Jeho svědkem byl i umělecký manažer kunratické sklárny Pačinek Glass David Sobotka, který poprvé vstoupil do místního kostela Povýšení svatého Kříže před třemi lety a dal mu jméno Křišťálový chrám. Za varhany tehdy našel staré chrámové okno, a když se zadíval nad oltář svatého Petra a Pavla, spatřil oválný tvar shodující se s tvarem okna. „Zmocnila se mě touha v budoucnu okno znovu osadit a ten nápad jsme se rozhodli zrealizovat právě 31. srpna,“ popsal Sobotka okolnosti, které předcházely významnému nálezu.

V 8.35 začali stavaři zazděné okno odkrývat a o šest minut později zjistili, že se tam nachází téměř dvousetletá vitráž s motivem Božího oka. Pokračovali v citelném odhalování a během půl hodiny se jim zjevilo kompletní vitrážové okno, seskládané z plochého a barevného skla doplněného malbou. „Jsou na něm tři prolákliny, pravděpodobně vznikly před desetiletími po úderech kamenů, které házeli vandalové,“ řekl Deníku Sobotka.

Následovalo odhalení prostoru zevnitř kostela, přesně ve 13.35 sundali dřevěnou desku, která vitráž chránila v dutině a po sejmutí se rozzářilo slunce a kostel zalilo světlo. David Sobotka kontaktoval národní památkový ústav a v nejbližších dnech dorazí specialista, který se vitrážemi zabývá. Udělá první rozbor, vyhotoví technickou zprávu a posléze začne citelná obnova, která zabere nějaký čas a peníze. Na dolní části vitráže si navíc umělecký manažer všiml nápisu Richard Schlein z Grottau i.B a po usilovném pátrání narazil na internetu na diplomovou práci „Sakrální památky v Libereckém kraji“. Odhalil, že se jednalo o německého vitrážníka z Hrádku nad Nisou. „Začínáme rozplétat mozaiku informací a snažíme se poskládat celý příběh,“ podotkl Sobotka.

Křišťálový chrám, kostel Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova, byl od pátku vyhrazen filmovému štábu Jiřího Stracha, který zde pořizoval pár scén do krimi seriálu Lovec.
Skláři v Kunraticích uvolnili Křišťálový chrám filmařům. Natáčel tam Jiří Strach

V dvouplášťové dutině kromě vitráže našli střepy a krabičku od cigaret Mars s cenovkou 4 Kčs. Z toho vyplývá předpoklad, že k zazdění došlo před Sametovou revolucí nebo těsně po ní. „Další zázrak v Křišťálovém údolí. Další skrytý poklad byl nalezen v Křišťálovém chrámu,“ okomentoval s nadšením událost sklářský umělec Ricardo Hoineff ze Slunečné na Českolipsku. V sobotu 16. září se bude konat Křišťálová pouť, v rámci ní proběhne slavnostní požehnání odhalenému vitrážovému oknu a bude zahájena jeho obnova.

Nejedná se však o první takový nález. V roce 2021 zde farář Rudolf Repka objevil Boží hrob z křišťálu, neporušený klenot se skrýval ve tmě a prachu. Nečekaná čtvrteční událost uměleckého manažera těší a zavazuje zároveň. „Těší proto, že se mi splnil sen a zavazuje k ještě větší odpovědnosti a péči o odkaz předchozích generací, které tvořily umění ve spojení s duchem, pokorou a úctou,“ uzavřel David Sobotka.