Mnozí si myslí, že se jedná o importovaný svátek ze Spojených států amerických, ale jeho údajné kořeny sahají až do stravověkého Říma. Podle legendy Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili či zasnubovali z obavy, že by pak odmítli jít do boje a chtěli zůstat doma u rodiny. V tu dobu přichází na scénu kněz Valentýn, který mladé páry tajně oddával. Vládce Říma ho nechal zatknout a popravit 14. února.

V Čechách došlo k rozšíření svatovalentýnské tradice až po roce 1989. Navíc Češi za svátek lásky spíše považují 1. květen.

Zamilovaní lidé si tento den dávají dárečky, květiny či chodí na romantické večeře.

VALENTÝNSKÉ AKCE

Padesát odstínů svobody

Na pokračování erotického thrilleru mohou vyrazit páry nejen na Valentýna do Kina Crystal v České Lípě a Městském kině v Novém Boru v 17.30 a ve 20.00 hodin, ale i v další únorové dny. V novoborském kině dostanou návštěvníci 14. února sklenku vína zdarma. Pokud si myslíte, že vstupem do manželství pro Anastasii a Christiana končí veškerá legrace a že legendární Červenou mučírnu předělají na dětský pokoj, nemůžete se víc mýlit. Vynalézavost a fantazie novomanželů nezná mezí, zvlášť když je díky Christianově pohádkovému bohatství opravdu nemusí nic limitovat. Z minulosti se vynoří bývalý Anin kolega Jack Hyde, který má s oběma nevyřízené účty a pro pomstu je schopen udělat cokoliv.

Valentýnský pivní masakr

Pokud netrváte na oslavě sv. Valentýna hned 14. února, dočkáte se o tři dny později oslavy s pivními speciály v Pivovaru Kocour Varnsdorf 17. února od 10 hodin zamilované pivaře jistě přilákají silnější piva začínající na 14°, zabijačkové speciality a rocková hudba. K poslechu a k tanci zahraje varnsdorfská skupina Malvas, Vodopaad z Děčína a Na Knop Compani z České Lípy.

Valentýnské menu

Restaurace Golf Resort Česká Lípa. Kulinářský zážitek z kuchyně Jiřího Podešvy a Jiřího Daniela. Kromě výborného vína se zamilovaní mohou těšit na následující menu: krém z pečeného celeru s uzenou kachnou, kuřecí supreme s cizrnovým pyré, krémem z černého kořene a zeleninou s fenyklem, kroketa z cukety a kozího sýru a bílá čokoláda s ostružinovým coulis, kakaovou drobenkou a pistáciovou houbou. Cena: 390,- Kč / osoba. Rezervace na telefonním čísle: 702 150 500

Hotel Berg, Staré Splavy

13. – 19. února: K valentýnskému obědu nebo večeři sklenka prosecca jako pozornost. Výběr z menu: tataráček jako předkrm, lososový krém jako hlavní jídlo, valentýnská pizza, pikantní hovězí nudličky Mafioso, risotto s telecím masem a gorgonzolou.
Rezervace na telefonním čísle: 487 525 405

Malevil Jablonné v Podještědí

Od 14. do 18. února nabídne restaurace Malevilu valentýnské menu. Rezervace na telefonním číslo 487 762 761.