„Objekt vznikl v kraji sklářů, kde se tradice zpracování skla po staletí předává z generace na generaci. Stejně jako odkaz svatého Václava, který v této nelehké době stále více nabývá na významu a důležitosti pro další směřování českého a moravského národa,“ zdůraznil umělecký manažer kunratické sklárny Pačinek Glass David Sobotka.

Dar sestával z křišťálové přilby, na které jsou technikou pískování a rytiny vyobrazeny původní motivy této svatováclavské zbroje a ze skleněného liturgického polštáře, na němž je přilba položena. Nese slova Svatováclavského chorálu „Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám, ni budoucím“.

„Ze své druhé návštěvy Říma a Vatikánu si domů odvážím opět krásné a nezapomenutelné zážitky. Největším a nejsilnějším okamžikem byla chvíle, kdy jsem ze vzdálenosti pouhých několika metrů mohl na vlastní oči sledovat, jak papež František při Generální audienci na monumentálním náměstí Svatého Petra obdivuje náš skleněný dar a jak se ho dotýká,“ svěřil se Jiří Pačinek.