Šenovští se opět dočkají „svého" policisty. Ve městě, kde se už pár let musejí obejít bez služebny státní policie, bude místním občanům každých 14 dní k dispozici policista, jenž si v kontaktním centru vyslechne jejich problémy. Důvod zřízení centra je jasný město trápí rostoucí kriminalita.

„Mrzí nás, že z Kamenického Šenova před pár lety policisté zmizeli, myslím, že město takové velikosti by si zasloužilo vlastní služebnu," řekl Deníku starosta města František Kučera s tím, že zřízení centra mu přijde jako dobrý kompromis. „Zatím tu bude policista jednou za 14 dní, třeba se ale tento model změní," říká. „Dokázal bych si představit, že se intenzita zvýší, vše je ale věcí jednání," dodává.

Město dalo policii k dispozici dvě už vybavené místnosti na městském úřadě. „Je tam telefon, internet, počítač. Nás ani policii to tedy žádné velké peníze nestojí," říká starosta.

Podle Pavla Půčka z obvodního oddělení policie v Novém Boru, pod které Kamenický Šenov patří, zřízení centra lidem usnadní kontakt s policisty. „Budou hned vědět, kdy a kde policistu najdou, nemusejí ho hledat někde v terénu," říká s tím, že až čas ukáže, jak se projekt osvědčí. „Do léta budeme tento model zkoušet, pak se uvidí, co dál," říká.

Důvodem zřízení centra je podle Kučery snížení kriminality i prevence. Ve městě totiž podle policejních statistik vzrůstá počet přestupků i trestných činů. Zatímco v roce 2012 evidovala policie v Kamenickém Šenově a spádových oblastech Nový Oldřichov a Prysk 88 přestupků, v roce 2013 jich už bylo 124. Trestných činů v roce 2012 bylo 85, rok poté už 94.

„Proto zřízení centra vítáme, věřím, že to ocení i občané Kamenického Šenova," říká Kučera s tím, že jako další opatření ke snížení trestné činnosti vidí i posílení motorizovaných hlídek novoborských a českolipských policistů v oblasti.

Poprvé budou moci lidé do kontaktního centra zajít už ve středu 19. února, poté každou lichou středu v měsíci vždy od 13:00 do 17:00. Přítomný policista přijme případná oznámení občanů či odpoví na jejich dotazy.

Město také zřídilo novou kontaktní emailovou adresu prevence.kamenicky.senov@email.cz, na níž mohou občané zasílat své poznatky k trestné činnosti v okrsku. Ty potom vedení města předá policii.