto domě v České Lípě Dubici chce firma Memory Crystal provozovat krematorium pro zvířata. Foto: Deník/Michael Polák

Ani Sosnová, ani Svor. Krematorium pro zvířata, o které už na Českolipsku několik let usiluje firma skláře Dalibora Nováka, nakonec s největší pravděpodobností bude v České Lípě. Novákova firma Memory Crystal ho chce otevřít v průmyslové zóně v Dubici, nedaleko závodu Fehrer. Je reálné, že tady už na žádný odpor obyvatel jako tomu bylo v případě Sosnové a Svoru nenarazí.

Zelenou neobvyklému záměru, který má spojit kremaci zvířat a výrobu památečního skla, dávají i úřady. Tento týden například rozhodl Krajský úřad v Liberci o tom, že otevření krematoria pro zvířata v České Lípě Dubici nebude mít významný vliv na životní prostředí. Zamítl tím také připomínku Městského úřadu v České Lípě, který požadoval, aby byl na krematorium vypracován posudek EIA, hodnotící veškeré dopady provozu na okolí.

Firmu přejmenoval

Deníku se včera vyjádření investora Dalibora Nováka nepodařilo získat. Do telefonu se omluvil s tím, že je v Praze a má celý den jednání. „Krematorium není kafilerie. Mezi tím je obrovský technologický i etický rozdíl. Kremační pec nekouří a nezapáchá," upozornil už před časem Novák, když bránil svůj záměr.

V Sosnové a Svoru Novák prosazoval záměr krematoria pod hlavičkou firmy Noamy. Tu ale nechal před rokem přejmenovat na Memory Crystal a pod tímto názvem už v Dubici rozjel provoz malé sklárny s památečním sklem. Tu teď chce rozšířit i o krematorium.

Podle údajů, které firma Memory Crystal oznámila úřadům, by se v Dubici mělo spalovat 600 zvířat ročně, z toho devadesát procent (tedy zhruba 540) by měli tvořit psi. Zbytek pak kočky, kanárci, křečci, morčata a další domácí mazlíčkové.

Z podkladů také vyplývá, že část popela ze zvířat bude sklárna využívat jako vstupní surovinu pro výrobu skla. „Další část popela je plněna do uren a předávána klientům spolu s vyrobenými památečními předměty," stojí mezi údaji, se kterými pro své rozhodnutí pracoval Krajský úřad v Liberci, odbor životního prostředí a zemědělství.

Obřad posledního rozloučení se zvířecím kamarádem by měl podle údajů firmy trvat hodinu. Na závěr obřadu bude uhynulé domácí zvíře umístěno do spalovacího zařízení. „Samotné spalování na popel bude probíhat dle právních předpisů, po spálení bude popel v zapečetěné urně předán pozůstalým," stojí v podkladech.

Dalibor Novák se pokouší svůj byznys s krematoriem pro mazlíčky rozjet na Českolipsku už opakovaně. Původně ho chtěl vybudovat v Sosnové u České Lípy, v blízkosti závodního autodromu. Záměr ale vzbudil nevoli místních obyvatel a zastání nenašel ani u vedení obce. Stejný scénář se opakoval přesně o rok později, když se Novák pokusil shodný plán rozjet v obci Svor u Nového Boru. Nepomohlo mu ani to, že krematorium se tu mělo otevřít v bývalém průmyslovém areálu.

Autor: Michael Polák

18.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení