Od pátečního večera až do nedělního rána se hasiči v Libereckém kraji nezastavili. Výjezd střídal výjezd. Nejvíc, bezmála čtyřicet, jich měli za tu dobu hasiči na Českolipsku.

Vichřice na několika místech povalila stromy na silnici, daleko nebezpečnější se ale ukázala obleva a s ní stoupající hladina potoků. Koryto přestávalo stačit Šporce i Svitávce.

26,3Hladina řeky Ploučnice dosáhla v České Lípě svého maxima později, než její přítoky. Nad hranici 70 centimetrů, které jsou tady limitem pro 1. povodňový stupeň, se Ploučnice v České Lípě dostala v neděli ve 4 hodiny ráno. Nejsilnější průtok 26,33 metru krychlového vody za vteřinu naměřili vodohospodáři v neděli ve 13 hodin, od té chvíle se naměřené údaje zmenšovaly. Ještě v pátek ráno byl přitom průtok v Lípě jen 5, 38 metru krychlového vody za vteřinu.

V Lindavě v sobotu Svitávka natolik začala ohrožovat obytné domy, že se na jednom místě začalo pytlovat. „Obložení z pytlů se se dávalo celkem ke čtyřem domům. Voda přímo začínala ohrožovat jeden z nich, ale pytlovalo se pro jistotu i u dalších," popsal Aleš Svoboda, velitel zasahující čety cvikovských dobrovolných hasičů.

Ti ještě během sobotního večera stihli několik zásahů souvisejících s vichřicí. „Odstraňovali jsme povalené stromy na silnici u Pekelných dolů ve Svitavě a také strom, který spadl na elektrické vedení ve Cvikově. V tu chvíli už byla situace ohledně vody v Lindavě dobrá," uvedl hasič.

V mnoha případech se na Českolipsku také musela odčerpávat voda z už zatopených sklepů. „Dvě jednotky například zasahovaly v části obce Arnultovice v Novém Boru, kde voda ve sklepě sahala do výšky jeden a půl metru. Podobně na tom bylo několik sklepů rodinných domů v Kamenickém Šenově," popsala Zdeňka Štrauchová, mluvčí profesionálních hasičů v Libereckém kraji.

Prvního povodňového stupně dosáhly během soboty Ploučnice, Dobranovský potok a Šporka. Ploučnice kulminovala poozději, v normálu byla až včera večer.