Kanalizace je čistá, vše je postaveno podle projektu. V pořádku to ale není. Už dva roky si hrají v zápachu družinové děti z Kamenického Šenova. A podle výroků Petra Němce, vedoucího reklamačního oddělení firmy VCES, která objekt družiny postavila, tomu zřejmě v dohledné době nebude jinak.

„Podle projektanta, tam nemá co zapáchat,“ sdělil host mimořádného zastupitelstva Petr Němec na dotaz Jitky Bouchalové, jak chce společnost řešit výskyt intenzivního zápachu ve školní družině. „Zápach tam je, to nemůžete popřít. Když zapáchá septik, trvá to půl dne a lidé kvůli tomu nemusí opouštět dům, tak jako se stěhovaly děti z družiny,“ oponoval Tomáš Prokop.

Na pomoc svému vedoucímu přispěchal reklamační technik VCES Rudolf Sakala: „Prošel jsem kamerou potrubí a nic tam není, vše je čisté. Nevím, kde je příčina. Bylo tu několik firem a každá řekla něco jiného.“ V podstatě na stranu VCES se postavil i starosta Kamenického Šenova Ota Raiter. Ten zpochybnil zprávu soudního znalce, jehož si škola sama pozvala.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti tomu protestoval místní občan Václav Frommel: „Máte hájit zájmy svých občanů.“ „Jsem technik a mám myšlení. Jestliže jsou závěry vágní, není to žádný posudek. K projektu se vyjádřila hygiena, všechny parametry byly přepočítané a schválené. Takže soudní znalec podal nekompetentní závěr,“ kontroval Ota Raiter.

Poznámka o nekompetentnosti soudního znalce zasáhla zástupkyni ředitele ZŠ Ivanu Novotnou, která spolu se svojí nadřízenou Hanou Svobodovou už dva roky usiluje, aby byl problém se zápachem vyřešen. „Nebudu se vyjadřovat k invektivám na soudního znalce,“ dokázala zachovat klid Ivana Novotná a obrátila se na Petra Němce s dotazem, jak chce firma do konce července, tedy do termínu, jenž stanovilo město, odstranit zápach.

„Není to reálný termín. Neznáme stále příčinu, která je alfou a omegou, abychom mohli odstranit případnou závadu,“ odpověděl Petr Němec a jedním dechem v podstatě vyčetl Ivaně Novotné její aktivitu, když bez jejich vědomí škola pozvala soudního znalce.

Neměli zpětnou vazbu

„Sama kanalizace je v pořádku. Ale uznejte sama, že se v ní při kontrole našly hadry, které tam nepatří. Je to taky o údržbě, paní Novotná. Vše je v souladu s projektem, ať tedy projektant řekne, kde je chyba a proč se v družině vyskytuje zápach,“ dodal vedoucí reklamačního oddělení.
Ivana Novotná mu však připomněla, že o soudním znalci byla firma informována písemně v březnu letošního roku.

„My jsme naopak nedostali žádnou zpětnou vazbu od vás či od města, a to ani telefonicky nebo mailovou poštou. Děláme práci za někoho jiného, pomáháme městu a nakonec budeme ti špatní my,“ hájila svou podřízenou ředitelka školy Hana Svobodová a zdůraznila, že čím déle se bude řešení problému odkládat, tím více bude stát peněz.

„Když vše odpovídá projektu, proč musely být děti přestěhovány do provizorních prostor. Podle platné smlouvy o dílo máme právo vám udělit sankci deset tisíc korun denně, protože z důvodu vad nemohl být objekt užíván,“ podotkla Jitka Bouchalová.

O udělení pokuty však nechtěl nic slyšet starosta města, který postup radnice zdůvodnil tím, že chtějí mít se společností VCES narovnané vztahy.
V každém případě byl v pátek v šenovské škole ukončen příměstský tábor, a tak má VCES až do konce srpna čas, aby po dvou letech konečně zjistila zdroj zápachu.